Dow Jones: doporučení pro všech 30 společností III.
|

Dow Jones: doporučení pro všech 30 společností III.

Dow reprezentuje americký akciový trh déle než celé století. Aktuální situace 30 firem v tomto indexu a jejich aktuální investiční doporučení může být pro investory nápovědou, jak se zotavující se ekonomika může vyvíjet v dalším období.

Světové akcie

Kraft

Kraft Foods

DRŽET

Zisk bude letos stabilní, nehledě na růst cen komodit a vývoj na měnovém trhu. Zákazníci Kraftu se přesunují od dražších značek k těm řadovým. Čtyřprocentní dividendový výnos atraktivitu akcií zvyšuje, ovšem než bude nastartován další růst na straně spotřeby, je potřeba opatrný přístup k akciím Kraftu.

McDonald's

McDonald's

KOUPIT

Tržby v provozovnách otevřených déle než rok rostly tržby ve 2. čtvrtletí o 4,8 procenta. Navíc kávě z McCafe se daří opařovat Starbucks a zákazníci slyší na nízké ceny. Zisk byl sice kvůli silnějšímu dolaru nižší o 9 centů na akcii, ovšem příští rok by měl narůst o 10 procent.

Merck

Merck

DRŽET

Společnost investuje 20 procent svých tržeb do výzkumu a vývoje, a zatím se nezdá, že by to neslo ovoce. Možná pomůže probíhající akvizice konkurenční Schering-Plough za 41 miliard dolarů, i když třeba se dočkáme negativního překvapení. Atraktivní zůstává dividendový výnos přes 5 procent, ačkoli Merck už pět let nechává dividendu na stejné úrovni.

Microsoft

Microsoft

KOUPIT

Microsoft vykázal ke konci června poprvé v historii meziroční pokles tržeb. Je příliš brzo na to posoudit, zda spolupráce s Yahoo pomůže výsledkům a v boji s konkurenčním Googlem. Ovšem je jisté, že budoucnost spojená s Windows 7, Office 2010 a novým softwarem pro práci serverů by měla pomoct nastartovat tržby i zisk.

Pfizer

Pfizer

KOUPIT

Růst tržeb je už léta vlažný a Pfizeru v roce 2011 vyprší patentová ochrana na lék Lipitor, která zajišťuje čtvrtinu zisku i tržeb firmy. A tato hrozba nutí Pfizer k aktivitě – probíhá výzkum více než stovky nových léků a probíhá akvizice Wyethu za 68 miliard dolarů. A akcie, které vynášejí okolo 4 procent, jsou velice levné (na zhruba osminásobku předpokládaného zisku na jednu akcii).

Procter & Gamble

Procter & Gamble

DRŽET

Vzhledem k tomu, že P&G je největším výrobcem spotřebního zboží na světě s ročními tržbami okolo 80 miliard dolarů, je tempo jejího růstu velice solidní. Tržby rostou posledních pět let průměrně o 9 procent ročně a zisk za stejné období o 11,5 procenta. Ovšem růst se má během fiskálního roku do června 2010 zastavit – tržby mají stagnovat a zisk mírně klesnout. Z dlouhodobějšího pohledu je akcie s ročním výnosem okolo tří procent bezpečná, možná dokonce nudná investice.

Travelers

Travelers

DRŽET

Pojišťovací společnost se během krize příkladně vyhnula palcovým titulkům v médiích, což je na finanční sektor v současné době zajímavý počin. Firma vyplácí pojištěným na zvláštních prémiích jedno až tři procenta ročně. Růst je sice pomalý, ale akcie jsou obchodovány velmi levně a ročně vynášejí 2,6 procenta.

United Technologies

United Technologies

KOUPIT

Hartfordská společnost vyrábí široké spektrum produktů – od helikoptér po výtahy. Dva stabilní zdroje zakázek – armáda a technická podpora – zajišťují zisk i v těžkých dobách. Diverzifikace je silnou zbraní firmy, stejně jako 58 miliard ve stávajících zakázkách a 2,5 procenta dividendového výnosu.

Verizon Communications

Verizon Communications

DRŽET

Podobně jako AT&T nahrazuje Verizon poklesy v rámci pevných sítí nárůstem v mobilní komunikaci. Ačkoli bezdrátové sítě společnosti jsou podle některých kvalitnější než u konkurenčního AT&T, společnost se musí dělit o 45 procent zisku s Vodafonem, spolumajitelem sítě. Navíc Verizon je více zadlužen než AT&T.

Wal-Mart

Wal-Mart

KOUPIT

Největší světový maloobchodní prodejce během recese nezabrzdil – naopak, nízké ceny přilákaly nové zákazníky, kteří museli začít šetřit. Rozhodující podíl na růstu budou mít zahraniční aktivity firmy.

Analytici očekávají letos růst zisku o 4 procenta a příští rok dokonce 9 procent.


Přehled doporučení na prvních deset společností z indexu Dow Jones

Přehled doporučení na druhých deset společností z indexu Dow Jones

Zdroj: Kiplinger