Burzovní kalendář 7. 1. - 11. 1. 2013

| redakce

Druhý lednový týden bude ve znamení začátku výsledkové sezóny ve Spojených státech a zasedání Evropské centrální banky. Makrokalendář bude v Evropě bohatší než v zámoří, na pražské burze budou investoři navazovat na maxima indexu PX od léta 2011.

Wall Street

8-11/1 Výsledková sezóna (Alcoa, Wells Fargo, Monsanto, Apollo Group)

8/1 Spotřebitelské úvěry

10/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

11/1 Obchodní bilance

Americké akcie zahájily díky odsunutí akutní hrozby pádu americké ekonomiky z fiskálního útesu nový rok optimisticky a přiblížily se pětiletým maximům (Dow +1,85 %, S&P 500 +2,54 %, Nasdaq +2,67 %). Index S&P 500 v pátek dokonce uzavřel na nejvyšší zavírací hodnotě od začátku býčího trhu v březnu 2009, k intradenním maximům mu chybí jen zhruba 8 bodů.

Američtí politici dospěli po Novém roce ke kompromisu. Prodloužili na neurčito řadu daňových úlev zavedených prezidentem Bushem a zvýšili daně nejbohatším Američanům. Snížení výdajů rozpočtu i navýšení dluhového stropu ale dohodnuto nebylo, takže se bude jednat dále, americká vláda má technicky možnost financovat provoz státu do konce února.

Náladu na trzích podpořily i v USA velice dobré úrovně prosincového indexu nákupních manažerů (ISM) i stejná data z Číny. Celková míra nezaměstnanosti sice vzrostla na 7,8 % (již v listopadu po revizi, v prosinci tedy stagnovala), ale nových míst vzniká stále přes 150 tisíc měsíčně, což je solidní úroveň.

Zápis z jednání měnového výboru Fedu odhalil, že je část guvernérů ochotna uvažovat o brzkém ukončení programu odkupu aktiv (QE 3 a QE4), proto budou v novém týdnu zajímavá oficiální vyjádření některých guvernérů Fedu (Lacker, Georgeová, Bullard, Plosser). Stále ovšem platí, že Fed navázal program QE na určité míry nezaměstnanosti a inflace (6,6 % a 2 %), které jsou nyní stále vzdálené.

Makrokalendář bude v novém týdnu ve Spojených státech, jako tradičně ve druhém týdnu v měsíci, tradičně chudší, důležité budou především čtvrteční údaje o počtu nových žádostí o podporu (čeká se pokles na 365 tisíc z 372 tisíc) a páteční obchodní bilance.

Dominantním tématem investorů, kteří se pomalu vracejí na trhy po vánočních prázdninách, bude start výsledkové sezóny. V úterý ji "odpálí" po závěru obchodování výrobce hliníku Alcoa, v pátek pak z "velkých ryb" naváže banka Wells Fargo.

Obecně jsou očekávání analytiků ohledně výsledkové sezóny celkem vysoká, protože zisky firem by měly "dohnat" ceny akcií. Ty ve druhém pololetí dále posilovaly, ale zisky ve třetím kvartálu 2012 nebyly takové, aby přiměřeně rostlo také ocenění akcií podle P/E. Zároveň se dá čekat velká míra pozitivních překvapení, protože odhady zisku byly v průběhu kvartálu revidovány směrem dolů.

Výsledkovou sezónu v USA tradičně odstartuje Alcoa. Překvapí firmy z indexu S&P 500 výraznějším růstem zisků? Výsledkovou sezónu v USA tradičně odstartuje Alcoa. Překvapí firmy z indexu S&P 500 výraznějším růstem zisků? Přestože byli analytici před začátkem minulé výsledkové sezóny ohledně korporátních zisků skeptičtí a očekávali pokles, ...

Američané posunuli fiskální útes, ale co dál? Američané posunuli fiskální útes, ale co dál? Kongres na poslední chvíli schválil zákon, kterým odvrátil nejhorší dopady rozpočtového srázu. Bohužel se nepodařilo ...

Burzovní almanach: Začíná rok, který bude podprůměrný pro akcie Burzovní almanach: Začíná rok, který bude podprůměrný pro akcie Jak se bude letos dařit akciím? Křišťálovou kouli bohužel nemáme, alespoň ne funkční, takže nám ...

Jak vydělat na akciích? Obchodujte jako velké investiční banky Jak vydělat na akciích? Obchodujte jako velké investiční banky Do skupiny indikátorů, které sleduji, přibyl nový index nazvaný BEST TRADERS INDEX (BTI). Je složený ...

reklama
reklama