10 technologických průlomů roku 2020
|

10 technologických průlomů roku 2020

Technologie mění naše životy. Každým rokem se zdokonalují a přibývají nové, které mohou znamenat průlom nejen v samotném technologickém odvětví, ale i v mnoha dalších oblastech života. MIT Technology Review sestavil desítku zásadních technologií letošního roku.

Technologie Inovace Internet Zdravotnictví a zdravotní péče Krása a zdraví Počítače Informační technologie Peníze Počasí Přírodní katastrofy

1. Kvantový internet

Mohlo by se zdát, že nezbytným předpokladem kvantového internetu je síť kvantových počítačů. Opak je pravdou. Jakkoli to zní zvláštně, tyto dvě technologické inovace nejsou jedna na druhé závislé. V případě kvantového internetu lze totiž podle odborníků používat jeho jednotlivé schopnosti dříve, než bude dosaženo konečného stádia vývoje.

Jedním z největších přínosů kvantového internetu má být posílení bezpečnosti. "Kvantový internet by měl umožnit bezpečnou výměnu informací pomocí kvantové superpozice stavů uložených v kvantových pamětech. Ty se zásadně liší od binárních pamětí používaných v konvenčních počítačích," vysvětlují experti z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

2. Hyperpersonalizované zdravotnictví

Některá onemocnění jsou tak vzácná, že nejsou dostatečně prozkoumaná, aby bylo možné s nimi bojovat. To má změnit možnost "naprogramovat" léky nové generace na základě identifikování chyby v DNA, jež nemoc vyvolala.

Unikátní genetická mutace byla příčinou problémů i u Mily Makovecové z amerického Colorada. Lékaři stav dívky, jež by jinak s největší pravděpodobností zemřela, stabilizovali prostřednictvím léku založeného na vytvoření části RNA, která jejímu tělu umožnila vyrábět klíčovou bílkovinu, jejíž produkci mutace blokovala.

3. Digitální peníze

Jednou z velkých zpráv loňského roku bylo oznámení nové digitální měny z dílny Facebooku. Nemělo jít o klasickou kryptoměnu, nýbrž o digitální platidlo kryté hotovostí v koši měn. Proti projektu se postavili regulátoři, takže Facebook koncept měny mění, mezitím ovšem centrální banka Číny oznámila, že zrychlí přípravu vlastní digitální měny, která by mohla nahradit papírové peníze. Vznik digitálního jüanu by přitom podle některých odborníků mohl být posledním hřebíčkem do rakve nadvlády amerického dolaru.

4. Přípravky proti stárnutí

Do fáze testování na lidech se dostávají první přípravky, jejichž úkolem je prodloužit lidský život, respektive zpomalit proces stárnutí. Úlohou látek, které se nazývají senolytika, je eliminace takzvaně senescentních buněk, tedy buněk, které se přestávají dělit, a tím způsobují degradaci lidského těla. Americká společnost Alkahest pak pro změnu testuje možnost využívání složek krve mladých lidí s cílem omezit postup Alzheimerovy choroby u starších osob.

AgeCurve: Firma, která i díky českému kapitálu úspěšně bojuje s COVID-19
Pandemie nemoci COVID-19 má dramatický průběh a bezprecedentní ekonomické dopady. V oblasti vědy a snahy poznat, jak takový virus funguje a jak lze bránit dalším následkům, i proto panuje bezprecedentní aktivita a spolupráce. Vědecké týmy po celém světě hledají cesty k vyřešení situace.

5. Vývoj léků pomocí umělé inteligence

Tým vědců z MIT letos oznámil objev antibiotika halicin, které zabírá proti celému spektru rezistentních bakterií. Nejzajímavější ale na této zprávě je, že k tomuto objevu dospěli za pomoci umělé inteligence, jež využila takzvaného strojového učení. Jak? Vytvořili databázi dvou a půl tisíce přípravků a přírodních sloučenin s informacemi o jejich schopnosti bránit růstu bakterie Escherichia coli. Ve chvíli, kdy systém došel ke klíči k identifikaci účinného antibiotika, do databáze přidali dalších šest tisíc látek. Algoritmus poté předchozí zjištění aplikoval i na tyto látky a mezi nimi identifikoval právě halicin, původně vyvinutý pro léčbu cukrovky.

6. Satelity pro přístup k internetu

Nejambicióznějším projektem satelitního internetu je Starlink Elona Muska. Společnost SpaxeX amerického podnikatele chce na oběžnou dráhu Země v tomto desetiletí poslat 4,5krát více satelitů, než kolik jich na orbitu naší planety člověk umístil od doby Sputniku.

V éře raketoplánů vyšlo dopravení satelitu na oběžnou dráhu Země na více než 54 000 USD/kg, raketa Falcon 9 Muskovy společnosti SpaceX se s cenou dostala na 2 700 USD/kg. Aktuálně kolem Země obíhá více než 400 satelitů Starlink, celkem jich ale má být 42 000.

7. Kvantové počítače

Společnost Google loni představila kvantový počítač Sycamore s výpočetní silou 53 qubitů, který dokázal provést výpočet, který by nejvýkonnějšímu superpočítači světa trval deset tisíc let, za 200 vteřin. Na oznámení firmy Google ihned zareagovala společnost IBM, která uvedla, že ve skutečnosti lze podobného výsledku na klasickém systému dosáhnout nejhůře za dva a půl dne. Ať je pravda jakákoli, doba kvantových počítačů se blíží. Google tvrdí, že bude v dohledné době schopný zkonstruovat počítač s výkonem sto až tisíc qubitů.

8. Lokálně fungující umělá inteligence

Pokročilá umělá inteligence ve většině případů potřebuje ke správnému fungování spojení se serverem, na němž běží klíčové algoritmy. To vede k zatěžování přenosových sítí, a tedy i k růstu produkce skleníkových plynů. Společnosti proto představují řešení, díky kterým může umělá inteligence fungovat lokálně.

Společnost Google loni oznámila, že nově služba Google Assistant může fungovat na telefonu i bez spojení se vzdáleným serverem. Podobně hlasová asistentka Siri od Applu funguje od iOS 13 lokálně na zařízení uživatele.

9. Pokročilá anonymizace osobních údajů

Osobní údaje uživatelů jsou anonymní jen do té doby, než se je někdo rozhodne deanonymizovat. Řešením, k němuž se přiklání stále více firem, je takzvaná diferenční ochrana soukromí neboli použití datového šumu. Jak vysvětluje Google, "při použití diferenční ochrany soukromí je složité zjistit, zda je jedna konkrétní osoba členem datové sady, protože výstup konkrétního algoritmu bude vždy v podstatě stejný bez ohledu na to, zda jsou zahrnuty, či naopak vyloučeny informace o konkrétní osobě." Na druhou stranu ale společnosti musejí pracovat také s tím, že přidání šumu do souboru údajů může snížit jeho užitečnost.

10. Určení vlivu změn klimatu na živelní katastrofy

Když loni v září tropická bouře Imelda zasáhla Houston, vědci prakticky okamžitě potvrdili, že jednou z jejích příčin byla změna klimatu. Pomocí počítačových simulací došli mimo jiné k závěru, že v jejím důsledku byla o 28 % ničivější.

Vědci se ke spojování konkrétních přírodních katastrof se změnou klimatu dosud stavěli rezervovaně, velká data a nové analytické nástroje jim ale umožňují s vysokou mírou přesnosti nasimulovat různé scénáře s množinou proměnných a na jejich základě určit, jak výrazně změna klimatu extrémní projevy počasí ovlivňuje.

9 klimatických pilířů, jejichž zhroucení by spustilo ekologickou katastrofu
Pokud svět nenajde účinnou zbraň v boji proti globálnímu oteplování, bude již brzy čelit ekologické katastrofě. Experti upozorňují hlavně na devět klimatických pilířů, jejichž narušení by mohlo rozpoutat řetězovou reakci.
Zdroj: MIT Technology Review
06:18

Přehled: Dopady pandemie koronaviru na český realitní trh pohledem experta

Jaké dopady uzavření ekonomiky kvůli pandemii koronaviru jsou cítit na českém realitním trhu? A kde by se i v...
Česká republika Česká ekonomika Nemovitosti
včera v 17:54

Nikola je dlouhodobě možná zajímavá firma. Teď bych ale vsadil na Plug Power, říká expert z oboru

Akcie společnosti Nikola se letos zařadily mezi růstová překvapení na americké burze, samotný výrobce elektrických...
Auta Americké akcie Rozhovor
7. 7. 2020 12:15

Expertní inspirace: Americké aerolinie ano, nemovitosti ne!

S americkými leteckými společnostmi to bude podobné jako s automobilkami po finanční krizi. Otázkou není, zda jim...
Investiční tipy Akciové tipy Koronavirus
6. 7. 2020 12:00

Investorský magazín: Jak dále po skvělém čtvrtletí a o významu akcií v portfoliu

Euforie na trzích pokračuje. Jak dlouho může extrémně spekulativní nálada, podporovaná a ilustrovaná rekordním...
Světové akcie Americké akcie Investiční strategie
3. 7. 2020 09:27

Filip Kejla (WOOD & Company): Chesapeake Energy je příběh, který má smysl zkusit odehrát

Společnost Chesapeake Energy požádala o ochranu před věřiteli a začne s nimi jednat o možné restrukturalizaci. Pro...
Americké akcie Těžba z břidlic Investiční tipy
2. 7. 2020 12:21

Kálal (Conseq IM): Pražská burza pod tíhou bankovních titulů klesá v souladu s evropskými trhy, řada akcií si ale vede dobře

Koronavirová krize dolehla i na pražskou burzu, index PX kvůli velkému zastoupení bankovního sektoru napravil jen...
Akcie ČR Pražská burza Koronavirus
1. 7. 2020 12:23

Radim Krejčí (Portu): Zadlužení jako důvodu kolapsu ekonomiky se neobávám, po růstu cen akcií ubírám z portfolia riziko

Po návratu cen amerických akcií do blízkosti historických maxim jsem snížil pravidelné nákupy a věnuji pozornost tomu...
Diverzifikace investic ETF Koronavirus
30. 6. 2020 09:13

Jan Sýkora (WOOD & Company): Diverzifikace je základ přípravy portfolia na další krize, příležitosti nevidím (jen) v levnějších akciích

Pandemie nemoci COVID-19 a následná opatření zaváděná napříč ekonomikou ukázala, že některé dlouhodobé trendy mají...
Investiční strategie Investiční tipy Inovace
29. 6. 2020 12:00

Investorský magazín: Výhled pro českou korunu a pohledávka jako alternativa do portfolia

Zajímavá vás, jak se bude v létě vyvíjet kurz české koruny? Aktuální Investorský magazín neodpovídá pouze na tuto...
Investorský magazín Česká koruna EUR/CZK
25. 6. 2020 15:08

Ján Hájek (Top Stocks): Koronavirus změní chování lidí a pro biotechnologie to bude příležitost. Byznys s vakcínami není zrovna lukrativní

Pandemie koronaviru vrátila na monitory (nejen tržní) veřejnosti biotechnologické společnosti. Ty by napříště mohly...
Biotechnologie Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
23. 6. 2020 12:27

Radim Krejčí (Portu): Pozice ve zlatě již nenavyšuji, letošní růst má kov nejspíše za sebou. Preferuji ETF, ne fyzický kov

Cenu zlata letos podpořil nástup koronavirové krize. Úroveň 2 000 USD za trojskou unci nejspíše někdy padne, na...
Zlato Komodity Bezpečné investice
22. 6. 2020 12:00

Investorský magazín: Gruzie jako investiční klenot, problémy automobilového průmyslu a akcie bez alternativy

Přírodní, turistický, kulturní a dnes také investiční klenot - to je Gruzie. Aktuální Investorský magazín nabízí...
Nemovitosti Realitní trh Investiční alternativy
19. 6. 2020 11:52

Kálal (Conseq IM): Jak COVID-19 (ne)oddělil zrno od plev aneb Jak je tato krize opět jiná

Během finanční krize před dvanácti lety trvalo týdny i měsíce, než se obnovila důvěra (části) investorů. Koronavirová...
Koronavirus Americké akcie Světové akcie
18. 6. 2020 14:44

Hartman (FXstreet.cz): Věřím české koruně, zajímavé jsou i "ropné" měny. EUR/USD je teď pro spekulanty

Zkraje června nabídl svůj expertní pohled na měnový trh Ondřej Hartman z FXstreet.cz. O koruně, rublu nebo eurodolaru...
Forex (FX) Měny Česká koruna
15. 6. 2020 12:00

Investorský magazín: Předpověď burzovního počasí (nejen) na letošní léto

Na světě byste nenašli horskou dráhu dost divokou na to, aby ilustrovala, co se letos děje na akciovém trhu. Co jsme...
Světové akcie Americké akcie Ropa
11. 6. 2020 18:25

Martin Kupka: Regionalizace i globalizace budou pokračovat, menší země jako ČR musí myslet na bezpečnost

Krize způsobená pandemií nemoci COVID-19 jen urychlí některé trendy, které ve světové ekonomice vyvstávaly dávno před...
Koronavirus Krize Geopolitická rizika
10. 6. 2020 06:34

Michal Šnobr: ČEZ je výborná akcie na dlouhodobé držení, základní byznys generuje skvělé cash flow

ČEZ vytváří solidní cash flow, je ziskový a má vysoké marže, dluh společnosti je relativně nízký a v současnosti...
ČEZ Akcie ČR Energetika
8. 6. 2020 12:00

Investorský magazín: Čeští drobní investoři se tlačí na trh

Růst cen akcií, ale i dalších typů investic láká na burzu stále více drobných investorů. Ti i přes velké nástrahy...
Trading Investování Obchodování
5. 6. 2020 09:16

Petr Zajíc (Amundi AM): Dluhopisy do portfolia patří, akcie ale nemají výnosovou alternativu. Na dividendy (nejen) v Evropě si budeme muset počkat

V uplynulých dvanácti letech byla špatná makrodata trhem vnímána jako důvod k nákupům, protože bylo jasné, že...
Světové akcie Americké akcie Evropské akcie
4. 6. 2020 06:26

Finanční analýza společnosti ČEZ jako (další) argument pro nákup jejích akcií

Energetická společnost ČEZ tvoří volné cash flow na takové úrovni, že nemá problém si držet solidní rating. I další...
ČEZ Energetika Akcie ČR