Burzovní kalendář 10. 12. - 14. 12. 2012

| redakce

Zasedání Fedu a pokračování jednání o fiskálním útesu v USA, summit Evropské unie a série čínských makrodat - to jsou hlavní faktory, které budou v novém týdnu ovlivňovat náladu na finančních trzích.

Wall Street

11-12/12 Zasedání měnového výboru Fedu (FOMC)

11/12 Obchodní bilance

13/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

13/12 Index cen výrobců

13/12 Maloobchodní tržby

14/12 Index spotřebitelských cen

14/12 Průmyslová výroba

14/12 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit)

Index S&P 500 zůstává nad hladinou 1 410, která se z rezistence změnila na support. Za minulý týden posílil o 0,1 %. Politici mají na přetahovanou o fiskální útes ještě čtyři týdny, tedy poměrně dost času. Určitě nechtějí nic uspěchat, nicméně mohou zasáhnout do výsledků a historické statistiky takzvaných Santa Claus rally.

"Index S&P 500 je ve fázi vyčkávání. Přestože dokázal v posledním listopadovém týdnu prolomit rezistenci 1 400 až 1410 a uzavřel mírně nad 50denním klouzavým průměrem, pokračování rally se nekonalo. Nadšení z tradičně dobrého prosince vyprchává a během čekání na zprávy z jednání o fiskálním útesu se indikátory změnily na neutrální," píše ve svém pravidelném technickém komentáři vývoje amerických akcií opční obchodník Josef Košťál.

Příští týden bude o měnové politice Fedu. Dvoudenní zasedání začíná v úterý. Očekává se, že Ben Bernanke ve středu oznámí pokračování uvolněné měnové politiky, respektive představí její nové "mantinely".

"Existuje reálná šance, že v rámci zasedání FOMC dojde ke změně politiky Fedu, která by se tím dostala ze zajetých kolejí," míní Nick Beecroft ze Saxo Bank. Změna by případně vycházela z návrhu dvou členů FOMC, Janet Yellenové a Charlese Evanse. Fed by podle jejich návrhu mohl stanovit pro svou politiku konkrétní cílové hodnoty ekonomických ukazatelů.

Umožněno by mělo být například uvolňování měnové politiky až do doby, než se míra nezaměstnanosti vrátí pod úroveň 6,5 %, avšak pouze v případě, že inflace nepřekročí 3% hranici. Celková míra nezaměstnanosti v USA přitom v listopadu nečekaně klesla na 7,7 %, překvapivě vysoký počet nových pracovních míst byl ale vyvážen negativními revizemi údajů z předchozích měsíců.

Reakce trhu na podobné oznámení Fedu by pravděpodobně nebyla výrazná, investoři měli poměrně dlouho dobu na to, aby již dlouho vysílané signály do svého chování promítli. Přesto však nelze vyloučit, že se pravděpodobný výsledek jednání FOMC do vývoje trhu mírně pozitivně promítne.

Vedle důležitých makrodat z Číny (z neděle na pondělí v noci inflace, maloobchodní tržby, průmyslová výroba, dále v týdnu pak obchodní bilance, nové půjčky v jüanech, v pátek pak index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru HSBC/Markit) budou investory v USA zajímat především maloobchodní tržby, průmyslová výroba a index spotřebitelských cen.

Z firemních událostí zaujmou páteční výsledky doručovatelské společnosti FedEx. Čísla za její druhé fiskální čtvrtletí 2013 naznačí hodně o nákupní náladě Američanů. Právě předvánoční období by přitom mělo přát především společnostem ze sektoru internetového nakupování, jako jsou Amazon.com nebo eBay.

Tyto akcie mohou v prosinci zahřát vaše portfolio Tyto akcie mohou v prosinci zahřát vaše portfolio Akciové trhy v prosinci tradičně spíše rostou. V posledních letech se před Vánocemi daří vedle ...

Býci z Goldman Sachs radí, jak v roce 2013 opanovat akciový trh Býci z Goldman Sachs radí, jak v roce 2013 opanovat akciový trh Když jsme psali, že Wall Street pro rok 2013 akciím relativně věří, ještě jsme neměli ...

3 velká akciová témata na rok 2013 v USA 3 velká akciová témata na rok 2013 v USA Adam Parker, hlavní akciový stratég Morgan Stanley, předpokládá do konce roku 2013 spíše přešlapování amerických ...

Investování: Jak přežít fiskální konec světa? Investování: Jak přežít fiskální konec světa? Předvánočním tématem číslo jedna je pro investory takzvaný fiskální útes v USA. Jakým investicím by ...

reklama
reklama