19 filmů s investiční a finanční tématikou, které byste měli vidět
|

19 filmů s investiční a finanční tématikou, které byste měli vidět

Snímky jako Wall Street, Boiler Room nebo Vlk z Wall Street asi viděla většina investorů. Titulů, které stojí za zhlédnutí, je ale mnohem více. V následujícím seznamu dramat, dokumentů, komedií, ale i romantických příběhů si své najde každý.

Filmy Zábava a zábavní průmysl

Téma: Wall Street, obchodování

Wall Street (1987)

Oliver Stone měl původně v úmyslu zobrazit chamtivost, která se pojila s Wall Street v 80. letech. Rozhodně nečekal, že by se z filmu časem mohl stát jeden z nejlepších snímků s finanční tématikou, které kdy byly natočeny. Lidé jsou stále fascinováni postavou Gordona Gekka v podání Michaela Douglase vytvořenou podle Michaela Milkena a Ivana Boeskyho.

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Film Olivera Stonea, který navazuje na první díl z roku 1987, kde zazářili Charlie Sheen a Michael Douglas. Ten v pokračování hraje důležitou roli. Gordon Gekko se vrací z vězení a je v plné síle. S jeho dcerou chodí mladý trader, kterého hraje Shia LaBeouf. Téma bylo a stále je velice aktuální.

Vlk z Wall Street (2013)

Snímek režiséra Martina Scorseseho šokuje místy šíleným, komickým a dekadentním příběhem. Za vší zhýralostí je ale mnoho poučení o tom, co stálo za úspěchem Jordana Belforta a Stratton Oakmont. Jak byl Belfort schopen vybudovat tak pulzující impérium, než si na něj došlápla FBI? V hlavní roli Leonardo DiCaprio, nezapomenutelný je ale třeba i Jonah Hill.

Riziko (Boiler Room, 2000)

Tento klasický kousek ukazuje kariérní postup Giovanniho Ribisiho až na vrchol, kde se spřátelí s kolegou Vinem Dieselem. Naučí se vše, co je potřeba k úspěšnému prodávání akcií po telefonu. Pokud jste někdy pracovali v telemarketingu, bude vám film blízký. Dějová linka se podobá příběhu Jordana Belforta (až na jachty a drogy).

Quicksilver (1986)

Zkrachovalý makléř Jack Casey, kterého ztvárnil Kevin Bacon, přesedá na kolo, aby se z něj stal poslíček. Jak se ale ukáže, v ulicích není o nic bezpečněji než na trzích. Casey bojuje nejen se zklamanými rodiči, svou přítelkyní a nelítostnými drogovými dealery, ale i sám se sebou. Nakonec uspěje i v dřívější profesi, když se mu podaří více než smazat obrovskou ztrátu.

Pí (π, 1998)

Debutový snímek režiséra Darrena Aronofského z roku 1998 natočený na vysoce kontrastní černobílý film získal cenu za nejlepší režii na prestižním filmovém festivalu Sundance. Film vypráví o geniálním matematikovi Maxovi, který se snaží předvídat vývoj cen akcií na burze, čímž přiláká nechtěnou pozornost ortodoxní židovské sekty, ale i vysoce postavených lidí z Wall Street.

Téma: Finanční krize

Sázka na nejistotu (The Big Short, 2015)

Příběh čtyř outsiderů, kteří dokázali všechny vlky z Wall Street proměnit v obětní beránky. Byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst donekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky a nekřesťansky na tom vydělali. Film je natočený podle knihy Michaela Lewise a podle mnohých je jedním z nejlepších pokusů o vysvětlení toho, co se v roce 2008 stalo.

Den před krizí (Margin Call, 2011)

Thriller je časově zasazen do roku 2007. Mapuje posledních 24 hodin před krachem fiktivní investiční banky. Je evidentní, že se tvůrci nechali inspirovat krachujícím finančním domem Lehman Brothers. Podrobně ukazují procesy, které vedly k jejímu pádu.

Finanční krize (Inside Job, 2010)

Globální finanční krize z roku 2008 miliony lidí po celém světě připravila o práci i střechu nad hlavou. Dokumentární snímek amerického režiséra Charlese Fergusona pomocí analýz a rozhovorů s předními finančními odborníky, politiky a novináři hledá stopy vzestupu zhoubného průmyslu a odhaluje vztahy, které korumpovaly politiky, zákonodárce i akademiky.

Velká krize (Too Big to Fail, 2011)

Předlohou snímku byla kniha Andrewa Sorkina Too Big to Fail: The Inside Story of How Wall Street and Washington Fought to Save the Financial System - and Themselves. Zaměřuje se na "příběh ukrytý za příběhem". S tehdejším ministrem financí Henrym Paulsonem nahlíží kamera i za jinak zavřené dveře a ukazuje na symbiózu mezi Wall Street a Washingtonem.

Téma: Futures a deriváty

Záměna (Trading Places, 1983)

Asi nejvtipnější film z prostředí Wall Street. Komedie s Eddiem Murphym a Danem Akroydem. Ti si jednoho dne vymění své životní role úspěšného obchodníka s komoditami na Wall Street a pouličního podvodníka. Styl, kterým Murphy legračně mluví o futures a trzích, stojí za zhlédnutí.

Makléř (Rogue Trader, 1999)

Rogue Trader je příběh o obchodníkovi Nicku Leesonovi z Barings Bank natočený podle skutečnosti. Ewan McGregor odvedl skvělý herecký výkon, když napodoboval závislost britského génia na sladkém. Ačkoli film nakonec nebyl příliš úspěšný, je zábavný a lze jej považovat za "rychlejší" verzi filmu Wall Street.

Volný den Ferrise Buellera (1986)

Dobře, 99 % filmu s obchodováním na finančních trzích nijak nesouvisí. Krátká scéna, v níž jsou zachycení tradeři na parketu pro obchodování s futures kontrakty, je ale legendární a je skvělým zaznamenáním toho, jak také kdysi trading vypadal.

Floored (2009)

Dokumentární snímek z chicagského parketu zachycuje to, jak se tradeři vyrovnávali s nástupem nových technologií. Pohled do světa, který již neexistuje, je jedinečným, dnes vlastně již historickým svědectvím.

Téma: Dokumenty

Enron: The Smartest Guys In The Room (2005)

Jeden z nejlepších dokumentárních filmů vypráví příběh růstu Enronu a jeho pádu. Dění dokreslují zvláštní historky vedoucích pracovníků Kena Laye, Jeffa Skillinga, Andyho Fastowa a Timothyho Beldena. Tento skvělý film také obsahuje rozhovory s bývalým obchodníkem s energiemi a manažerem hedgeového fondu Jimem Chanosem.

Betting on Zero (2016)

Uznávaný hedgeový manažer Bill Ackman a jeho (ne)slavná sázka proti údajně "největší pyramidě na světě" v podobě firmy Herbalife. Ackman v reakci na svůj odvážný short slyšel hodně nepěkných věcí. Například Carl Icahn prohlásil, že by s Ackmanem neinvestoval, ani kdyby to byl poslední muž na planetě. Snímek má minimálně jedno poselství - ani ti nejúspěšnější nejsou dokonalí.

The Wall Street Code (2013)

Dokumentární snímek nabízí náhled do hlubin algoritmů, které dnes mají na starosti většinu zobchodovaného objemu na finančních trzích. Po jeho zhlédnutí diváky nevyhnutelně začnou napadat otázky typu, zda je to ještě vlastně člověk, kdo v současnosti buduje a rozvíjí kapitalismus.

Téma: Romantické komedie

Pretty Woman (1990)

Film, který není potřeba představovat. Finanční téma sice není dominantní, i tak by nad ním ale investoři a tradeři neměli ohrnovat nos. Přece jen se několik scén věnuje žraločím praktikám soukromého kapitálu.

Podnikavá dívka (1988)

Příběh řadové sekretářky Tess toužící po lepším místě. Když si její šéfka zlomí nohu na dovolené v Alpách, rozhodne se dívka příležitosti využít. Díky svému neortodoxnímu přístupu přitom nesklízí ovoce jen v byznysu investičního bankovnictví.

Zdroj: RCM Alternatives
15. 1. 2020 09:22

Singer: Zemědělská půda je stále nedoceněná a přehřátí realitního trhu není hrozbou pro finanční soustavu

Kryptoměny jako sázení na žetony, stále nedoceněná zemědělská půda a realitní trh ne tak přehřátý, aby to znamenalo...
Zemědělství Pozemky a půda Realitní trh
13. 1. 2020 12:18

Zlato, mince a diamanty v roce 2020 v expertním výhledu

Cena zlata se v lednu vyhoupla na sedmileté maximum a případné geopolitické turbulence by mohly jeho kurz posunout...
Zlato Komodity Bezpečné investice
10. 1. 2020 09:38

Singer (Generali CEE Holding): Tyto investice mohou být (nejen) v roce 2020 zajímavé

Automobilky v Evropě neinvestují až tolik proto, aby do budoucna maximalizovaly zisky, ale proto, aby se vyhnuly...
Výhled na rok 2020 Investiční tipy Akciové tipy
9. 1. 2020 10:08

Měly by se zavedené firmy obávat exponenciálního pokroku?

Technologický pokrok neustále zrychluje, a to exponenciálně. Co se dříve etablovalo po desítky let, nyní svět dokáže...
Informační technologie Technologie Trendy
6. 1. 2020 09:27

Záporné úroky jako pumpa na peníze do reálné ekonomiky? Pochybuji o tom, říká Miroslav Singer

Ve Spojených státech (zřejmě i) politika centrální banky pomohla oživení na trhu s úvěry, v eurozóně ale tak...
Centrální banky Úrokové sazby Světová ekonomika
3. 1. 2020 09:10

Forex v roce 2020: (Nejen) brexit slibuje zvyšovat volatilitu a euro by mohlo posilovat, říká Miroslav Singer

V poslední debatě z cyklu ABCD investora v roce 2019 se Miroslav Singer (Generali CEE Holding) a Roman Chlupatý (Save...
Výhled na rok 2020 Americký dolar Mezinárodní obchod
1. 1. 2020 17:44

Anketa: Co je nyní klíčové téma energetiky?

Pěti expertů na oblast energetiky jsme se zeptali, co považují za klíčové téma energetiky.
Jaderná energetika Energetika Solární energie
27. 12. 2019 11:38

Portfolio (nejen) na rok 2020 pro konzervativního a pro dynamického investora

Na přelomu roku mnoho investorů hledá novou inspiraci pro své portfolio. Štěpán Uherík, stratég ze Save & Capital,...
Investiční strategie Investiční portfolio Defenzivní investování
27. 12. 2019 09:17

Trh práce v Česku: Koho (ne)budou bolet tektonické změny v ekonomice?

V době historicky nízké nezaměstnanosti to může znít jako zbytečné téma, nicméně ekonomika zpomaluje. Kdy jindy než v...
Česká republika Česká ekonomika Vzdělání
24. 12. 2019 11:50

Akciový tip (kdy jindy): Vivendi

Francouzský mediální koncern Vivendi vlastní také hudební vydavatelství Universal Music. Případný prodej držitele...
Investiční tipy Akciové tipy Vivendi
24. 12. 2019 06:30

I peníze berte s humorem, natož ty vánoční!

Štastné a veselé přeje Investiční web!
Peníze
17. 12. 2019 12:13

Uherík (Save & Capital): Dva trendy, které budou ovlivňovat svět investic v dalších letech

Trh již roste příliš dlouho, a tak je krize nevyhnutelná. S takovými a podobnými názory se budou muset investoři...
Výhled na rok 2020 Světové akcie Výnosy
16. 12. 2019 15:09

Globalizace brzdí. Pro Česko to není dobrá zpráva, varuje ekonom

Globalizace brzdí, obchodní války jsou toho důkazem. Je to ale pochopitelné, co je dobré pro spotřebitele, není vždy...
Globalizace Světová ekonomika Trendy
16. 12. 2019 12:00

Investorský magazín: Výhled stratéga (nejen) na rok 2020

Investiční rok 2020 je již pomalu na spadnutí, a proto se v posledním letošním Investorském magazínu díváme na...
Výhled na rok 2020 Investiční a ekonomický výhled Investiční strategie
12. 12. 2019 15:30

Horská & Beneš: Proč nižší sazby (ne)polijí trh a ekonomiku živou vodou

Centrální banky v roce 2019 sestoupily z cesty zpřísňování měnové politiky ve snaze odvrátit možnou recesi. Příklad...
Fed ECB Japonsko
10. 12. 2019 15:08

Kupka (ČSOB): Stát má na firmy jen omezené páky, přilákat hodnotu represí ani pobídkami není snadné

V Česku často zaznívá kritika do vlastních řad, že se u nás nevytváří dost přidané hodnoty. Bylo by to ale pro české...
Česká republika Česká ekonomika Rozhovor
9. 12. 2019 17:42

Nacher: Státní podpora investičního životního pojištění nedává smysl

Půl miliardy korun, kterými stát ročně přispívá daňovými odpočty na investiční životní pojištění, by mohlo posloužit...
Pojištění Spoření Daně
9. 12. 2019 12:00

Investorský magazín: Investice pro děti

Klíčem k úspěchu při investování je dlouhý časový horizont. Ten nejdelší přitom mají děti. O tom, že investovat je i...
Investiční horizont Investování Děti
8. 12. 2019 16:33

Efekt Trump a spol.: Jak politická a ekonomická nejistota ovlivňuje hospodářství a trhy?

Manažeři velkých amerických firem cítí ohledně dalšího politického a ekonomického vývoje takovou nejistotu a obavy,...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Politika
5. 12. 2019 18:12

Jak poznat dobrého finančního poradce? 10 znamení

Dobrý finanční poradce má vždy na prvním místě zájem klienta. To ale není vše. Jak ještě poznat, že osoba, která vám...
Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Peníze