190 dolarů za barel ropy? Podle JPMorgan je to možné
|

190 dolarů za barel ropy? Podle JPMorgan je to možné

Ceny ropy po kolapsu v důsledku propadu poptávky způsobeného koronavirovou krizí ožily a nyní se v případě severomořského Brentu pohybují kolem 40 USD za barel. Analytici z JPMorgan Chase ale věří, že jsme teprve na začátku býčího trendu. Co má být jeho katalyzátorem?

Komodity Ropa Ropa Brent Těžba Těžba z břidlic

"Kombinace trendů na straně nabídky a poptávky indikuje, že se ropný trh může po roce 2022 propadnout do hlubokého deficitu s maximem 1,7 milionu barelů denně v roce 2025. Pro tento scénář naše oceňovací modely naznačují od roku 2022 postupný růst ceny ropy Brent, a to k 80 USD za barel v roce 2023, sto dolarům za barel v roce 2024 a k 190 USD za barel v roce 2025," píší analytici z JPMorgan Chase.

Predikci je potřeba brát s rezervou, pravdou ovšem je, že současná situace na trhu s ropou vede mimo jiné k odkládání investic v oblasti konvenční těžby, což by mohlo vyústit v nedostatek na straně nabídky ropy. Předpokladem je samozřejmě pokračování silné poptávky po odeznění negativních dopadů koronavirové krize.

Kapitálové výdaje v oblasti těžby ropy

Ropu ovšem nedrží pod tlakem pouze koronavirová krize. Negativně je toto odvětví vnímáno i v kontextu klimatické změny a nárůstu zájmu o podnikání v souladu s principy udržitelného rozvoje. Je však potřeba si uvědomit, že přechod od ropy nebo uhlí k bezemisním zdrojům není záležitostí několika let. Ropa tak rozhodně není odepsaná.

Ceny ropy stlačuje také její těžba v břidlicových pánvích. Jak ale ukazuje graf (zelená křivka), břidlicová ložiska nejsou úplně spolehlivým zdrojem kvůli rychlému poklesu výtěžnosti. To dokazuje i fakt, že 55 % aktivních vrtů pro těžbu břidlicové ropy není starších 14 měsíců, ačkoli břidlicová revoluce začala už zhruba před dekádou.

JPMorgan Chase není jediná, která předpovídá prudký růst cen černého zlata. Podobně uvažují v nové analýze Top Projects 2020 také analytici z Goldman Sachs. 190 USD za barel je hodně optimistický odhad, pokud ovšem bude pokračovat útlum rozvoje konvenční těžby a ropa si udrží roli strategické suroviny, zdražování černého zlata je nevyhnutelné.

Cena ropy Brent (v USD za barel), zdroj: tradingeconomics.com

Zdroj: Seeking Alpha