Archiv článků

Hrozba století: Co když se americký vládní deficit nepodaří zkrotit? Hrozba století: Co když se americký vládní deficit nepodaří zkrotit?

V posledních týdnech a měsících se toho o americkém zadlužení, dluhovém stropu, schodku rozpočtu a fiskálním útesu napsalo opravdu hodně. Jak ale ukazuje projekce rozpočtového výboru amerického Kongresu, američtí politici kalkulují i s rizikem toho, že se veřejné finance zkrátka nepodaří ukočírovat. V roce 2040 by se tak schodek rozpočtu USA mohl blížit až 20 %.

Nejatraktivnější akciové trhy ve střední a východní Evropě Nejatraktivnější akciové trhy ve střední a východní Evropě

Atraktivitu akciového trhu lze poměřovat různě. Pokud ale budeme brát v úvahu ocenění akcií ve vztahu k ziskovosti firem, nejatraktivnějšími trhy v regionu CEE jsou aktuálně ty v Turecku a v Polsku. Pražská burza je zhruba někde uprostřed, ale na rozdíl od obou zmíněných "nejlevnějších" trhů je její ocenění pod dlouhodobým průměrem. To je i případ celého regionu, jak ukazuje druhý graf.

(Ne)skrývané souvislosti klesajících objemů obchodů na světových trzích (Ne)skrývané souvislosti klesajících objemů obchodů na světových trzích

Graf je velice výmluvný - objem obchodů na americké burze soustavně klesá. Barry Ritholtz z Fusion IQ ale upozorňuje na několik zajímavých a podstatných souvislostí.

Rally nad rally: Nepodceňujme americké spotřebitele Rally nad rally: Nepodceňujme americké spotřebitele

Největší chyba, jaké se může ekonom v současnosti dopouštět, je podceňovat odolnost amerických spotřebitelů. A nikdy to nebylo patrnější než nyní, v "novém normálu, kdy probíhá oddlužování amerických domácností (deleveraging) a pracovních míst nevzniká dost na dlouhodobě udržitelný pokles míry nezaměstnanosti.

Apple: Je to ještě zázrak (+31,4 % za rok 2012)? Apple: Je to ještě zázrak (+31,4 % za rok 2012)?

Nejoblíbenější akcie v portfoliích hedgeových fondů a od roku rekordmanka mezi společnostmi, pokud jde o tržní kapitalizaci. Akcie Applu se navzdory mohutným výprodejům (snad způsobeným odlivem kapitálu kvůli daňové optimalizaci ze strany velkých fondů a dalších institucionálních investorů) v roce 2012 posunuly o více než 31 % výše.

Akcie: Dlouhodobá investice se vyplácí, ztracená dekáda je pryč Akcie: Dlouhodobá investice se vyplácí, ztracená dekáda je pryč

Investice do akcií, konkrétně těch amerických, byla v posledních letech komentátory a analytiky zhusta označována jako nesmyslná. Ano, akcie od začátku tisíciletí kvůli otřesům typu internetové bubliny a Velké recese opravdu nenabídly nějaký mimořádný výnos, americký trh byl donedávna zhruba na nule. Delší ohlédnutí do historie ale nabízí akciovým investorům mnohem příjemnější obrázek.

Burzovní almanach: Začíná rok, který bude podprůměrný pro akcie Burzovní almanach: Začíná rok, který bude podprůměrný pro akcie

Jak se bude letos dařit akciím? Křišťálovou kouli bohužel nemáme, alespoň ne funkční, takže nám vodítkem může být historie a aktuální dění. Druhé jmenované může s náladou na trzích zamávat ze dne na den, zůstaňme tedy u historie. Ta naznačuje, že by se rok 2013 na americkém akciovém trhu neměl zařadit k těm, na něž investoři vzpomínají s láskou a nadšením (pokud to nejsou spekulanti na pokles).

Investoři milují komunikaci. Otevřené společnosti na burze vítězí Investoři milují komunikaci. Otevřené společnosti na burze vítězí

Jakmile firma přestane komunikovat s investory, konkrétně poskytovat své vlastní výhledy hospodaření, její akcie ztrácejí. Naopak firmy, které jsou sdílné a nabízejí trhu svůj pohled na vlastní hospodaření, se mohou těšit na dobrou výkonnost akcií (nad průměrem trhu).

Analytické omyly: Odhady ziskovosti jako disciplína pro odvážné Analytické omyly: Odhady ziskovosti jako disciplína pro odvážné

Blíží se nový rok a výsledková sezóna za ten letošní. Jedním z velkých témat dalších kvartálu bude to, zda velké americké firmy udrží rekordní úroveň ziskovosti, jíž dosáhly v pokrizových letech. Gerard Minack z Morgan Stanley upozorňuje, že optimismus analytiků z Wall Street, kteří předpovídají růst zisku firem v indexu S&P 500 o dalších několik procent, neznamená nic více, než že by se zisky firem mohly na takovou úroveň dostat během několika let.

Co hýbalo s americkým dolarem v roce 2012? Co hýbalo s americkým dolarem v roce 2012?

Co ovlivňovalo kurz nejvyhledávanější světové rezervní měny v roce 2012? Dluhová krize v Evropě, starosti o fiskální útes, třetí a čtvrtá vlna kvantitativního uvolňování? Přehlednější graf, než je ten z dílny forexového týmu Morgan Stanley, byste hledali marně.

Jak se za 80 let investování změnilo v závody spekulantů Jak se za 80 let investování změnilo v závody spekulantů

Kup a drž? Kdepak! Hodnotové dlouhodobé investování na základě fundamentů je podle všeho pryč. Má stále smysl pro některé konzervativní investory,kteří jsou ochotní si na své výnosy počkat, soustředí se na dividendy a podobně. Všichni ostatní, podporovaní rychlým elektronickým obchodováním, se snaží "otočit" na některých titulech i mnohokrát za rok. A co na tom, že to podle řady zkušených investorů znamená vyšší poplatky a podle statistik dlouhodobě i ztráty většiny investorů? Průměrný investiční horizont při sázce na americké akcie je jen několik málo měsíců.

Opožděný vánoční dárek pro ty, kdo věří, že po extrémně vysokém zadlužení mohou přijít roky prosperity Opožděný vánoční dárek pro ty, kdo věří, že po extrémně vysokém zadlužení mohou přijít roky prosperity

Dluhová krize byla jedním z hlavních témat končícího roku, a to nejen v eurozóně. Debaty o rostoucím americkém dluhu patří také ke koloritu pokrizových let. Jak ukazuje graf poměru amerického vládního dluhu k HDP, nejsou ani současné vysoké hodnoty automatickým "rozsudkem smrti" - po druhé světové válce dokázaly Spojené státy zadlužení snižovat a zažily jedno z nejzářivějších období ekonomické prosperity v historii.

Mapa dne: Ekonomické těžiště Země se vrací do roku 1000 Mapa dne: Ekonomické těžiště Země se vrací do roku 1000

Udělejte si trojrozměrný model rozdělení světového HDP. Získáte bod někde uvnitř planety. Pak spojte střed Země, tento bod a povrch Země přímkou a dostanete bod na povrchu naší planety, pod kterým se ukrývá takzvané ekonomické těžiště světa.

Býčí trh od roku 2009 hnán růstem zisků. Má naději přežít? Býčí trh od roku 2009 hnán růstem zisků. Má naději přežít?

Zisky amerických firem v pokrizových letech rychle rostly a jsou na historických maximech. Analytici z Wall Street jsou sice relativně optimističtí i pro rok 2013, ale investoři by měli být opatrní. Příspěvek růstu zisků k celkovému zhodnocení akcií byl v posledních letech z historického pohledu extrémní.

Zelená energie skončí poražená. Bude vítězem příštích dvaceti let uhlí? Zelená energie skončí poražená. Bude vítězem příštích dvaceti let uhlí?

Ještě před několika lety byly obnovitelné zdroje vnímány jako budoucnost světové energetiky. Odpůrci jádra propagovali solární panely a vodní i větrné elektrárny. Ukazuje se ale, že to zelená energie nebude mít lehké.

Saúdská Amerika Saúdská Amerika

Ne, to není chyba v titulku. Spojené státy jsou v posledních měsících a letech jedním z tahounů těžby ropy a jejich závislost na dovozu této suroviny klesá.

Recese a konec světa za rohem: Kde se v Evropě nejvíc pije? Recese a konec světa za rohem: Kde se v Evropě nejvíc pije?

Ačkoli se říká, že Francouzi pijí víno i u ranního čištění zubů a severské národy zapíjejí depresi z dlouhých zimních nocí, nejvíce alkoholu na osobu se prodává v Lucembursku (15,3 litru ročně). Podle OECD jde ovšem o důsledek toho, že je v zemi evropských úředníků podprůměrně nízké zdanění alkoholu. Jinak žebříčku vévodí Lotyšsko a Rumunsko.

Průměrný investor si nevydělá ani na inflaci Průměrný investor si nevydělá ani na inflaci

Volatilita je příležitostí pro zkušené tradery, dlouhodobí investoři by si měli udělat domácí úkoly a čekat. I tak by se dal vykládat graf od společnosti BlackRock, který ukazuje, jak si vedly jednotlivé třídy aktiv za uplynulých 20 let, jaká byla inflace a jak dokázal své peníze zhodnotit průměrný investor, který se příliš ohlíží na každodenní zprávy a špatně časuje své nákupy a prodeje.

Mladé trhy: Stále bezpečnější investiční téma Mladé trhy: Stále bezpečnější investiční téma

Mladé ekonomiky (emerging markets) jsou již po mnoho let zdrojem zajímavých výnosů pro investory, kteří se nebojí jít do většího rizika. Tento pohled na mladé trhy navíc začíná být poněkud zastaralý. Jak ukazuje graf z dílny UBS, stále více mladých trhů dostává lepší "investiční známky" od ratingových agentur. Jaký protipól situace v Evropě, kde donedávna uznávané bezpečné ekonomiky jako Itálie nebo Španělsko bojují o přežití bez zahraniční finanční pomoci.

Tři zhroucené majáky v moři negativity Tři zhroucené majáky v moři negativity

Doba je zlá, spoléhat se nedá ani na někdejší klidné investiční přístavy. Zdá se, že zvoní hrana dalším třem takovým. I když je negativních zpráv všude více než dost, je dobré dát si na některé ukazatele zvýšený pozor, jinak proděláte ještě více.