19 filmů s investiční a finanční tématikou, které byste měli vidět
|

19 filmů s investiční a finanční tématikou, které byste měli vidět

Snímky jako Wall Street, Boiler Room nebo Vlk z Wall Street asi viděla většina investorů. Titulů, které stojí za zhlédnutí, je ale mnohem více. V následujícím seznamu dramat, dokumentů, komedií, ale i romantických příběhů si své najde každý.

Filmy Zábava a zábavní průmysl

Téma: Wall Street, obchodování

Wall Street (1987)

Oliver Stone měl původně v úmyslu zobrazit chamtivost, která se pojila s Wall Street v 80. letech. Rozhodně nečekal, že by se z filmu časem mohl stát jeden z nejlepších snímků s finanční tématikou, které kdy byly natočeny. Lidé jsou stále fascinováni postavou Gordona Gekka v podání Michaela Douglase vytvořenou podle Michaela Milkena a Ivana Boeskyho.

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Film Olivera Stonea, který navazuje na první díl z roku 1987, kde zazářili Charlie Sheen a Michael Douglas. Ten v pokračování hraje důležitou roli. Gordon Gekko se vrací z vězení a je v plné síle. S jeho dcerou chodí mladý trader, kterého hraje Shia LaBeouf. Téma bylo a stále je velice aktuální.

Vlk z Wall Street (2013)

Snímek režiséra Martina Scorseseho šokuje místy šíleným, komickým a dekadentním příběhem. Za vší zhýralostí je ale mnoho poučení o tom, co stálo za úspěchem Jordana Belforta a Stratton Oakmont. Jak byl Belfort schopen vybudovat tak pulzující impérium, než si na něj došlápla FBI? V hlavní roli Leonardo DiCaprio, nezapomenutelný je ale třeba i Jonah Hill.

Riziko (Boiler Room, 2000)

Tento klasický kousek ukazuje kariérní postup Giovanniho Ribisiho až na vrchol, kde se spřátelí s kolegou Vinem Dieselem. Naučí se vše, co je potřeba k úspěšnému prodávání akcií po telefonu. Pokud jste někdy pracovali v telemarketingu, bude vám film blízký. Dějová linka se podobá příběhu Jordana Belforta (až na jachty a drogy).

Quicksilver (1986)

Zkrachovalý makléř Jack Casey, kterého ztvárnil Kevin Bacon, přesedá na kolo, aby se z něj stal poslíček. Jak se ale ukáže, v ulicích není o nic bezpečněji než na trzích. Casey bojuje nejen se zklamanými rodiči, svou přítelkyní a nelítostnými drogovými dealery, ale i sám se sebou. Nakonec uspěje i v dřívější profesi, když se mu podaří více než smazat obrovskou ztrátu.

Pí (π, 1998)

Debutový snímek režiséra Darrena Aronofského z roku 1998 natočený na vysoce kontrastní černobílý film získal cenu za nejlepší režii na prestižním filmovém festivalu Sundance. Film vypráví o geniálním matematikovi Maxovi, který se snaží předvídat vývoj cen akcií na burze, čímž přiláká nechtěnou pozornost ortodoxní židovské sekty, ale i vysoce postavených lidí z Wall Street.

Téma: Finanční krize

Sázka na nejistotu (The Big Short, 2015)

Příběh čtyř outsiderů, kteří dokázali všechny vlky z Wall Street proměnit v obětní beránky. Byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst donekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky a nekřesťansky na tom vydělali. Film je natočený podle knihy Michaela Lewise a podle mnohých je jedním z nejlepších pokusů o vysvětlení toho, co se v roce 2008 stalo.

Den před krizí (Margin Call, 2011)

Thriller je časově zasazen do roku 2007. Mapuje posledních 24 hodin před krachem fiktivní investiční banky. Je evidentní, že se tvůrci nechali inspirovat krachujícím finančním domem Lehman Brothers. Podrobně ukazují procesy, které vedly k jejímu pádu.

Finanční krize (Inside Job, 2010)

Globální finanční krize z roku 2008 miliony lidí po celém světě připravila o práci i střechu nad hlavou. Dokumentární snímek amerického režiséra Charlese Fergusona pomocí analýz a rozhovorů s předními finančními odborníky, politiky a novináři hledá stopy vzestupu zhoubného průmyslu a odhaluje vztahy, které korumpovaly politiky, zákonodárce i akademiky.

Velká krize (Too Big to Fail, 2011)

Předlohou snímku byla kniha Andrewa Sorkina Too Big to Fail: The Inside Story of How Wall Street and Washington Fought to Save the Financial System - and Themselves. Zaměřuje se na "příběh ukrytý za příběhem". S tehdejším ministrem financí Henrym Paulsonem nahlíží kamera i za jinak zavřené dveře a ukazuje na symbiózu mezi Wall Street a Washingtonem.

Téma: Futures a deriváty

Záměna (Trading Places, 1983)

Asi nejvtipnější film z prostředí Wall Street. Komedie s Eddiem Murphym a Danem Akroydem. Ti si jednoho dne vymění své životní role úspěšného obchodníka s komoditami na Wall Street a pouličního podvodníka. Styl, kterým Murphy legračně mluví o futures a trzích, stojí za zhlédnutí.

Makléř (Rogue Trader, 1999)

Rogue Trader je příběh o obchodníkovi Nicku Leesonovi z Barings Bank natočený podle skutečnosti. Ewan McGregor odvedl skvělý herecký výkon, když napodoboval závislost britského génia na sladkém. Ačkoli film nakonec nebyl příliš úspěšný, je zábavný a lze jej považovat za "rychlejší" verzi filmu Wall Street.

Volný den Ferrise Buellera (1986)

Dobře, 99 % filmu s obchodováním na finančních trzích nijak nesouvisí. Krátká scéna, v níž jsou zachycení tradeři na parketu pro obchodování s futures kontrakty, je ale legendární a je skvělým zaznamenáním toho, jak také kdysi trading vypadal.

Floored (2009)

Dokumentární snímek z chicagského parketu zachycuje to, jak se tradeři vyrovnávali s nástupem nových technologií. Pohled do světa, který již neexistuje, je jedinečným, dnes vlastně již historickým svědectvím.

Téma: Dokumenty

Enron: The Smartest Guys In The Room (2005)

Jeden z nejlepších dokumentárních filmů vypráví příběh růstu Enronu a jeho pádu. Dění dokreslují zvláštní historky vedoucích pracovníků Kena Laye, Jeffa Skillinga, Andyho Fastowa a Timothyho Beldena. Tento skvělý film také obsahuje rozhovory s bývalým obchodníkem s energiemi a manažerem hedgeového fondu Jimem Chanosem.

Betting on Zero (2016)

Uznávaný hedgeový manažer Bill Ackman a jeho (ne)slavná sázka proti údajně "největší pyramidě na světě" v podobě firmy Herbalife. Ackman v reakci na svůj odvážný short slyšel hodně nepěkných věcí. Například Carl Icahn prohlásil, že by s Ackmanem neinvestoval, ani kdyby to byl poslední muž na planetě. Snímek má minimálně jedno poselství - ani ti nejúspěšnější nejsou dokonalí.

The Wall Street Code (2013)

Dokumentární snímek nabízí náhled do hlubin algoritmů, které dnes mají na starosti většinu zobchodovaného objemu na finančních trzích. Po jeho zhlédnutí diváky nevyhnutelně začnou napadat otázky typu, zda je to ještě vlastně člověk, kdo v současnosti buduje a rozvíjí kapitalismus.

Téma: Romantické komedie

Pretty Woman (1990)

Film, který není potřeba představovat. Finanční téma sice není dominantní, i tak by nad ním ale investoři a tradeři neměli ohrnovat nos. Přece jen se několik scén věnuje žraločím praktikám soukromého kapitálu.

Podnikavá dívka (1988)

Příběh řadové sekretářky Tess toužící po lepším místě. Když si její šéfka zlomí nohu na dovolené v Alpách, rozhodne se dívka příležitosti využít. Díky svému neortodoxnímu přístupu přitom nesklízí ovoce jen v byznysu investičního bankovnictví.

Zdroj: RCM Alternatives
8. 8. 2020 06:26

Chcete investovat úspěšně, levně a bez starostí? Zkuste robo-advisory

Chcete investovat pravidelně, třeba i malé částky a s minimálními poplatky? Máte (oprávněnou) obavu, že si vyberete...
Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Investiční strategie
7. 8. 2020 09:48

Vít Endler (finGOOD): Trh rezidenčních nemovitostí se během pár měsíců stane místem pro kupující, ceny by měly klesat

S tím, jak budou dobíhat programy pozastavení splátek hypoték a podpory zaměstnanosti v době koronavirové krize,...
Realitní trh Nemovitosti Investiční alternativy
6. 8. 2020 18:10

Co je potřeba vědět o investování do mincí

Zatímco ceny drahých kovů v čase výrazně kolísají, pamětní mince si svou hodnotu zachovávají a postupně se zhodnocují...
Investiční a pamětní mince a medaile Sběratelství Investiční alternativy
5. 8. 2020 06:31

Svět dluhů: Splácení není v kurzu, uvolněná měnová politika může mít dalekosáhlé důsledky

Žijeme v období ideologické revoluce v oblasti fiskální i měnové politiky. Některá opatření, která jsou zaváděna jako...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Investiční strategie
4. 8. 2020 17:34

Akcie, na které se ptáte: Dominion Energy jako dividendová story a (ne tak) drahé akcie FAANG

Warren Buffett nedávno překvapil nákupem aktiv společnosti Dominion Energy. Nešlo ale o nákup akcií samotné...
Americké akcie Ocenění Fúze a akvizice
3. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Zlatá a stříbrná rally, hvězdné akcie a ethereum v kurzu

Okurková sezóna trhům letos nehrozí. Největší rozruch vyvolává vývoj cen vzácných kovů a kurzů kryptoměn. Dává smysl...
Investorský magazín Vzácné kovy Zlato
1. 8. 2020 06:36

Trh START (nejen) jako zdroj kredibility pro firmy a intenzivní zkušenost pro investory

Proč má pro menší firmy smysl uvažovat o upsání vlastních akcií na trhu START pražské burzy? A co tento trh na druhé...
Akcie ČR Pražská burza Primární úpis akcií (IPO)
31. 7. 2020 18:50

Kejla (WOOD & Company): Výsledky Monety a Erste jsou v kontextu koronaviru dobré, nevyplacené dividendy zůstávají ve hře

Do výsledkové sezóny na pražské burze v pátek přispěly MONETA Money Bank a Erste Group Bank, která v Česku působí...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Erste Group Bank Banky
31. 7. 2020 10:02

Daniel Gladiš (Vltava Fund): 3 důvody, proč považuji akcie Sberbank za zajímavou příležitost

Sberbank považuji možná za nejlepší banku v Evropě. V recesi je její návratnost kapitálu (RoE) na úrovni, o které...
Rusko Střední a východní Evropa Banky
30. 7. 2020 06:31

Neběžet nejpomaleji a nenechat se sežrat lvem aneb Jak v koronavirové krizi investuje jeden z nejlepších portfoliomanažerů v Česku

Koronavirová krize ukázala, že i jinak solidně diverzifikovaná portfolia mohou výrazně ztrácet. Ve snaze reagovat na...
Investiční strategie Koronavirus Investiční portfolio
29. 7. 2020 12:17

Kurz bitcoinu bleskově vystoupal nad 11 000 USD. Co stojí za kryptoměnovou rally?

Kurz bitcoinu se zhruba čtvrt roku pohyboval v pásmu 9 000 až 10 000 dolarů. Tento týden ale přišel prudký odraz a...
Kryptoměny Bitcoin Investiční alternativy
27. 7. 2020 12:00

Investorský magazín: IPO eMan na trhu START a akcie Tesly pohledem analytiků

České firmy patří na parket pražské burzy. Oslovit české drobné investory půjde v srpnu zástupce IT sektoru. O jeho...
eMan Primární úpis akcií (IPO) Akcie ČR
24. 7. 2020 12:19

Jak poznat, že je zlato extrémně drahé?

Cena zlata letos po devíti letech vystoupala nad 1 800 USD za trojskou unci. Mnoho investorů se ptá, jak u komodity,...
Zlato Komodity Investiční alternativy
21. 7. 2020 10:02

Martin Luňáček (Portu): Koronavirová krize prověřila, že pasivní investování funguje

Divoké burzovní jaro řadě investorů srazilo hodnotu portfolia o desítky procent. Martin Luňáček z české robo-advisory...
ETF Investiční strategie Světové akcie
20. 7. 2020 12:00

Investorský magazín: LONG/SHORT strategie jako cesta z akciovo-dluhopisového dilematu

Co je rizikovější - akcie, nebo firemní dluhopisy? Učebnice ukazují na akcie, realita však může být jiná. Investorský...
Investiční strategie Akciový trh Dluhopisový trh
16. 7. 2020 17:50

Hartman (FXstreet.cz): Krátkodobé obchody děláme podle Twitteru, na makrodata trhy již (tolik) nereagují

Hlídáme si, kdy mají svá veřejná vystoupení naplánovaná významní politici, a snažíme se využít krátkodobou volatilitu...
Forex (FX) Trading Obchodování
15. 7. 2020 10:18

Kupka & Chlupatý (Alter Eko): Příprava na další krizi je zásadní, podstatné jsou rezervy a diverzifikace

Pandemie koronaviru ukázala, že ačkoli o potřebě finanční rezervy slyšel asi každý, jen nemnozí si zvládají vytvářet....
Koronavirus Byznys a podnikání Krize
13. 7. 2020 12:00

Investorský magazín: Crowdfunding jako příležitost pro firmy a investory

Crowdfunding propojuje dvě skupiny – firmy a investory. Jak se do něj zapojit, prozrazuje aktuální Investorský...
Investiční alternativy Investiční a ekonomický výhled Rozhovor
10. 7. 2020 06:18

Přehled: Dopady pandemie koronaviru na český realitní trh pohledem experta

Jaké dopady uzavření ekonomiky kvůli pandemii koronaviru jsou cítit na českém realitním trhu? A kde by se i v...
Česká republika Česká ekonomika Nemovitosti
9. 7. 2020 17:54

Nikola je dlouhodobě možná zajímavá firma. Teď bych ale vsadil na Plug Power, říká expert z oboru

Akcie společnosti Nikola se letos zařadily mezi růstová překvapení na americké burze, samotný výrobce elektrických...
Auta Americké akcie Rozhovor