10 nejvíce překoupených a 10 nejvíce přeprodaných akcií z indexu S&P 500
|

10 nejvíce překoupených a 10 nejvíce přeprodaných akcií z indexu S&P 500

Akcie ve Spojených státech pokračují v rally, která začala na březnovém kurzovém dně. V době, kdy hospodářská aktivita strmě propadá a nezaměstnanost roste, investoři hledí s nadějemi k oživení ekonomiky a firemní ziskovosti v roce 2021. Ne všechny tituly ovšem zohledňují výhledy stejně, to ostatně není žádné překvapení.

Americké akcie S&P 500 Ocenění

Podle Goldman Sachs investoři doslova ignorují aktuální dění v ekonomice a soustředí se pouze na potenciální oživení v delším horizontu. Společně s masivní podporou ekonomiky ze strany centrálních bank a vlád to vysvětluje mimořádný odraz cen (amerických) akcií od březnového dna.

"Nejistota spojená s letošním rokem v oblasti vývoje hospodářství a zisků firem přiměla trh přesunout pozornost k roku 2021. Ceny akcií v USA přitom rostou i klesají v podstatě v souladu s revizemi výhledů vývoje zisků amerických firem v příštím roce," říká David Kostin, šéf akciových stratégů Goldman Sachs.

Podle Kostina je přitom obrovský rozptyl v cenách jednotlivých akcií a odhadech ziskovosti jednotlivých firem. "Soustřeďte se na jednotlivé tituly, ne na index," radí proto stratég. Jistě přitom dobře ví, že dlouhodobě sázka na index nevychází vůbec špatně. Z něčeho ale investiční bankovnictví živo být musí, a poplatky za obchodování jednotlivých akcií se tak jeví jako celkem fajn věc.

Moudrá slova (nejen) o medvědích trzích aneb Proč je dobré investovat dlouhodobě a nakupovat ve slevě
Světové akcie jsou v medvědím trendu a ještě v něm nějaký ten pátek pobudou (na hlášení o tom, že posílení o 20 % znamená automaticky býčí trend, nedbejte). A tak přijměte pár poznámek proslulých investorů, které se medvědích trendů, recesí a podobně tak či onak týkají.

Goldman Sachs každopádně v zájmu svém (tedy klientů, pardon) sestavila seznam konkrétních akcií z indexu S&P 500, které za uplynulé tři měsíce svým výkonem na burze nejvýrazněji "ustřelily" od toho, co by měl implikovat posun o v očekáváních analytiků na úrovni ziskovosti těchto firem ve stejné době. U 10 akcií jde o přehnaný pokles ceny vzhledem k předpokládanému vývoji ziskovosti, u dalších 10 titulů jde o přehnané posílení na burze.

Zda seznam (ještě) nabízí nějaké příležitosti na základě odklonu "fundamentů" (stále jde pouze o očekávání, tedy odhady) od cen na burze, zůstává na posouzení každého jednoho investora.

Centrální banky jako matky falešných trhů: Dluhopisy i akcie jsou mimo realitu
Za uplynulé dva měsíce nalily centrální banky v čele s Fedem na světové trhy skrze odkupy aktiv okolo čtyř bilionů dolarů. Po deseti letech kvantitativního uvolňování to v době koronavirové krize vlastně není žádné překvapení, objem nákupů dluhopisů (státních i firemních), ETF a dalších typů cenných papírů je ale v tak krátké době bezprecedentní. Podle Bank of America Securities jsou v důsledku kroků centrálních bank akciové trhy odtržené od reality, o těch dluhopisových ani nemluvě.
Zdroj: Goldman Sachs