11 růstových akcií na rok 2020
|

11 růstových akcií na rok 2020

Růstové tituly jsou na tom v posledních letech mnohem lépe než ty hodnotové, celému segmentu trhu se ale nevyhýbá vyšší volatilita. Podívejme se na jedenáct titulů, které by měly letos solidně zvládat rizika v podobě obchodních válek či silného dolaru.

Výhled na rok 2020 Americké akcie Investiční tipy Akciové tipy

Technologické firmy jsou nadále v kurzu. Mobilní platby jsou stále rozšířenějším způsobem placení, čím dál více firem využívá cloud computing, kdy jsou velké objemy dat spravovány na vzdálených serverech, a díky technologiím může nabídnout zajímavý růst i sektor zdravotnictví. Překvapit může i maloobchod. Většina společností v uvedeném seznamu sice loni zaznamenala dvouciferný procentuální růst tržeb, ale i letos mají potenciál svůj růst zopakovat, případně ještě vylepšit.

1. Dropbox

Dropbox těží z toho, že firmy raději zaplatí pravidelný poplatek správci cloudu, než aby investovaly do nového hardwaru. Výsledky z posledního čtvrtletí vyvolávají optimismus, protože zrychlil růst tržeb (+19 % meziročně), nad očekávání vzrostl počet klientů (14 milionů oproti očekávaným 13,89 milionu) a vzrostly i poplatky, které klienti v průměru platí (ze 122,3 USD na 123,15 USD).

Podle Jasona Adera, analytika z William Blair, mají akcie firmy velký potenciál, protože investoři ještě neocenili její inovace a přínos pro trh. Analytici u společnosti očekávají v roce 2020 růst tržeb o 15 %, zisky by mohly růst až o 22,9 %.

2. PayPal

Zprostředkovatel plateb se stal první zahraniční společností působící na čínském trhu díky nákupu 70% podílu ve firmě Guofubao (GoPay). Vzhledem k velikosti čínského trhu (za rok 2019 se předpokládají on-line platby v objemu 2 bilionů USD) mohou tržby PayPalu podle analytiků růst meziročně o 50-60 % v každém čtvrtletí roku 2020.

Stále více firem (Uber, Uber Eats, Grubhub, Hulu, Fandango) navíc využívá mobilní platební službu Venmo, což také pomáhá udržet zákazníky PayPalu. "Tím se snižují náklady, které musí PayPal platit stávajícím provozovatelům platebních sítí, jako jsou Visa a Mastercard," říká analytik Chris Kuiper z CFRA. Analytici věří, že by PayPal v roce 2020 mohl navýšit tržby o 15,9 % a zisky vylepšit o 14 %.

3. Adobe

Firma po konci éry softwaru prodávaného "v krabicích" přežila i díky tomu, že poskytuje svůj software prostřednictvím cloudu. Tržby firmy v roce 2019 narostly meziročně o 21 % díky široké nabídce, základně zákazníků a geografickému rozšíření.

Rozšiřováním své nabídky o nové produkty a služby firma cílí na trh o objemu kolem 80 miliard USD a akvizice společností Magento a Marketo upevňují její postavení na trhu. Analytici firmě většinou věří a očekávají růst tržeb o 17,9 %, což by mohlo pomoci nárůstu zisků o 24,6 %.

4. Amazon

Díky novým službám, jako je například Amazon Prime, by se měl nadále zvyšovat tržní podíl firmy, která již nyní patří mezi největší na světě. Do roku 2025 má mít Amazon Prime přes 250 milionů zákazníků a její příjmy z reklamy se ztrojnásobí.

Nezanedbatelným příspěvkem budou cloudové služby (Amazon Web Services), které mají silný potenciál díky mezinárodním trhům, a to i přes silnou konkurenci. Přestože Amazon patří k největším firmám na světě, jsou očekávání analytiků podobná jako u menších společností. Tržby by měly v roce 2020 vzrůst o 18,5 % a zisky až o 30,7 %.

5. Five Below

Diskontní prodejce, který prodává zboží za 5 USD nebo méně, těžil z černého pátku a pomoci mu na konci roku mohla i mánie okolo filmu Ledové království 2. Firmě by v budoucnu mohlo pomoci otevření nových poboček, a to včetně prodejen Ten Below (za deset USD a méně), kde budou zákazníci utrácet více peněz.

Dokonce i negativní vliv Amazonu na ostatní maloobchodníky s kamennými prodejnami je pro Five Below výhodou, takže analytici pro letošní rok očekávají růst tržeb o 21,4 % a zisků o 19,2 %.

6. Salesforce.com

Specialista na řízení vztahů se zákazníky (CRM) zvýšil v posledních pěti letech tržby zhruba o 20% ročně. Naposledy čtvrtletní prodeje dokonce vzrostly meziročně o 33 %. "Silné výsledky podporují náš názor, že je společnost jasným lídrem v digitální transformaci (vzhledem k požadavkům zákazníků na co možná největší přehled o jejich klientech). Rozšiřující se portfolio by mělo pomáhat k dalšímu silnému růstu," míní analytik z Morningstar Dan Romanoff.

Tržby společnosti by se podle analytiků z Wall Street měly ve fiskálním roce 2020 (končí 31. ledna 2020) zvýšit meziročně o 28 %, v dalším fiskálním roce pak o dalších 23 %.

7. Sunnova Energy

Společnost se zaměřením na solární panely a baterie působí ve 20 státech USA a za uplynulý rok dokázala navýšit počet zákazníků o 15 600 na 72 600. Sunnova Energy působí na trhu, který rychle roste (trh se solárními panely by měl v roce 2020 růst o 25 %), ale samotná firma je pro investory poměrně riziková, třeba i kvůli krátké historii na burze (IPO v červenci 2019).

Tržby firmy za poslední tři čtvrtletí vzrostly o více než 20 %, ale je zatím poměrně ztrátová. Přesto jsou analytici optimističtí a očekávají snížení ztrát a růst tržeb o téměř 25 %.

8. DocuSign

Firma poskytující elektronické podpisy a cloudové služby je ve svém oboru trochu jako Google ve vyhledávání. Tržby firmy v posledním čtvrtletí vzrostly meziročně o 40 %, výnosy z předplatného se zvýšily o 41 %.

I díky tomu jsou analytici vesměs optimističtí a očekávají stabilní růst. Tržby za fiskální rok 2020 (do 31. ledna 2020) by měly vzrůst o 37,7 % a zisky by měly vyskočit o 167 %. Za rok 2021 se očekává růst tržeb o 25,5 %, zisky by měly růst o 70,8 %.

9. Etsy

Web, který umožňuje lidem prodávat ručně vyráběné a řemeslné zboží, kvůli přilákání zákazníků pracuje na několika frontách, takže motivuje prodejce, aby nabízeli dopravu zdarma při dražších nákupech, případně provádí změny v reklamní platformě, u nichž se očekává, že v budoucnu zlepší prodej.

Kvůli horším výsledkům i očekáváním akcie firmy (jako jediné ze seznamu) loni ztrácely (v prosinci od začátku roku o 10 %). Analytici ale firmě věří a výprodej považují za neadekvátní. Pro letošní rok odhadují růst tržeb o 25,9 % a zisk by měl vzrůst o 21,2 %.

10. StoneCo

Brazilská společnost poskytující služby v oblasti elektronických plateb zajímá investory především díky tomu, že ji má v portfoliu Berkshire Hathaway (s 5% podílem je pátým největším akcionářem). Warren Buffett má s finančním sektorem dlouholeté zkušenosti, ale i tak je StoneCo poměrně odvážná investice.

Firma v roce 2019 patřila mezi nejrychleji rostoucí společnosti, tržby meziročně vzrostly o 53,1 % a zisky o 89,2 %. Díky rychlému rozvoji elektronických plateb v Brazílii se očekává růst i v tomto roce, u tržeb kolem o 41 % a u zisků o 43 %.

11. Exact Sciences

Akcie společnosti, která se proslavila screeningovým testem na rakovinu tlustého střeva, mohly být jedny z nejvýnosnějších v loňském roce (v září +90 %), ale pokles tržeb v září a říjnu výsledek trochu pokazily.

Analytici však stále očekávají růst, a to i díky akvizici společnosti Genomic Health, která do portfolia firmy přidává testy na rakovinu prsu, tlustého střeva a prostaty. Tržby společnosti by měly růst o 95,9 %, díky čemuž by se měla zredukovat ztráta společnosti asi o 80 %.

Zdroj: Kiplinger
Co musíte ráno vědět (22. září)
Co musíte ráno vědět (22. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. září)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak rychle se podle Deutsche Bank zotaví světová ekonomika...
Musíte vědět
Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů
včera v 22:38

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů koupí herní společnost ZeniMax Media, která...
Americké akcie Fúze a akvizice Microsoft
Zářijové výprodeje pokračují, v pondělí americké akciové indexy opět…
Zářijové výprodeje pokračují, v pondělí americké akciové indexy opět…
včera v 22:00

Zářijové výprodeje pokračují, v pondělí americké akciové indexy opět klesly. V závěru seance ale technologické tituly pomohly napravit část ztrát

Americké akcie na úvod týdne oslabily. Přispěly k tomu obavy z dalších opatření v Evropě proti šíření koronaviru a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Čína chystá černou listinu amerických technologických firem
včera v 21:58

WSJ: Čína chystá černou listinu amerických technologických firem

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
OneWeb obnoví provoz, příští rok chce nabídnout komerční služby
včera v 19:56

OneWeb obnoví provoz, příští rok chce nabídnout komerční služby

Americká společnost OneWeb v prosinci začne opět vysílat na oběžnou dráhu satelity a příští rok chce nabídnout...
Internet Technologie
JCDecaux zahájila s ČR arbitráž kvůli pronájmu reklamních ploch
včera v 19:26

JCDecaux zahájila s ČR arbitráž kvůli pronájmu reklamních ploch

Mezinárodní skupina JCDecaux zahájila 16. září s Českou republikou arbitrážní spor ohledně ukončení pronájmu...
Česká republika Evropské akcie Právo
Zaměstnanec Boeingu varoval, že úpravy letadla 737 MAX nestačí
včera v 19:02

Zaměstnanec Boeingu varoval, že úpravy letadla 737 MAX nestačí

Jeden ze zaměstnanců americké společnosti Boeing vyzval Federální úřad pro letectví (FAA) k důkladnějším úpravám...
Boeing
USA uvalily nové sankce na Írán a na prezidenta Venezuely Nicoláse…
včera v 18:11

USA uvalily nové sankce na Írán a na prezidenta Venezuely Nicoláse Madura

Spojené státy v pondělí oznámily nové sankce namířené na íránské ministerstvo obrany a jednotlivce údajně zapojené do...
Spojené státy americké (USA) Írán Venezuela
Evropské akcie zahájily týden strmým pádem, německý index DAX odepsal…
Evropské akcie zahájily týden strmým pádem, německý index DAX odepsal…
včera v 18:00

Evropské akcie zahájily týden strmým pádem, německý index DAX odepsal přes čtyři procenta

Akcie na západoevropských burzách v pondělí výrazně oslabily kvůli obavám z nových restriktivních opatření...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon
včera v 17:11

Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon

Výrobce letecké techniky Airbus chce do roku 2035 jako první na světě sestrojit osobní letadlo na vodíkový pohon. Šéf...
Airbus Doprava Inovace
Pražská burza v pondělí klesla, akcie Erste Group Bank přišly o tři…
Pražská burza v pondělí klesla, akcie Erste Group Bank přišly o tři…
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí klesla, akcie Erste Group Bank přišly o tři procenta

Akcie na pražské burze na úvod týdne zlevnily, index PX v pondělí klesl o 1,35 % na 861,87 bodu. Pod nulou skončily...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Lufthansa propustí více lidí a na zemi zůstane více letadel
včera v 16:21

Lufthansa propustí více lidí a na zemi zůstane více letadel

Německá letecká společnost Lufthansa i přes masivní státní podporu propustí kvůli koronavirové krizi více zaměstnanců...
Deutsche Lufthansa Doprava
Vláda USA se odvolá proti rozhodnutí soudu ohledně WeChatu
včera v 15:36

Vláda USA se odvolá proti rozhodnutí soudu ohledně WeChatu

Vláda Spojených států se odvolá proti rozhodnutí soudu ohledně čínské aplikace WeChat. V pondělí to podle agentury...
Sociální sítě Internet Spojené státy americké (USA)
Odborníci: Dočasní zrušení superhurbé mzdy systém znepřehlední
včera v 14:09

Odborníci: Dočasní zrušení superhurbé mzdy systém znepřehlední

Dočasné zrušení superhrubé mzdy doprovázené zavedením 15% daně pouze opět více zkomplikuje a znepřehlední český...
Platy a osobní ohodnocení Daně Česká republika
Spojené království uvažuje o dalším uzavření ekonomiky kvůli šíření…
Spojené království uvažuje o dalším uzavření ekonomiky kvůli šíření…
včera v 13:41

Spojené království uvažuje o dalším uzavření ekonomiky kvůli šíření covidu-19

Britský premiér Boris Johnson prý uvažuje o uzavření ekonomiky. Rychlý růst počtu nových případů onemocnění covid-19...
Spojené království Hospodářský růst Koronavirus
Švédsko napřesrok plánuje rozsáhlé výdaje na podporu ekonomiky
včera v 13:23

Švédsko napřesrok plánuje rozsáhlé výdaje na podporu ekonomiky

Švédská vláda hodlá příští rok vynaložit 105 miliard švédských korun (přes 270 miliard Kč) na podporu ekonomiky...
Švédsko Podpora ekonomiky HDP
Bundesbank: Ožívání německé ekonomiky může zpomalit
včera v 13:06

Bundesbank: Ožívání německé ekonomiky může zpomalit

Ožívání německé ekonomiky by mělo do konce roku pokračovat, ale asi zpomalí, protože nové zakázky přibývají pomaleji...
Německo Centrální banky Koronavirus