Burzovní kalendář 6. 2. - 10. 2. 2012

| redakce

Vydrží dobrá nálada na amerických i evropských trzích i v novém týdnu? Páteční statistika americké nezaměstnanosti vyvolala mohutnou rally, v úvodu týdne se proto dá očekávat alespoň mírné vybírání zisků. V druhé polovině týdne si hlavní slovo vezmou centrální banky v Evropě, které rozhodnou o základních úrokových sazbách. Pražská burza bude jako tradičně reagovat na sentiment v západní Evropě.

Wall Street

Americké akciové trhy především díky středečním a pátečním růstům zahájily únor růstem (Dow Jones +1,59 %, S&P 500 +2,16, NASDAQ +3,16 %). Index Dow Jones se tak dostal nejvýše od května 2008, S&P 500 se blíží loňským maximům a technologický NASDAQ je nejvýše za 11 let.

"Objemy obchodů jsou stále podprůměrné a pátek nebyl o nic lepší. Situace se může změnit po očekávané korekci, protože volné peníze čekají na jasnější směr a na lepší vstupní cenu," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři situace na trzích opční obchodník Josef Košťál.

Ten během týdne plný optimismu čekal na informace o úpisu akcií Facebooku. Firma plánuje jít na trh pro 5 miliard dolarů. Pro investiční odborníky je ovšem drahá. Investoři si v akciích Facebooku podle nich budou v současnosti kupovat dalece budoucí růst tržeb a zisku.

Názor investorských celebrit: Facebook nás jako investice netankuje!

Lednovou rally prodloužily v pátek výborná čísla z amerického trhu práce. Nezaměstnanost klesla překvapivě na 8,3 % a bylo vytvořeno 243 tisíc míst, klesá ovšem stále podíl pracujících v produktivním věku a stagnuje počet mladých nezaměstnaných (16 až 19 let).

"Při podobném tempu růstu počtu pracovních míst by měla celková míra nezaměstnanosti v USA do konce roku dále klesat," tvrdí Mark Zandi, hlavní ekonom Moody's Economy.com. (Zdroj: CNBC)

Poslední čísla by měla podpořit i únorový vývoj maloobchodních tržeb a spotřebitelské důvěry. To by mohlo odsunout na neurčito stále vyhlížené třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3) ze strany Fedu. JPMorgan dává jeho startu zhruba třetinovou pravděpodobnost.

Šéf Fedu Ben Bernanke v týdnu před Kongresem odmítl "vyměnit" cílovanou inflaci okolo 2 % za větší podporu zaměstnanosti. Páteční čísla mu pro druhé kolo parlamentních projevů (v úterý se chystá do Senátu) dávají do rukou silný argument. Pro případné QE3 ovšem hovoří například stále neutěšený stav nemovitostního trhu, kdy ceny podle indexu S&P/Case-Shiller překvapivě výrazně klesly.

Americké ekonomické oživení berte s velkou rezervou, letos bude hůře, varuje Nouriel Roubini

Rally mohou v úvodu týdne podpořit mimo jiné další zveřejňované výsledky amerických firem, například Coca-Coly nebo výrobce platebních karet Visa. Zajímavé budou v průběhu týdne také první veřejně oznamované výsledky firem Groupon (oznámí první zisk v historii?) nebo LinkedIn, které naznačí, jak se po vstupu na burzu dařilo těmto firmám z internetového byznysu.

U firem jako Coca-Cola nebo PepsiCo bude také zajímavé sledovat, jak jejich zisk ovlivní silný kurz dolaru na světových trzích.

Trend firemních výsledkových překvapení trvá 20 let. Společnosti ale zpomalily

Svůj vliv budou mít na amerických burzách také zprávy z Evropy, mimo jiné další informace o jednání Řecka se soukromými věřiteli a výsledky čtvrtečních jednání o sazbách s následnými komentáři ECB a Bank of England.

Řečtí věřitelé, kdo se hlásí na holení? Škrtání dluhů nebude stačit! Řečtí věřitelé, kdo se hlásí na holení? Škrtání dluhů nebude stačit! Z jednání mezi Řeckem a soukromými věřiteli Řecka unikají informace, že ztráty držitelů z těchto ...

6-10/2 Výsledková sezóna (Yum! Brands, Coca-Cola, PepsiCo, Cisco Systems, Anadarko Petroleum, Disney, Visa, Groupon, LinkedIn, Ralph Lauren)

7/2 Ben Bernanke - projev v Senátu

9/2 Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti

10/2 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

reklama
reklama