Sebevražd během krize přibylo. V Řecku a Irsku o více než 10 %

| redakce

Dopad ekonomické krize na lidskou psychiku je důvěrně známou záležitostí. Podle aktuálních údajů například v některých oblastech Velké Británie vzrostl počet sebevražd až o 29 %. Těch, kteří si sáhli na život, přibylo i v některých z nejvíce postižených zemí eurozóny - v Řecku a v Irsku.

Sebevražda - ilustrační foto

Začněme od píky, například v Británii: V roce 2008, tedy v roce pádu banky Lehman Brothers, si ve Spojeném království vzalo život 5 706 lidí, což bylo o 6 % více než v roce 2007. O rok později to bylo 5 675 lidí.

Podle údajů medicínského časopisu Lancet se počet sebevražd mezi pracujícími Brity zvýšil v roce 2008 dokonce o 10 % a zůstal vyšší i o rok později. Nejvíce (o 29 %) vzrostl počet sebevražd v regionu West Midlands, kde se ve stejné době zvýšila míra nezaměstnanosti o 4,7 procentního bodu.

Aktuálně zveřejněná studie vědců z Cambridge, z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny a z Kalifornské univerzity prokázala, že nejrychleji roste počet sebevražd v zemích, které krize zasáhla nejvíce - v Řecku a v Irsku.

V Řecku se mezi lety 2007 a 2009 zvýšil počet sebevražd o 17 %, v Irsku ve stejném období o 13 %.

Roste také počet těch, kteří v důsledku ekonomické krize, především kvůli ztrátě zaměstnání, potřebují pomoc psychologů.

  • 1
  • 2
reklama
reklama