Stručný přehled vývoje rozvíjejích se trhů
|

Stručný přehled vývoje rozvíjejích se trhů

Jižní Korea, Tchaj-wan, Indie, Rusko, Brazílie. Příležitosti a rizika jejich růstu.

Čína Brazílie HDP Ekonomika Rusko Trhy

Rozvíjejícím se ekonomikám se stále daří. Průmyslová výroba se prudce odrazila ode dna a například v Jižní Koreji už je na stejné úrovni jako před začátkem finanční krize. Motorem oživení je především domácí poptávka podporovaná silnými vládními stimuly. Podnikatelská důvěra signalizuje zvyšující se ekonomickou aktivitu. Vývoz do vyspělých zemí významně přispívá současnému růstu, a to především v Číně, která znovu silně roste především díky politice vlády. Pravděpodobný úbytek likvidity v příštích měsících tento růst jistě omezí.

Až na několik výjimek už nelze očekávat snižování úrokových sazeb. Celkově se dá očekávat určitý návrat k normálu, jako například v Izraeli. Další na řadě je zřejmě Korea.

Snížení objemu nových úvěrů podpořily spekulace, že se Čína chystá zpřísnit svou monetární politiku. Důvodem však spíše bude to, že Čína se snaží zvýšit kvalitu poskytovaných úvěrů, v žádném případě se tím nebude snažit zbrzdit vlastní ekonomický růst. Objem půjček ovšem celkově meziročně narostl o 30 procent, což je historicky téměř záruka růstu. Dlouhodobě 1,2 procenta růstu objemu úvěrů korelují s jedním procentem růstu HDP. Navíc je ještě brzo hýbat se sazbami, protože jak inflace, tak sazby Fedu jsou prakticky na minimech.

Samozřejmě není jasné, jak hladce proběhne vývoj od prudkého růstu s vládními stimuly k pozvolnějšímu, trvalému růstu hnanému soukromým sektorem. Tato nejistota měla za následek nedávnou vysokou volatilitu na čínském akciovém trhu. Síla čínské ekonomiky ovšem nebude ve střednědobém horizontu ničím ohrožena, protože 8 bilionů jüanů v letos poskytnutých úvěrech bude financovat řadu dlouhodobých projektů, které poženou čínské hospodářství v příštích čtvrtletích. Ani případné utažení penězovodů ze strany čínské vlády tedy nebude znamenat zásadní hrozbu.

Strategické projekty (doprava, energetika) mají navíc přísun prostředků zajištěn. Solidní výhled na vývoj mezd, zaměstnanosti a spotřebitelské důvěry navíc nenechá upadnout soukromou spotřebu. To se odráží na stabilizaci cen nemovitostí a na rostoucích prodejích automobilů a maloobchodních tržbách. Čína se letos podle odhadu na úrovni 12 milionů nových prodaných vozů má stát jedničkou světového trhu, a vystřídat tak Spojené státy. V neposlední řadě pomůže Číně i zotavení ve světě, které zvýší odbyt pro čínský vývoz.

Jižní Korea

Možná překvapivě se zotavuje nejrychleji ze všech rozvíjejících se zemí. Průmyslová výroba v srpnu rostla posedmé v řadě. Podnikatelská důvěra je nejvyšší za posledních 22 měsíců, spotřebitelská dokonce za posledních 7 let. Předpoklad vývoje HDP je pozitivní, a to i díky obchodu s Čínou, která znamená pro Koreu čtvrtinu objemu zahraničního obchodu.

Tchaj-wan

Místní ekonomika se dotkla dna v červnu a hlavní indikátory signalizují oživení v příštích měsících. To je třeba příklad výroby polovodičů. V roce 2010 lze očekávat prudký růst HDP, a to především díky investicím a průmyslové výrobě.

Indie

Druhá nejlidnatější země světa už není v útlumu. HDP za druhé čtvrtletí rostl o 6,1 procenta a zdá se, že by na konci roku mohl dosáhnout růstu v rámci vládního odhadu, tedy 7 až 8 procent. Indická ekonomika je poháněna především domácí poptávkou, a tak se na výsledku příliš neprojevil ani pokles vývozu o 19 procent., což je vidět například na červnovém růstu průmyslové produkce o 7,8 procenta.

Monetární a fiskální opatření navíc udržují solidní přísun investic a dobrou úroveň soukromé spotřeby. Z tohoto důvodu a kvůli hrozbě inflace lze očekávat zpřísňování monetární politiky ze strany centrální banky zkraje roku 2010. Poměrně suché monzunové období letos ohrožuje sklizeň zemědělských plodin, a tím i celou ekonomiku. Nelze ovšem přeceňovat význam této primární složky hospodářství, protože její podíl na indickém HDP soustavně klesá.

Rusko

Ruská ekonomika dál prudce klesá, ve druhém čtvrtletí meziročně o 10,9 procenta, navíc i inflace se drží v dvojciferném teritoriu (-11,6 procenta v srpnu). Cena ropy by ovšem mohla ekonomice pomoct, stejně jako sílící globální ekonomika a s ní spojená poptávka. První známky lze sledovat u průmyslové výroby, která zpomalila propad z dubnových 16,8 procenta na červencových 10,85 procenta. Inflace je vysoká, ovšem stabilní, a tak může ruská centrální banka pokračovat ve své expanzivní monetární politice.

Brazílie

Situace v největší jihoamerické ekonomice se zlepšuje. Průmyslová produkce v červenci meziměsíčně rostla o 2 procenta, ačkoli meziročně zatím dál klesá. Index výrobních manažerů byl poprvé od září loňského roku v růstovém teritoriu. Už čtyři měsíce klesá nezaměstnanost, která v červenci byla na úrovni osmi procent. To samozřejmě pomáhá i spotřebitelské důvěře. Brazilská centrální banka navíc potvrdila konec expanzivní monetární politiky (od začátku roku přitom snížila základní úrokovou sazbu o 5 procent).