Švédové svou ekonomiku milují, Češi jsou podprůměr: Spokojenost obyvatel Evropské unie s hospodářskou situací

| redakce

Podle nejnovějšího Eurobarometru (průzkumu veřejného mínění zadávaného Evropskou komisí) je pouze 16 % Čechů přesvědčeno, že se jejich národní ekonomika nachází v dobrém stavu. 84 % Čechů si myslí, že se česká ekonomika nachází ve velmi špatné situaci. Češi se tak dostali pod evropský průměr, který činí 27 %, na 13. místo. Podle průzkumu se názory Evropanů značně liší. Zatímco ve Švédsku nebo Lucembursku věří národní ekonomice přes 80 % obyvatel, ve Španělsku je optimistické pouze 1 % dotázaných, v Řecku kladně neodpověděl dokonce ani jeden respondent.

Evropská unie - spokojenost obyvatel se stavem domácí ekonomiky

Nedostatek důvěry je přitom podle bývalé španělské ministryně zahraničních věcí Any Palacio jedním z klíčových problémů, který brání Evropě vzpamatovat se ze stávající krize.

Kromě strachu z ekonomického vývoje se Češi nejvíce bojí růstu cen a inflace. Důvodem může být zdražení výrobků po zavedení vyšší DPH na začátku letošního roku.

Obecně se Evropané nejvíce obávají nezaměstnanosti, což v době, kdy počet lidí bez práce stále roste a podle nejnovějších údajů již přesáhl 25 milionů, není velkým překvapením. Dalším strašákem, který byl nejčastěji uváděn například Němci, je růst vládního dluhu.

Probíhající krize má vliv i na důvěru občanů v evropské instituce. Zatímco na podzim 2009 mělo k EU pozitivní vztah 48 % dotázaných, nyní toto číslo kleslo na 31 %.

Vzhledem ke stávající situaci v eurozóně může být možná překvapením, že podpora společné měny nezažívá tak značný pokles. Na začátku roku 2006 podporovalo společnou měnu 59 % respondentů, nyní je toto číslo jen o 7 procentních bodů nižší.

Evropa je na hlavu aneb když zadlužený zachraňuje dalšího zadluženého (a na dluh) Evropa je na hlavu aneb když zadlužený zachraňuje dalšího zadluženého (a na dluh) Veřejný dluh Itálie v červnu vzrostl na rekordních 1,973 bilionu eur a rozpočtový deficit za ...

Světová ekonomika na jediné stránce: Zpomalení pokračuje, Čína vadne, ale nálada v Evropě se zlepšuje Světová ekonomika na jediné stránce: Zpomalení pokračuje, Čína vadne, ale nálada v Evropě se zlepšuje Indexy nákupních manažerů od Asie po Evropu - to je hlavní položka prvního zářijového obchodního ...

Zdroj: Česká spořitelna

reklama
reklama