Strategický výhled na akciové trhy
|

Strategický výhled na akciové trhy

Hlavním tématem nyní je být připraven na snížení rizika v případě vyčerpání růstového potenciálu.

Indexy

Růst akciových trhů pokračuje

Stále se držíme naší zářijové strategie. Soustředíme se na domácí cyklické odvětví, celosvětový a dividendový růst. Pozice držíme v sektoru energetiky, průmyslu a spotřebního zboží.

Jsme však připraveni snížit riziko a to prostřednictvím alokace větší části kapitálu do defenzivních sektorů.Výsledková sezóna podle našeho názoru ještě podpoří trhy v dalším růstu, pozitivní překvapení čekáme zejména u těch nejkvalitnějších společností. Poté počítáme s korekcí.

Výsledky podle našeho mínění mohou ukázat významné regionální rozdíly, přičemž dle našeho mínění růst potáhnou hlavně tzv. BRIC země (Brazílie, Rusko, Indie, Čína), kde dojde k návratu na původní míru hospodářského růstu. Amerika a Evropa budou následovat s velkým zpožděním.

Krátkodobý výhled: býčí

Výsledková sezona za 3Q2009 postrčí trhy na nová letošní maxima. Podle našeho nového krátkodobého indikátoru index S&P500 bude ještě chvíli pokračovat v růstu, stále je nad 50denním klouzavým průměrem. Poté čekáme korekci. Ostatní krátkodobé indikátory ukazují podobnou situaci.

Určitou podporu akciovým trhům vytváří také trhy úvěrové. I ty si vedou dobře, ne-li varovně dobře. V krátkém horizontu podle nás index S&P500 otestuje hodnoty 1121 bodů a zde bude na místě ohledně dalšího vývoje velká opatrnost.

Dlouhodobý výhled: medvědí

Nevěříme, že rozvinuté trhy nastoupily na cestu několikaletého býčího trhu. V růstu bude bránit protivítr v podobě strukturálních problémů. Ty jsou v tuto chvíli v pozadí díky masivním politickým akcím, které pomohly nastartovat současnou rally a daly zárodek normálnímu hospodářskému cyklu.

Přesto si myslíme, že realita bude jiná. I když se naše indikátory zelenají, stále chybí známky oživení na straně poptávky. Místo toho spotřeba klesá s tím, jak spotřebitelé snižují svoje zadlužení, roste nezaměstnanost a klesají ceny domů (zejména v USA). Tyhle faktory budou překážkou především amerického a evropského růstu, přičemž Asie a rozvojové trhy oba tyto regiony přestihnou.