Burzovní kalendář 19. - 23. 3. 2012

| redakce

Akciové trhy ve Spojených státech překonaly několikaletá maxima a analytici vyhlížejí hlubší korekci. Přijde v novém týdnu? Do vývoje mohou promluvit čísla z amerického nemovitostního trhu, která budou v týdnu dominovat americkému makrokalendáři. Sledovaná bude také cena ropy a indexy nákupních manažerů v Evropě. Pražská burza toho z "domácí kuchyně" mnoho nenabídne,a tak bude její vývoj nejspíše záviset na náladě na vyspělých evropských trzích.

Wall Street

Americké akcie dokázaly díky úternímu optimismu z výsledků zátěžových testů a oznámených vyšších dividend některých bank v čele s JPMorgan prodloužit svou růstovou sérii a stanovit nová letošní maxima (S&P 500 +2,43 %, Dow +2,40 %, Nasdaq +2,24 %). Kromě Nasdaqu si hlavní indexy připsaly největší týdenní růsty v letošním roce.

Americké banky: Zátěžovým testům se nedá věřit, varuje stratég Americké banky: Zátěžovým testům se nedá věřit, varuje stratég Zátěžovými testy prošlo podle Fedu 15 z 19 velkých amerických bank. Mezi čtyřmi finančními domy, ...

"Nejbližší supporty jsou na 1 400 a 1 370 bodech. Zde byla minulý týden rezistence, která se nyní změnila v support. 20denní klouzavý průměr je také v blízkosti 1 370. Následuje silný support v oblasti 1 340 a na rostoucí trendové čáře," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. Volatilita (index VIX) se krátce propadla na pětiletá minima pod 14 body.

Technologický index Nasdaq mírně zaostal za svými "kolegy" možná i proto, že se akciím Applu nepodařilo udržet nové rekordní úrovně nad 600 USD. Po zahájení prodeje iPadu 3 si jeho akcie za týden nakonec připsaly "jen" 7,4 %.

Korekce je podle některých odborníků na spadnutí. "Objemy obchodů totiž stále nepodporují růst akcií, aktivita na trhu fúzí a akvizic klesla na úroveň roku 2008 a manažeři firem - insideři - prodávají akcie svých společností 13krát více, než nakupují," upozornil na konci týdne například David Rosenberg, tradiční "medvěd".

V příštím týdnu budou investory zajímat kromě pravidelné statistiky z trhu práce především údaje z nemovitostního sektoru. Ten je podle většiny analytiků jednou z hlavních překážek silnějšího oživení americké ekonomiky.

Tou největší by ovšem v případě konfliktu Izraele s Íránem nepochybně byly rostoucí ceny ropy. Izraelský premiér Netanjahu má od víkendu ve vládě většinovou podporu pro případný útok na Írán, válka proto nemusí přijít až v závěru roku - po amerických prezidentských volbách -, jak se původně víceméně shodovali političtí analytici.

Aktuální stav amerických zásob ropy a paliv se investoři dozví ve středu. Benzín je v USA sezónně nejdražší v historii. Barack Obama s Davidem Cameronem ve čtvrtek popřeli možnost, že by USA a Británie uvolnily své zásoby ropy podobně jako loni v době libyjského konfliktu. Cena americké ropy WTI proto po poklesu pod 104 USD znovu konsoliduje mezi 105 a 110 USD za barel.

Ropa: Irák může být pro trhy větším rizikem než Írán, upozorňuje komoditní expert z Nomury Ropa: Irák může být pro trhy větším rizikem než Írán, upozorňuje komoditní expert z Nomury Cena ropy je v současnosti považována za jedno z největších, když ne největší riziko pro ...

Americké ekonomice se ve svých projevech budou nepochybně věnovat také šéfové poboček centrální banky Fed i její guvernér Ben Bernanke.

Spíše do obchodování s jednotlivými tituly a v rámci příslušných sektorů mohou promluvit hospodářská čísla některých opozdilců výsledkové sezóny, například Oraclu nebo Nike. O americké ekonomice jako celku tak své řeknou snad jedině čísla největší doručovatelské společnosti FedEx.

Ze zahraničních událostí budou trhy sledovat to, zda plnění řeckých CDS, které je na pořadu dne v pondělí, bude probíhat v pořádku. Tradičně velkou váhu může mít vývoj čínské ekonomiky, ve čtvrtek ráno dorazí na trh čerstvá hodnota tamního indexu nákupních manažerů ve výrobě.

Čínská ekonomika nezadržitelně zpomaluje. Zakročí vláda? Čínská ekonomika nezadržitelně zpomaluje. Zakročí vláda? Do Číny, druhé největší ekonomiky světa, vkládají podnikatelé i investoři obrovské naděje. V posledních letech ...

19-23/3 Výsledková sezóna (Adobe Systems, Tiffany, Oracle, FedEx, Nike)

20/3 Zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení

21/3 Prodeje stávajících domů

21/3 Zásoby benzínu a ropy

22/3 Index cen domů

22/3 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

22/3 Index předstihových ukazatelů

23/3 Prodeje nových domů

Stratégové doporučují: Uberte akcií v portfoliu! Stratégové doporučují: Uberte akcií v portfoliu! Akcie mají za sebou jeden z nejlepších ročních startů za několik desetiletí, investiční stratégové z ...

reklama
reklama