Krize ještě není za námi, napovídá historie

| redakce

Na následujících grafech se můžete přesvědčit o tom, že jsou si krize z roku 2007 a ta současná skutečně blízké. Nehledě na příčinu (v roce 2007 byla krize spuštěna nekvalitními hypotékami v USA, zatímco krize posledních dvou let je krizí finančního sektoru) jsou reakce investorů a výkonnost akciového trhu velmi podobné. Jediný výrazný rozdíl lze vidět v časovém rámci. Současná krize je vleklejší vzhledem k odlišnému přístupu centrálních bank a finančního sektoru při snahách zmírnit její dopady.

Podobnost současné krize s krizí roku 2007

Průběh krize z roku 2007 je znázorněn červenými křivkami denních grafů, zatímco současná krize je naznačena černě grafy týdenními. Obrázek odráží vývoj S&P 500 (SPX - plná čára) a situaci ve finančním sektoru pomocí grafu Financial Select Sector SPDR Fund (XLF – dvojitá čára).

Krize je v grafech rozdělena do čtyř fází:

  1. denial – popírání

  2. discovery – odhalení

  3. discounting – diskontování

  4. despair – beznaděj

V prvním případě (krize 2007) trh prošel všemi čtyřmi fázemi, než došlo ke konečné změně trendu. V současnosti se nacházíme teprve zhruba ve dvou třetinách krizového vývoje, čtvrtá fáze "despair" nás ještě čeká.

Fáze krizí

Přečetl jsem 21 knih o finanční krizi, ale pořád ji nechápu, varuje ekonom Přečetl jsem 21 knih o finanční krizi, ale pořád ji nechápu, varuje ekonom Andrew Lo je profesor financí na MIT Sloan School of Management. Při svém studiu finanční ...

Zdroj: Marketanthropology.com

reklama
reklama