graf dne

Amerika potřebuje stále méně ropy ze zahraničí, dovozy jsou nejnižší za 15 let Amerika potřebuje stále méně ropy ze zahraničí, dovozy jsou nejnižší za 15 let

Spojené státy aktuálně dovážejí nejméně ropy za uplynulých 15 let. Téma energetické nezávislosti v USA rezonuje velice silně, země má velké zásoby břidlicového zemního plynu, navíc se snaží těžit i z dříve nevyužívaných a nově objevených ropných ložisek.

Co chtějí investoři od stratégů? Co chtějí investoři od stratégů?

Investoři mají tendenci při vlastním rozhodování a obchodování věnovat čas převážně výběru akcií, zatímco od investičních stratégů očekávají spíše sektorovou analýzu a debatu a zajímavých tržních tématech. Vyplývá to z průzkumu, který loni provedla francouzská banka Société Générale.

Mladé vs. rozvinuté ekonomiky: Kdo je na tom lépe? Mladé vs. rozvinuté ekonomiky: Kdo je na tom lépe?

Kontrast mezi vyspělými a rozvíjejícími se ekonomikami byl v minulosti vždy zřetelný a vyzníval v prospěch těch rozvinutých. Jaká je aktuální situace? Ztrácejí mladé ekonomiky - navzdory svému rychlému růstu - stále výrazně, nebo se ekonomické váhy pomalu dostávají do rovnováhy?

Čínské varování z nebes: Rok hada bývá pro akcie nejhorší! Čínské varování z nebes: Rok hada bývá pro akcie nejhorší!

Minulý týden začal v Číně rok vodního hada. Jaký bude pro akcie, teprve uvidíme, kdyby ale minulost uměla předpovídat, nebude to žádná sláva. Akcie v letech hada totiž dosahují v průměru nejhorší výkonnosti. Od roku 1950 je totiž had pro akcie nejméně příznivým znamením.

Rekordní prodeje aut jako podpůrný argument pro růst ceny ropy Rekordní prodeje aut jako podpůrný argument pro růst ceny ropy

Prodej nových aut ve světě je rekordně vysoký. Poradenská společnost LMC Automotive odhaduje, že se loni globálně prodalo 80 milionů vozů (osobních i nákladních). Letos předpokládá zvýšení prodejů o 2,4 % na 82,7 milionu.

Na tyto trhy se musejí soustředit výrobci chytrých telefonů Na tyto trhy se musejí soustředit výrobci chytrých telefonů

Počet lidí na Zemi překonal loni 7 miliard, internetová populace je zhruba třetinová, ale roste výrazně rychleji. Zásadním trendem v rámci spotřebitelského využití internetu je mobilní přístup na něj. A právě výrobci chytrých mobilů, které řadě uživatelů umějí nahradit funkce osobního počítače, na tomto trendu staví své strategie.

Farmáři stárnou, kdo nakrmí Ameriku? Farmáři stárnou, kdo nakrmí Ameriku?

Přesně na to se ve svém ročním výhledu na základě věkové struktury amerických farmářů zeptal Jeff Gundlach, uznávaný investor a šéf společnosti DoubleLine Capital. Je otázka, zda se v USA vzedme vlna zájmu o tento obor (muselo by se to vyplatit více než dovoz obilí a dalších plodin ze zahraničí).

Dolar za 150 japonských jenů? Možná hudba blízké budoucnosti Dolar za 150 japonských jenů? Možná hudba blízké budoucnosti

Japonská centrální banka nedávno podle očekávání oznámila, že bude nakupovat více vládního dluhu. Konečný objem není nijak omezen. Japonský jen v posledních týdnech výrazně oslabil vůči americkému dolaru (o více než 15 %). Očekávám, že bude oslabovat dále, za pár let bychom se dokonce mohli dočkat kurzu USD/JPY nad 150.

Vítěz světových měnových válek je jasný předem Vítěz světových měnových válek je jasný předem

Oslabení vlastní měny za účelem podpory exportu. Ano, o tomto základním mechanismu probíhajících měnových válek jistě neslyšíte poprvé. Vyspělé ekonomiky dělají vše pro to, aby se dařilo jejich vývozcům, a vznikala tak nová pracovní místa.

Manipulace s daty aneb jak se dá kouzlit s grafy Manipulace s daty aneb jak se dá kouzlit s grafy

Někdo používá data k tomu, aby ukázal pravdu, a někdo je využívá tak, aby pravdu zakryl. Soudy nechme na někom jiném, vždy ale pamatujme na to, že se dá s jedněmi daty manipulovat tak, že vyznívají vždy zcela odlišně. Výborně to ilustruje graf z nedávné prezentace na jedné americké škole designu. Levý obrázek by se dal popsat jako raketový růst, druhý jako klidné moře.