11 růstových akcií na rok 2020
|

11 růstových akcií na rok 2020

Růstové tituly jsou na tom v posledních letech mnohem lépe než ty hodnotové, celému segmentu trhu se ale nevyhýbá vyšší volatilita. Podívejme se na jedenáct titulů, které by měly letos solidně zvládat rizika v podobě obchodních válek či silného dolaru.

Výhled na rok 2020 Americké akcie Investiční tipy Akciové tipy

Technologické firmy jsou nadále v kurzu. Mobilní platby jsou stále rozšířenějším způsobem placení, čím dál více firem využívá cloud computing, kdy jsou velké objemy dat spravovány na vzdálených serverech, a díky technologiím může nabídnout zajímavý růst i sektor zdravotnictví. Překvapit může i maloobchod. Většina společností v uvedeném seznamu sice loni zaznamenala dvouciferný procentuální růst tržeb, ale i letos mají potenciál svůj růst zopakovat, případně ještě vylepšit.

1. Dropbox

Dropbox těží z toho, že firmy raději zaplatí pravidelný poplatek správci cloudu, než aby investovaly do nového hardwaru. Výsledky z posledního čtvrtletí vyvolávají optimismus, protože zrychlil růst tržeb (+19 % meziročně), nad očekávání vzrostl počet klientů (14 milionů oproti očekávaným 13,89 milionu) a vzrostly i poplatky, které klienti v průměru platí (ze 122,3 USD na 123,15 USD).

Podle Jasona Adera, analytika z William Blair, mají akcie firmy velký potenciál, protože investoři ještě neocenili její inovace a přínos pro trh. Analytici u společnosti očekávají v roce 2020 růst tržeb o 15 %, zisky by mohly růst až o 22,9 %.

2. PayPal

Zprostředkovatel plateb se stal první zahraniční společností působící na čínském trhu díky nákupu 70% podílu ve firmě Guofubao (GoPay). Vzhledem k velikosti čínského trhu (za rok 2019 se předpokládají on-line platby v objemu 2 bilionů USD) mohou tržby PayPalu podle analytiků růst meziročně o 50-60 % v každém čtvrtletí roku 2020.

Stále více firem (Uber, Uber Eats, Grubhub, Hulu, Fandango) navíc využívá mobilní platební službu Venmo, což také pomáhá udržet zákazníky PayPalu. "Tím se snižují náklady, které musí PayPal platit stávajícím provozovatelům platebních sítí, jako jsou Visa a Mastercard," říká analytik Chris Kuiper z CFRA. Analytici věří, že by PayPal v roce 2020 mohl navýšit tržby o 15,9 % a zisky vylepšit o 14 %.

3. Adobe

Firma po konci éry softwaru prodávaného "v krabicích" přežila i díky tomu, že poskytuje svůj software prostřednictvím cloudu. Tržby firmy v roce 2019 narostly meziročně o 21 % díky široké nabídce, základně zákazníků a geografickému rozšíření.

Rozšiřováním své nabídky o nové produkty a služby firma cílí na trh o objemu kolem 80 miliard USD a akvizice společností Magento a Marketo upevňují její postavení na trhu. Analytici firmě většinou věří a očekávají růst tržeb o 17,9 %, což by mohlo pomoci nárůstu zisků o 24,6 %.

4. Amazon

Díky novým službám, jako je například Amazon Prime, by se měl nadále zvyšovat tržní podíl firmy, která již nyní patří mezi největší na světě. Do roku 2025 má mít Amazon Prime přes 250 milionů zákazníků a její příjmy z reklamy se ztrojnásobí.

Nezanedbatelným příspěvkem budou cloudové služby (Amazon Web Services), které mají silný potenciál díky mezinárodním trhům, a to i přes silnou konkurenci. Přestože Amazon patří k největším firmám na světě, jsou očekávání analytiků podobná jako u menších společností. Tržby by měly v roce 2020 vzrůst o 18,5 % a zisky až o 30,7 %.

5. Five Below

Diskontní prodejce, který prodává zboží za 5 USD nebo méně, těžil z černého pátku a pomoci mu na konci roku mohla i mánie okolo filmu Ledové království 2. Firmě by v budoucnu mohlo pomoci otevření nových poboček, a to včetně prodejen Ten Below (za deset USD a méně), kde budou zákazníci utrácet více peněz.

Dokonce i negativní vliv Amazonu na ostatní maloobchodníky s kamennými prodejnami je pro Five Below výhodou, takže analytici pro letošní rok očekávají růst tržeb o 21,4 % a zisků o 19,2 %.

6. Salesforce.com

Specialista na řízení vztahů se zákazníky (CRM) zvýšil v posledních pěti letech tržby zhruba o 20% ročně. Naposledy čtvrtletní prodeje dokonce vzrostly meziročně o 33 %. "Silné výsledky podporují náš názor, že je společnost jasným lídrem v digitální transformaci (vzhledem k požadavkům zákazníků na co možná největší přehled o jejich klientech). Rozšiřující se portfolio by mělo pomáhat k dalšímu silnému růstu," míní analytik z Morningstar Dan Romanoff.

Tržby společnosti by se podle analytiků z Wall Street měly ve fiskálním roce 2020 (končí 31. ledna 2020) zvýšit meziročně o 28 %, v dalším fiskálním roce pak o dalších 23 %.

7. Sunnova Energy

Společnost se zaměřením na solární panely a baterie působí ve 20 státech USA a za uplynulý rok dokázala navýšit počet zákazníků o 15 600 na 72 600. Sunnova Energy působí na trhu, který rychle roste (trh se solárními panely by měl v roce 2020 růst o 25 %), ale samotná firma je pro investory poměrně riziková, třeba i kvůli krátké historii na burze (IPO v červenci 2019).

Tržby firmy za poslední tři čtvrtletí vzrostly o více než 20 %, ale je zatím poměrně ztrátová. Přesto jsou analytici optimističtí a očekávají snížení ztrát a růst tržeb o téměř 25 %.

8. DocuSign

Firma poskytující elektronické podpisy a cloudové služby je ve svém oboru trochu jako Google ve vyhledávání. Tržby firmy v posledním čtvrtletí vzrostly meziročně o 40 %, výnosy z předplatného se zvýšily o 41 %.

I díky tomu jsou analytici vesměs optimističtí a očekávají stabilní růst. Tržby za fiskální rok 2020 (do 31. ledna 2020) by měly vzrůst o 37,7 % a zisky by měly vyskočit o 167 %. Za rok 2021 se očekává růst tržeb o 25,5 %, zisky by měly růst o 70,8 %.

9. Etsy

Web, který umožňuje lidem prodávat ručně vyráběné a řemeslné zboží, kvůli přilákání zákazníků pracuje na několika frontách, takže motivuje prodejce, aby nabízeli dopravu zdarma při dražších nákupech, případně provádí změny v reklamní platformě, u nichž se očekává, že v budoucnu zlepší prodej.

Kvůli horším výsledkům i očekáváním akcie firmy (jako jediné ze seznamu) loni ztrácely (v prosinci od začátku roku o 10 %). Analytici ale firmě věří a výprodej považují za neadekvátní. Pro letošní rok odhadují růst tržeb o 25,9 % a zisk by měl vzrůst o 21,2 %.

10. StoneCo

Brazilská společnost poskytující služby v oblasti elektronických plateb zajímá investory především díky tomu, že ji má v portfoliu Berkshire Hathaway (s 5% podílem je pátým největším akcionářem). Warren Buffett má s finančním sektorem dlouholeté zkušenosti, ale i tak je StoneCo poměrně odvážná investice.

Firma v roce 2019 patřila mezi nejrychleji rostoucí společnosti, tržby meziročně vzrostly o 53,1 % a zisky o 89,2 %. Díky rychlému rozvoji elektronických plateb v Brazílii se očekává růst i v tomto roce, u tržeb kolem o 41 % a u zisků o 43 %.

11. Exact Sciences

Akcie společnosti, která se proslavila screeningovým testem na rakovinu tlustého střeva, mohly být jedny z nejvýnosnějších v loňském roce (v září +90 %), ale pokles tržeb v září a říjnu výsledek trochu pokazily.

Analytici však stále očekávají růst, a to i díky akvizici společnosti Genomic Health, která do portfolia firmy přidává testy na rakovinu prsu, tlustého střeva a prostaty. Tržby společnosti by měly růst o 95,9 %, díky čemuž by se měla zredukovat ztráta společnosti asi o 80 %.

Zdroj: Kiplinger
Akcie společnosti Moderna ve středečním pre-marketu znovu letí vzhůru
před 11 minutami

Akcie společnosti Moderna ve středečním pre-marketu znovu letí vzhůru

Akcie americké biotechnologické společnosti ve středečním pre-marketu zdražují o více než 14 %, a pokračují tak v...
Americké akcie Koronavirus
EK: Dlouhodobé vyhlídky veřejných financí ČR se zhoršují
před 18 minutami

EK: Dlouhodobé vyhlídky veřejných financí ČR se zhoršují

Dlouhodobé vyhlídky veřejných financí v České republice se v důsledku stárnutí populace zhoršují. V pravidelné...
Evropská unie Česká republika Rozpočet
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 21. února stoupl o 1,5 % …
před 41 minutami

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 21. února stoupl o 1,5 % (předchozí týden: -6,4 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 21. února po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Opel vyplatí zaměstnancům poprvé od roku 1997 prémii ze zisku
Opel vyplatí zaměstnancům poprvé od roku 1997 prémii ze zisku
před hodinou

Opel vyplatí zaměstnancům poprvé od roku 1997 prémii ze zisku

Německý výrobce automobilů Opel vyplatí zaměstnancům prémii z loňského zisku, je to poprvé od roku 1997. Každý...
Německo Auta Platy a osobní ohodnocení
Firmy se koronaviru brání zvýšenou hygienou či omezením cest
před hodinou

Firmy se koronaviru brání zvýšenou hygienou či omezením cest

Kvůli šíření nového koronaviru z Číny přijala preventivní opatření i část firem v Česku. Některé společnosti omezily...
Byznys a podnikání Koronavirus
Lufthansa v reakci na koronavirus ohlásila úsporný program
Lufthansa v reakci na koronavirus ohlásila úsporný program
11:59

Lufthansa v reakci na koronavirus ohlásila úsporný program

Největší německé aerolinky Lufthansa v reakci na šíření nového koronaviru ohlásily úsporný program. Firma ve svém...
Deutsche Lufthansa Německo Evropské akcie
Noviny v Británii, Německu i Francii se věnují šíření koronaviru
Noviny v Británii, Německu i Francii se věnují šíření koronaviru
11:43

Noviny v Británii, Německu i Francii se věnují šíření koronaviru

Šíření koronaviru v Evropě a plány na jeho zastavení dominují dnes titulním stranám britských, německých i...
Koronavirus Média
Bostl (Starteepo):Koronavirus může snížit české HDP jako při měnové…
11:22

Bostl (Starteepo):Koronavirus může snížit české HDP jako při měnové krizi

Koronavirus, který postupně zasahuje další státy Evropy, může způsobit pokles české ekonomiky podobný situaci při...
Koronavirus Česká ekonomika Česká republika
Vláda Hongkongu podpoří ekonomiku zasaženou koronavirem a protesty
Vláda Hongkongu podpoří ekonomiku zasaženou koronavirem a protesty
11:00

Vláda Hongkongu podpoří ekonomiku zasaženou koronavirem a protesty

Vláda Hongkongu podpoří ekonomiku částkou 120 miliard hongkongských dolarů (357 miliard Kč), aby zmírnila dopady...
Čína Koronavirus
Asijské akcie v polovině týdne zlevnily kvůli hrozbě celosvětového…
Asijské akcie v polovině týdne zlevnily kvůli hrozbě celosvětového…
10:30

Asijské akcie v polovině týdne zlevnily kvůli hrozbě celosvětového šíření koronaviru

Asijské akciové trhy zakončily středeční obchodování v negativním pásmu. Dolů je poslaly obavy z celosvětového...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Europoslanci budou v ČR řešit údajný Babišův střet zájmů
10:02

Europoslanci budou v ČR řešit údajný Babišův střet zájmů

Do Česka ve středu přijíždí skupina poslanců Evropského parlamentu, kteří budou do pátku zjišťovat fakta o údajném...
Evropská unie Česká republika Politika
Francouzská automobilka PSA loni dosáhla rekordního zisku
Francouzská automobilka PSA loni dosáhla rekordního zisku
09:39

Francouzská automobilka PSA loni dosáhla rekordního zisku

Francouzská automobilka PSA Group loni zvýšila čistý zisk o 13 procent na rekordních 3,2 miliardy eur. Firma ve...
Francie Auta Evropské akcie
Šéf mediální a filmové společnosti Walt Disney odstupuje z funkce
Šéf mediální a filmové společnosti Walt Disney odstupuje z funkce
08:58

Šéf mediální a filmové společnosti Walt Disney odstupuje z funkce

Robert Iger odstupuje s okamžitou platností z funkce výkonného ředitele americké mediální a filmové společnosti Walt...
Walt Disney Americké akcie Management