Varovné znamení: Všichni jsou optimisti, všichni jsou býci

| redakce

Aktuální průzkumy nálady mezi investičními poradci (Investors Intelligence) a drobnými investory (American Association of Individual Investors) ve Spojených státech ukazují na pokračování extrémně strmého růstu býčí nálady. Býčí sentiment (nálada) se dokonce dostal nad hodnotu 120 bodů, což se od roku 1987 stalo je šestkrát. Vrchol optimismu je podle řady analytiků varovným znamením a může ukazovat na blížící se korekci na akciových trzích.

Býčí sentiment mezi investory

V roce 2007 dosahoval počet býků podle výzkumu American Association of Individual Investors více než 55 procent a do dvanácti měsíců index S&P500 pokles o 37 procent, obdobně v roce 2000, kdy počet býku dokonce dosáhl 66 procent, a do roka spadly akcie o 25 %.

"Býčí sentiment sice roste, ale domníváme se, že se ještě nerozšířil mezi širší spektrum investorů, a proto se může velmi jednoduše stát, že se při první korekci nálada nakloní směrem k medvědům," komentuje aktuální výzkum nálady Bruce Bittles, hlavní investiční stratég z investiční firmy Robert W. Baird. zdroj:Reuters

Letošní závěrečná "vánoční rally" je výsledkem tradiční sezónnosti, kdy portfoliomanažeři, kteří letos zaspali, nakupují na poslední chvíli akcie, a také rozhodnutí Fedu o dalším kole kvantitativního uvolňování ve výši 600 miliard USD.

  • 1
  • 2
reklama
reklama