Investoři, neděste se! Zvýšení daní v USA signalizuje naději na nadprůměrné akciové výnosy

| redakce

Investoři se s blížícím se fiskálním útesem obávají dopadů na akciový trh. Vyšší zdanění kapitálových výnosů a dividend v USA je velkým strašákem. Brian Belski z BMO ovšem upozorňuje na zajímavý fakt - akcie podle něj reagují na ekonomický cyklus, ne na změny daňových sazeb. A ekonomické oživení v USA je v posledních měsících znatelné. Navíc politici podle něj udělají vše pro to, aby dopady fiskálního útesu byly co nejmenší.

"Za uplynulých 100 let se daně zvýšily 17krát, z toho pouze 7krát po druhé světové válce. Akciové výnosy jsou ale v letech po zvýšení daní velice slušné, v průměru zhruba 18 % za rok u indexu S&P 500. Zisky u akcií navíc vydržely dalších 5 let po zavedení vyšších daňových sazeb," upozorňuje Belski.

Trh navíc naopak zaostával za dlouholetým průměrem právě v letech, kdy byly daně snižovány. "Ani to ovšem není důsledek daní samotných, ale fáze ekonomického cyklu, v níž ke snižování daní docházelo," uzavírá Belski. Vyšších daní se proto podle něj investoři bát nemusejí.

Zvýšení daní akcie v průměru spíše podporuje

Nová doba a ocenění akcií: Z investic očekávejte výnos okolo 3 % Nová doba a ocenění akcií: Z investic očekávejte výnos okolo 3 % Vedle řady aktuálních nejasností je velkým rizikem pro investory do akcií ocenění trhu. Populární roční ...

Zdroj: BMO Capital Markets

reklama
reklama