Burzovní kalendář 2. 4. - 6. 4. 2012

| redakce

Americké akcie mají za sebou nejlepší čtvrtletí od roku 1998. Než vypukne výsledková sezóna za toto období, která bude nepochybně katalyzátorem dalšího vývoje na trzích, dočkají se investoři ve zkráceném obchodním týdnu celé řady důležitých makrodat v čele s americkou nezaměstnaností a německou průmyslovou výrobou. Také budou zasedat rady ECB a Bank of England. Investoři na pražské burze se zřejmě budou orientovat podle nálady na ostatních evropských trzích.

Wall Street

Americké akcie dokázaly díky zlepšení nálady v závěru týdne udržet důležité technické a psychologické úrovně a uzavřít výjimečné čtvrtletí týdenním růstem (Dow +1,00 %, S&P 500 +0,77 %, Nasdaq +0,81 %). Za první kvartál posílil hlavní index S&P 500 o rovných 12 %, technologický Nasdaq tažený Applem o více než 18 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Další, který nerozhodl boj mezi býky a medvědy Týden na trzích podle burzovních grafů: Další, který nerozhodl boj mezi býky a medvědy Máme za sebou první čtvrtletí 2012. Píše se o něm jako o nejlepším čtvrtletí od ...

Investoři se logicky přou o to, zda může růst pokračovat, nebo přijde výraznější korekce.

"Začátek roku se ve Spojených státech vyznačoval tím, že pouze naprosté minimum dat z ekonomiky zklamalo, a to většinou jen mírně. Jinak vše potvrzuje hospodářské oživení," myslí si Dean Junkans z Wells Fargo Advisors a Wells Fargo Private Bank. (Zdroj: Reuters)

Jim Paulsen, investiční stratég Wells Capital Management, také potvrzuje solidní výhled, čeká ovšem přesuny v akciových portfoliích. "Logicky by mělo dojít k tomu, že investoři prodají akcie, kterým se podařilo rychle zhodnotit v prvních měsících roku, a naopak nakoupí některé poražené." (Zdroj: CNBC)

Jediným výrazným problémem americké ekonomiky je (vedle vysokého zadlužení, které je hrozbou spíše dlouhodobou) alespoň podle čísel nemovitostní trh, jak ukázal v uplynulém týdnu například index cen domů S&P/Case-Shiller.

Hlavní portfoliový stratég Barclays Capital pro americký trh Barry Knapp upozorňuje, že šest ze sedmi posledních čísel z realitního sektoru nenaplnilo očekávání. "Trhy trochu předběhly ekonomické oživení. Proto mohou být zranitelnější, tedy náchylnější ke korekci," uvedl pro finanční kanál CNBC.

Jefferies: Kupujte suši, prodávejte kimči a připravte se na pokles akcií až o 9 % Jefferies: Kupujte suši, prodávejte kimči a připravte se na pokles akcií až o 9 % Minulý týden nepředvedly americké akcie nic oslnivého, většinu týdne pouze udržovaly své pozice okolo 1 ...

Naopak velkou podporou pro trhy jsou již několik měsíců statistiky z amerického pracovního trhu. Pravidelně vzniká přes 200 tisíc nových míst měsíčně, celková nezaměstnanost klesá (v únoru 8,3 %). Na Velký pátek 6. dubna (kdy jsou akciové trhy zavřené) zveřejňovaná data z trhu práce budou hlavním makročíslem příštího týdne. Čeká se stagnace celkové míry nezaměstnanosti a opět přes 200 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství.

"Trh práce je na tom výrazně lépe, již několik měsíců vzniká přes 200 tisíc pracovních míst. Páteční čísla budou především o překonání, nebo naopak nenaplnění odhadů," vysvětluje Joseph Tanious, tržní stratég z JPMorgan Funds. (Zdroj: Reuters)

Čísla z trhu práce ovlivní vývoj akcií tedy až v týdnu od 9. dubna, ve kterém na investory také čeká start výsledkové sezóny za 1. čtvrtletí (Alcoa, Wells Fargo, JPMorgan). Ta bude například i podle tradera z UBS Arta Cashina katalyzátorem vývoje akcií ve 2. čtvrtletí. "Ukáže, zda jsou na tom americké firmy opravdu tak dobře, jak naznačuje růst počtu pracovních míst," vysvětluje Cashin, který zároveň připomíná, že odhady ziskovosti amerických firem v posledních týdnech a měsících spíše klesají. (Zdroj: CNBC)

Dobrá, nebo špatná zpráva? Americká nezaměstnanost v únoru stagnovala na 8,3 % Dobrá, nebo špatná zpráva? Americká nezaměstnanost v únoru stagnovala na 8,3 % Kdy může být dobrá zpráva špatnou zprávou? Když jde o nezaměstnanost. Ve Spojených státech v ...

Vliv na chování investorů mohou mít i další údaje z ekonomiky, mimo jiné statistiky prodejů aut a tržeb maloobchodních řetězců. Po uplynulém týdnu, kdy Ben Bernanke ponechal otevřenou možnost třetí vlny kvantitativního uvolňování (QE3), bude zajímavý také zápis z posledního jednání rady Fedu. Ve středu pak zasedá Evropská centrální banka, jejíž rozhodnutí o sazbách a následný komentář mohou mít vliv i na obchodování v zámoří.

3 důvody, proč je QE3 stále ve hře 3 důvody, proč je QE3 stále ve hře Trhy budou po dlouhé růstové cestě prvním čtvrtletím potřebovat stimulaci. Tou se může stát třetí ...

Sledované budou nepochybně i ceny komodit. Americký prezident Obama v pátek zpřísnil sankce na íránskou ropu. Obavy o rychlý růst její ceny ovšem zatím nebyly naplněny, vyhrocení situace ovšem může posunout cenu ropy o několik procent denně.

Speciál IW: Ropa se utrhla ze řetězu. Co bude dál? Speciál IW: Ropa se utrhla ze řetězu. Co bude dál? Ceny ropy dosáhly v posledních dnech několikaletých maxim, když jejich růst podporuje zvyšující se pravděpodobnost ...

2/4 Index ISM ve výrobě

3/4 Podnikové objednávky

3/4 Zápis z jednání Fedu

4/4 ADP - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru

5/4 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

6/4 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba nových míst

6/4 Trhy zavřené kvůli státnímu svátku

Zlato dnes můžete koupit za nejlepší ceny v životě. A ještě výhodněji můžete pořídit zlaté akcie Zlato dnes můžete koupit za nejlepší ceny v životě. A ještě výhodněji můžete pořídit zlaté akcie Takový vzkaz několikrát vyslali účastníci březnové konference těžařských firem BMO Global Metals & Mining na ...

reklama
reklama