Dolar pod tlakem
|

Dolar pod tlakem

Díky recesi došlo ke zlepšení americké obchodní pozice. Prohloubení deficitu amerického běžného účtu, je ale doprovázeno poklesem dolaru, který za posledních šest měsíců spadl o více než 10%.

Nejjednodušším vysvětlením poklesu dolaru je averze k riziku. Když padají riziková aktiva, dolar má tendenci růst. Když tato aktiva rostou, dolar ztrácí. Od března dolar soustavně klesal, což bylo období, kdy akciové trhy zažívaly rally.

Nazývat dolar „safe haven“ (bezpečný přístav) ale dobré není. Nepříznivé americké fundamenty totiž podporují oslabování měny. Očekává se, že deficit rozpočtu USA dosáhne tento rok 13,5% hrubého domácího produktu.

Zatím se příliš nezdá, že by měl Obamův kabinet plán na snížení deficitu. Někteří čínští a ruští činitelé si však nyní přejí diverzifikovat své dolarové rezervy nebo po americké vládě chtějí, aby více podpořila svou domácí měnu.

Proč pokles dolaru nedoprovázel prudký růst výnosů z dluhopisů, když jsou zahraniční investoři tak znepokojení?

Dolar a kvantitativní uvolňování

Jedním z důvodů může být, že americké ústřední banky skoupily za nově emitované peníze příliš mnoho státních dluhopisů jako součást politiky kvantitativního uvolňování. To vedlo k udržení výnosů z dluhopisů na nižší úrovni. Další měnou, která vykazuje silné oslabování, je libra. Bank of England, stejně tak jako Fed, prosazuje agresivní kvantitativní uvolňování. Investorům se více zamlouvá monetární přístup Evropské centrální banky a Bank of Japan.

Stratég společnosti Barclays Capital David Woo vysvětluje tuto situaci jednoduše. "V modelu nabídky a poptávky po dolaru. V minulém roce byl na měnovém trhu dolarů nedostatek, protože investoři měli potřebu likvidity. Tento rok se na měnovém trhu díky kvantitativnímu uvolňování vytvořil přebytek dolarů (a liber) a proto obě měny klesají."

S politikou kvantitativního uvolňování nastává pro centrální banky problém, kdy ji ukončit. Příliš rychlé ukončení by mohlo i přes zlepšení fiskální pozice způsobit prudký růst výnosů z dluhopisů. Přílišné oddalování konce této politiky by nadále způsobovalo další oslabování měny.

Těžko říct, jak by mohly americké orgány podpořit svou měnu. Exportéři se radují a vyšší ceny importovaného zboží nezpůsobují inflační tlaky. Nízké výnosy podporují dolar pouze minimálně. Fed v příštích 12 měsících pravděpodobně nezvedne úrokové sazby ze současné úrovně kolem nuly.

Někteří tvrdí, že dolar oslabuje, protože nahrazuje yen při spekulativních strategiích carry trade, kdy si investoři půjčují v nízko úročené měně a následně investují do měny poskytující vysoké úročení. Adam Cole z finanční skupiny RBC ale myslí, že slabý dolar je pro investory zkrátka atraktivnější.

Brettonwoodský měnový systém ze 40. let byl řešením složité situace na měnovém trhu v tehdejší době. Možná, že současné vlády v budoucnu k novému měnovému systému také dospějí.

Zdroj: The Economist