10 technologických průlomů roku 2018 (2. část)
|

10 technologických průlomů roku 2018 (2. část)

Technologie mění naše životy. Každým rokem se zdokonalují a přibývají nové, které mohou znamenat průlom nejen v samotném technologickém odvětví, ale i v mnoha dalších oblastech života. MIT Technology Review sestavil desítku zásadních technologií letošního roku. Dnes se podíváme na druhou pětici.

Technologie Informační technologie Biotechnologie

Babylónské rybky v uších

Ve známé knize Stopařův průvodce po Galaxii umožňovala babylónská rybka tomu, kdo ji měl v uchu, rozumět okamžitě každému jazyku. Společnost Google přichází s něčím podobným, nazvala to Pixel Buds. Tato sluchátka spolupracují se smartphony Google Pixel a překladačem a umožňují překlad slyšeného v reálném čase. Technologie zatím má své mouchy, navíc vyžaduje telefon od Googlu a sluchátka, ale je to posun oproti dřívější aplikaci na konverzaci v cizím jazyce v telefonech s Androidem.

Ve zmiňované knize se říká, že rybka, geniální omyl evoluce, popírá existenci Boha a způsobila více krveprolití než cokoli jiného v historii. Zatím největším problémem Pixel Buds je design a někdy také zlobí spárování s telefonem. Ale to jsou mušky, které lze opravit. Pak už jen zbývá doufat, že zařízení nepovede ke stejným krveprolitím jako ve Stopařově průvodci.

Bezuhlíkový plyn

Zemní plyn je jedním z hlavních zdrojů energie nejen v USA (asi 32 % vyrobené elektřiny), ale i globálně (22 %). I když je čistší než uhlí, je to stále velký zdroj emisí CO2. Společnost Net Power věří, že dokáže vyrábět energii s využitím zemního plynu, ale zároveň zachytávat všechny zplodiny. Kdyby to fungovalo, bylo by možné vyrábět čistou energii z fosilních paliv, přičemž by elektrárny mohly fungovat podle objemu poptávky, měly by nižší náklady než jaderné elektrárny a byly by spolehlivější než současné alternativy spoléhající na počasí.

V kostce to funguje tak, že oxid uhličitý uvolňující se při hoření zemního plynu pod vysokým tlakem a za vysoké teploty se využívá dále v tekutém stavu jako pohon pro speciální turbínu. Většina CO2 tak může být nepřetržitě recyklována. Zásadním faktorem při snižování nákladů je další prodej CO2, který se dnes využívá při těžbě ropy, což ale není příliš zelené využití. Net Power ale doufá, že se v budoucnu bude více využívat při výrobě cementu a plastů a jiných materiálů na bázi uhlíku.

Dokonalé soukromí on-line

Soukromí v on-line prostoru je velice diskutované téma. Jedním z nástrojů, které by je mohly zajistit, je takzvaný zero-knowledge proof, kryptografický protokol, který umožní uživatelům prokázat svou plnoletost bez zadávání data narození nebo prokázat dostatek peněz na účtu bez odhalení detailů o kontě.

Průkopníkem by se mohla stát digitální měna zcash, která funguje od roku 2016. Vývojáři u ní využívají metodu nazvanou zk-SNARK umožňující uživatelům anonymně obchodovat (ostatní měny, třeba bitcoin, nejsou anonymní, ale pseudonymní; jejich transakce mohou být kombinovány s jinými daty, která umožňují odhalit totožnost uživatelů). Sám Vitalik Buterin, zakladatel etherea, dokonce popisuje zk-SNARK jako technologii, která změní trh.

Technologie je příslibem zejména pro banky, které by mohly využívat blockchain bez rizika ztráty soukromí klientů. JPMorgan Chase již loni přidala zk-SNARK do svých platebních systémů na bázi blockchainu. Problémem protokolu je náročnost výpočtů a malá rychlost. Rovněž je nutné takzvané důvěryhodné nastavení, vyžadující kryptografický klíč, který by ale v nesprávných rukou mohl ohrozit celý systém. Na alternativách bez nutnosti tohoto klíče se však pracuje.

10 technologických průlomů roku 2018 (1. část)
Technologie mění naše životy. Každým rokem se zdokonalují a přibývají nové, které mohou znamenat průlom nejen v samotném technologickém odvětví, ale i v mnoha dalších oblastech života. MIT Technology Review sestavil desítku zásadních technologií letošního roku. Podívejme se na prvních pět.

Genetické věštění

Genetika dnes umožňuje zmapovat lidský genom a v budoucnu by mohla vést k tomu, že by děti již při narození dostaly karty s údaji o pravděpodobnosti infarktu, rakoviny nebo závislosti na tabáku, případně o inteligenci. Většina běžných onemocnění, ale také vzory chování nebo inteligence jsou výsledkem kombinace určitých genů a vědci na jejich základě dokáží vypracovat takzvané polygenní rizikové skóre.

Při testech DNA jde stále o určování pravděpodobnosti, ne diagnózu, ale tyto údaje by mohla efektivně vyžívat medicína. Lidé s větší pravděpodobností onemocnění rakovinou by například mohli podstupovat preventivní vyšetření častěji, lidé s větší náchylností na Alzheimerovu chorobu by se mohli účastnit testů na nové léky a podobně.

Problém je, že tyto předpovědi nejsou dokonalé a mohou vést k omylům (někdo s nízkým rizikovým skóre nepůjde na vyšetření rakoviny, ale nakonec ji bude mít). Kontroverzně působí také fakt, že kromě předpovědí onemocnění je díky polygennímu skóre možné předpovídat i určité vlastnosti, například zmíněnou úroveň IQ. Problém je, co s takovou informací budou dělat rodiče nebo učitelé. Eric Turkheimer, behaviorální genetik, k tomu, že se tyto informace dají využít k dobrému i špatnému, říká, že je to "současně vzrušující i alarmující".

Kvantové materiály

Kvantové počítače sice otevírají netušené možnosti, ale zatím nevíme, co s nimi. Jednou z možností je přesný návrh molekul. Chemici sní o nových proteinech do nových, mnohem účinnějších léků, nových elektrolytech do baterií a sloučeninách, které budou sluneční světlo měnit rovnou na kapalné palivo. Ale to vše je zatím pouze sen, protože modelování molekul je se současným vybavením prakticky nemožné.

A právě to je oblast, kde se mohou využít kvantové počítače, které namísto digitálních bitů, které nabývají pouze hodnot nula a jedna, využívají takzvané qubity, které mohou nabývat hodnot mezi nulou a jedničkou a jde vlastně o takové samostatné kvantové systémy. IBM nedávno využila kvantový počítač se sedmi qubity, aby vymodelovala malou molekulu tvořenou třemi atomy. To je jen začátek. Když bude možné postavit stroje s více qubity a lepšími kvantovými algoritmy, půjde postavit mnohem větší a zajímavější molekuly.

Zdroj: MIT Technology Review
07:00

Budoucnost bank: Sektor čeká desetiletí změn

Banky jako takové nezaniknou, čeká je ale desetiletí dynamických změn. Do bank se již nebude chodit, banky si budou...
Banky Finanční sektor Fintech
včera v 12:00

Investorský magazín: Sázka na nájemní bydlení a portfolia milionářů

Zájem mladé generace o flexibilitu a klesající dostupnost vlastnictví nemovitostí. Nejen tyto faktory nahrávají...
Nemovitosti Bydlení Realitní trh
14. 7. 2018 18:00

Vácha & Zahradník: O unii kapitálových trhů a regulaci obecně

Ekonom z České spořitelny Petr Zahradník si v rámci projektu Alter Eko povídal se členem představenstva Conseq...
Banky Finanční sektor Trhy
11. 7. 2018 07:00

Lukáš Vácha (Conseq IM): Regulace v Evropě dospěla k bodu zvratu, inspirace Amerikou by nebyla od věci

Po krizi se vlády snažily novými regulacemi zamezit opakování problémů v ekonomice a na finančních trzích....
Trhy Regulace Evropská unie
10. 7. 2018 07:00

Lukáš Vácha (Conseq IM): Nařizovat soukromým společnostem "zelené" investice je zhůvěřilost

Je plným právem státu nebo celé Evropské unie podporovat, co uznají za vhodné. Typickým příkladem jsou takzvané ...
Regulace Ekologie Zelené investice
7. 7. 2018 18:00

Expertní pohled: Krize mnohé změnila, investoři ale zapomínají rychle

Kolaps Lehman Brothers před bezmála deseti lety otřásl světovými trhy a následně ekonomikou. V nejbližších kvartálech...
Finanční krize Investování Lehman Brothers
4. 7. 2018 07:00

Svět po finanční krizi: Jak (ne)pomohla regulace trhu?

Poučili jsme se z poslední finanční krize, nebo jsou finanční deriváty a další rizikové investiční nástroje opět v...
Finanční krize Finanční deriváty Regulace
3. 7. 2018 07:00

Krize na obzoru? Nemyslím si, říká portfoliomanažer

Ve světové ekonomice číhá několik významných rizik, mimo jiné to politické. Na krizi v dohledné době to ale nevypadá,...
Centrální banky Kvantitativní uvolňování Světová ekonomika
2. 7. 2018 12:00

Investorský magazín: Jak růst sazeb ovlivní (nejen) český hypoteční trh?

Česká národní banka se v červnu rozhodla přibrzdit rozjetou českou ekonomiku a zchladit realitní trh. Jsou její kroky...
ČNB Úrokové sazby Česká republika
30. 6. 2018 12:00

Petr Kovařík (Staropramen): Recept na krizi? Naslouchání zákazníkům a sázka na inovace

Pivovarnictví je specifický byznys. Zahraniční korporace si kupují české výrobce jako zlato a nechávají jim volnost v...
Pivo Potraviny Rozhovor
29. 6. 2018 07:00

Centrální banky, inflace a netradiční nástroje měnové politiky: Co se (ne)musí změnit?

Centrální banky se po finanční krizi soustředily na dodání likvidity do systému a snažily se odvrátit hrozbu deflace....
Centrální banky Úrokové sazby Kvantitativní uvolňování
27. 6. 2018 09:00

Ponaučení z krize a možnost té příští pohledem šéfa velkého byznysu

Rostoucí inflační tlaky na nákladové straně mohou vyústit v přibrzdění celé ekonomiky. Vláda výrazně a rychle...
Pivo Česká republika Česká ekonomika
26. 6. 2018 09:00

Jak krize pomohla českému pivu?

České pivovarnictví má ve světě skvělý zvuk. Ačkoli aktuálně není zastoupeno v kurzovním lístku pražské burzy ...
Pivo Česká republika Česká ekonomika
25. 6. 2018 12:00

Investorský magazín: Výhody placeného poradenství

Placené investiční poradenství je na českém trhu stále spíše ojedinělá záležitost. Kdo by platil za něco, co je na...
Investiční a finanční poradenství Finanční gramotnost Investování
25. 6. 2018 09:00

Anketa: 5 horkých investičních tipů na letošní léto

Letní měsíce bývají na trzích relativně klidné a aktivita na trzích utlumená, i obchodníci totiž potřebují dovolenou....
Investiční tipy Akciové tipy Anketa
23. 6. 2018 12:00

Petr Dvořák (VŠE): Centrální banky příliš řeší inflaci, která nezohledňuje vývoj všech cen v ekonomice. Nízké sazby nepřinesly, co se od nich čekalo

Cílování inflace jako politika centrální banky má velké rezervy. Problém je, že jsme zatím nepřišli na nic lepšího,...
Centrální banky Úrokové sazby Inflace
20. 6. 2018 07:00

Ekonom: Nová krize přijde ze strany, ze které ji nečekáme. Centrální banky se vzdálily od toho, co by měly dělat

Současný normál, kdy jsou sazby centrálních bank na minimech a měnové autority hasí případné požáry v ekonomice,...
Ekonomické a politické hrozby Centrální banky Světová ekonomika
18. 6. 2018 18:00

Petr Dvořák (VŠE): Sazby by měly růst pozvolna, léčbu šokem by ekonomika nemusela ustát

Česká národní banka, ale třeba také Fed již zahájily cyklus zvyšování sazeb, Evropská centrální banka to plánuje...
Centrální banky Světová ekonomika Česká ekonomika
18. 6. 2018 12:00

Investorský magazín: Emoce v investování a budoucnost poradenství ve světě robotů

Emoce prý do investování nepatří. Tvrdí to i jeden z nejúspěšnějších investorů všech dob Warren Buffett. Je to pravda...
Investování Chyby v investování Ponaučení pro investory
11. 6. 2018 07:00

Investorský magazín: Finanční plán od A do Z

Vysněné bydlení, finanční polštář na penzi, úspory pro děti na studia nebo exotická dovolená. To vše mohou být...
Finanční plánování Investování Investorský magazín