Největší rošťárny přímo z Wall Street

| redakce

Pokud se vám někdy naskytne příležitost pokecat si s veteránem burzovního parket, neváhejte a využijte ji. Dozvíte se neuvěřitelné příběhy o tom, co všechno si tradeři navzájem na burze provádějí.

trader

"Bohužel (nebo naopak naštěstí) se již takové srandičky dnes moc často nevidí," říká jeden bývalý trader. "Vtípky pomáhaly traderům na burzovním parketu uvolnit často silně rozvířené emoce. V tak stresující profesi, jakou je trading, někdy zkrátka potřebujete pauzu."

Humor v době, kdy se již neobchoduje na burzovních parketech, ale všichni honí čas se superrychlými počítači, bohužel trochu vymizel. Nyní se tradeři musejí bát dluhové krize v eurozóně, fiskálního útesu a nižších objemů obchodů. NYSE a CME Group, která vlastní Chicago Board of Trade a New York Mercantile Exchange, se navíc staly veřejně obchodovanými společnostmi. Jsou pod drobnohledem akcionářů, tudíž pro jejich zaměstnance platí přísnější pracovní podmínky. Veteráni z burz NYSE, CBOT, NYMEX a AMEX ale mají na co vzpomínat.

1. Kriminálka na NYSE

Občas se stalo, že někdo na extrémně přeplněném parketu newyorské burzy zakopl a upadl. Bylo zvykem, že jeho kolegové obkreslili obrys jeho těla na zemi jako kriminalisté po trestném činu.

2. Studená sprcha

Dříve byla na burze sedadla, která tradeři mohli stáhnout, aby se posadili a trochu si odpočinuli, protože mezi obchodováním bývaly velké prostoje. Vtípek spočíval v tom, že mazáci naplnili papírový kelímek vodou a zasunuli ho do sedadla, kde očekávali, že si sedne nováček. Jakmile sedadlo otevřel, čekala ho osvěžující sprcha.

3. Falešné akcie

Pro zelenáče byl připraven netradiční uvítací ceremoniál - k obchodování mu byly podstrčeny falešné akcie. Celý kolektiv byl u toho, když s ní nebohý nováček začal obchodovat. Ve chvíli, kdy ji chtěl koupit, ostatní makléři pozdrželi provedení příkazu až do doby, kdy akcie posílily o 5 bodů. Když ji následně chtěl nováček prodat, udělali mu to samé, ale v opačném směru. Jeho příkaz k prodeji byl proveden teprve ve chvíli, kdy cena akcií o 5 bodů spadla. Makléř nechápal, co se děje. Teprve po tomto rituálu byl makléř považován za právoplatného člena obchodnické party.

4. Když se někdo zasnoubil, čekalo ho nemilé překvapení

Když se někdo měl oženit, vzali ho makléři ven, připoutali k hydrantu a pak na něj začali házet vším, co jim přišlo pod ruku - kečupem, hořčicí, pudrem, moukou a podobně. A to samé schytala také nevěsta.

Akciové tipy pro předvánoční rally Akciové tipy pro předvánoční rally Ačkoli na Santa Clause narazíte v každém americkém obchodním centru, stále není jisté, zda tento ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama