Burzovní kalendář 27. 2. - 2. 3. 2012

| redakce

Investoři se v novém týdnu budou muset doslova prohrabat velkým balíkem makroekonomických indikátorů a dobře vyhodnotit reakce politiků na další vývoj evropské dluhové krize. O hlavním směru akciových trhů však nakonec může rozhodnout znepokojující růst ceny ropy. Na parketu pražské burzy vyvrcholí výsledková sezóna hospodářskými čísly společností ČEZ a Erste Group.

Wall Street

Index Dow Jones se v týdnu podíval nad psychologickou hranici 13 000 bodů a celkově se americké akcie v minulém týdnu dokázaly posunout na nejvyšší hodnoty od června 2008 (DJ +0,26 %, S&P 500 +0,33 %). Růst provázely silně podprůměrné objemy obchodů, mírně lepší makroekonomické zprávy a smíšené výsledky hospodaření amerických firem.

"Domnívám se, že bude série důležitých makrodat v novém týdnu překážkou dalšího růstu, trhy jsou zralé na korekci," říká Andrew Burkly, šéf analytiků z investiční firmy Brown Brothers.

Doug Kass: Další velký pohyb akcií bude směrem dolů Doug Kass: Další velký pohyb akcií bude směrem dolů Burzovní guru Doug Kass patřil na konci roku k velkým býkům a dobře odhadl, že ...

Investory na Wall Street čeká v nadcházejícím týdnu doslova smršť makroekonomických novinek. Svůj vliv budou mít i politici (například jednání zemí G-20 a jednání v Evropě).

V pondělí přijdou čerstvá data z nemovitostního trhu (prodeje nových domů), v úterý budou zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelská důvěra.

Nejdůležitějším číslem týdne bude středeční finální hodnota HDP za čtvrté čtvrtletí. Ještě ten den bude zveřejněn pravidelný kvartální výhled na americkou ekonomiku z per guvernérů Fedu. Týden uzavřou informace o vývoji indexu nákupních manažerů v průmyslu (ISM).

Obrázek o udržitelnosti amerického oživení mohou potvrdit čtvrteční nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které klesají již pět týdnů v řadě.

"Prokazatelné oživení na trhu práce nahrává rizikovým aktivům (akciím, komoditám)," říká Tony Crescenzi, portfoliomanažer fondů PIMCO.

Makrodata doplní informace od opozdilců americké výsledkové sezóny. Na výsledkové listině figurují například velkoobchodní řetězec Costco, výrobce solárních panelů First Solar nebo prodejce kancelářských potřeb Office Depot.

Na konci výsledkové sezóny nás čekají ještě Lowe's a First Energy Na konci výsledkové sezóny nás čekají ještě Lowe's a First Energy Již téměř všechny americké firmy své výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejnily, a tak nám nezbývá ...

I kdyby závěr výsledkové sezóny a balíček makrodat splnily očekávání investorů, na trhu kromě technických indikátorů, které prokazatelně signalizují riziko korekce, začíná akciové býky silně znervózňovat vývoj na trhu s ropou, která zdražuje déle než měsíc.

"Jestli se po delší dobu bude držet ropa kolem 120 USD za barel, tak to obrazně řečeno přepíše odhady pro ekonomický růst, a s ním také očekávané zisky firem a ocenění akcií," varuje Erik Ristuben, hlavní stratég Russell Investments.

Růst ceny ropy podporují obavy z omezené íránské nabídky na trhu a rekordně vysoké dlouhé spekulativní pozice, které na trhu s ropou a jejími deriváty mají hedgeové fondy a další investoři.

27/2 Prodeje nových domů

28/2 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

29/2 HDP za 4. čtvrtletí

1/3 Nové žádosti o podporu

2/3 Index nákupních manažerů ISM

Kdo rozhoduje o budoucím vývoji akcií? Výsledky firem, technická analýza ani politici to již dávno nejsou Kdo rozhoduje o budoucím vývoji akcií? Výsledky firem, technická analýza ani politici to již dávno nejsou Sledovat hospodářské výsledky firem, vyjednávání o řeckém dluhu, indexy investorského sentimentu, nákupy hedgeových fondů nebo ...

reklama
reklama