199 dnů za vrcholem aneb Je tolerance k riziku dobrým indikátorem?
|

199 dnů za vrcholem aneb Je tolerance k riziku dobrým indikátorem?

Kdybyste v březnu 2000 nebo říjnu 2007 věděli, že má trh před sebou propad bezmála o polovinu, prodali byste své akcie? Mnozí určitě ano, protože tolerance k riziku s propadem cen rychle klesá. Jak jsme na tom s tolerancí k riziku v současnosti? A lze z toho něco vyvozovat?

Americké akcie S&P 500 Rizika Medvědí trh Technická analýza

Každý medvědí trend je jiný, takže pokoušet se předvídat cokoli na základě historie není nejlepší nápad. Podívejme se nyní na chování investorů v obdobích posledních dvou medvědích trhů s tím, jak se staví k vrcholu na trhu v současnosti.

Chris Ciovacco, který se často zaměřuje na technickou stránku a studium grafů, porovnal chování investorů 199 dnů po vrcholu předchozích dvou býčích trendů s jejich chováním po letošním vrcholu na konci ledna. Chtěl zjistit, jak reagovali investoři na pokles několik měsíců po jeho začátku a zda ponechali peníze investované v akciích, nebo dali přednost dluhopisům.

Na prvním grafu je podíl akcií a dluhopisů v portfoliích investorů a tři klouzavé průměry, které zobrazují trendy v chování investorů. Index S&P 500 dosáhl vrcholu 24. března 2000 a 199 dnů poté, v polovině října, byl po poměrně volatilním průběhu ve ztrátě okolo 10 %. 30denní klouzavý průměr klesl výrazně pod 40- i 50denní průměr. Podle Ciovacca jde o známku toho, že investoři přestávali věřit akciím a dávali přednost dluhopisům.

Podobná situace, akorát s mnohem dramatičtějším průběhem, se opakovala na přelomu let 2007 a 2008. V dubnu 2008, kdy akcie ztrácely okolo 17 %, byla víra investorů v ně prakticky na bodu mrazu.

Je rok 2018 jiný?

Letošní vývoj, alespoň podle grafu, vypadá diametrálně jinak. Akciím se v porovnání s dluhopisy stále daří i několik měsíců po dosažení posledního historického maxima a investoři jim stále věří.

Podle Ciovacca je to dobrý důvod pro to, aby investoři nebrali katastrofické předpovědi a pesimistické články v médiích příliš vážně a raději se snažili zachovat klid. Je pravda, že index S&P 500 je několik měsíců po vrcholu téměř na stejné úrovni, takže optimismus investorům asi opravdu nechybí. I proto je ale porovnání s předchozími medvědími trendy poněkud problematické.

Sám Ciovacco přiznává, že grafy a data nemají schopnost předznamenávat budoucnost. Opět to tak trochu vypadá jako hledání grafu, který potvrdí optimistické předpovědi, i když to tak možná Ciovacco nemyslí. Má každopádně pravdu v tom, že by investoři měli zachovat chladnou hlavu a při výkyvech trhu se nestresovat, aby nenadělali ve svých portfoliích zbytečné škody.

Zdroj: ciovaccocapital.com