Britská libra: v zajetí politiky a politikaření
|

Britská libra: v zajetí politiky a politikaření

Britská ekonomika zažila hluboký pád – a přitom stále balancuje na hraně propasti. Dosavadní pád libry tak ještě zdaleka nemusí být u konce.

Tony Bonsignore

Ani očekávaný nástup konzervativců a jimi plánované utažení opasků přitom nemusí britskou pýchu posílit.

Jak totiž tvrdí Tony Bonsignore, někdejší editor listu Financial Times, který nyní přednáší na londýnské City University, kroky, které současná opozice v případě volebního vítězství chystá, mohou mít pro britskou ekonomiku katastrofání důsledky.

Míra nezaměstnanosti v Británii se v září poprvé od března tohoto roku nezvýšila. Podle některých expertů jde o signál, že to nejhorší má ekonomika už za sebou. Souhlasíte?

Ta čísla skutečně nebyla tak hrozná, jak se někteří analytici domnívali. A proto je na první pohled opatrný optimismus možná na místě. Ne už na ten druhý: v Británii je nyní zhruba 2,5 milionu lidí bez práce; výše zadlužení státu i mnoha domácností je vysoká; a navíc se zřejmě ještě objeví nové problémy v bankovním sektoru.

Současnou situaci bych tak přirovnal k balancování na hraně propasti. Před pádem do ní nás chrání záchranné operace státu, které ale musí jednoho dne skončit. A proto bych investory varoval před přehnanou euforií. Jakkoli nadějně ta čísla o nezaměstnanosti mohou na první pohled vypadat.

Přesto, někteří ekonomové už před zveřejněním dat z trhu práce předpovídali, že britská ekonomika překonala recesi. A stagnující míra nezaměstnanosti tuto víru posílila ...

Na trhu práce je skutečně možné dříve a nebo později jistou stabilizaci čekat. To ale neznamená, že by varianta hospodářského oživení kombinovaného s vysokou nezaměstnaností zmizela. To určitě ne. Stále hrozí, že kvůli krizi celá generace Britů bude co se realizace na trhu práce týče ztracená. Před tím nedávno varoval i někdejší člen monetární rady Národní banky Anglie David Blanchflower. A já se domnívám, že vzhledem ke strukturálním problémům britské a světové ekonomiky i globálního finančního systému jde o scénář více než pravděpodobný. Jinými slovy, i kdyby došlo k pomyslnému odrazu ekonomiky ode dna, míra nezaměstnanosti se v dohledné době výrazně nesníží.

Řekněme, že skutečně britskou ekonomiku čeká ozdravný proces, při kterém nezaměstnanost zůstane vysoká. Jak výrazně to délku a podobu cesty ode dna ovlivní?

Nezaměstnanost UK

Vysoká nezaměstnanost by tempo hospodářského oživení jistě ovlivnila. Ztráta zaměstnání a nebo hrozba něčeho podobného totiž do ochoty domácností utrácet jistě promlouvají. Stejně tak jsou tu ale i další faktory, které je třeba mít na paměti.

Jde zejména o ceny realit – ty se budou muset dostat na úrovně z před třemi, čtyřmi lety, aby se lidé opět začali cítit tak bohatí, jak se cítili před začátkem hospodářské krize a souvisejícího pádu cen nemovitostí.

Je tedy možné, že by vysoká nezaměstnanost a pocit nejistoty s tím spojený nakonec ozdravný proces britské ekonomiky zastavily a nebo dokonce zvrátily?

HDP UK

Určitě to neznamená, že by k ozdravení nemohlo dojít. Svět půjde dál bez ohledu na problémy, které relativně dost lidí z jednoho specifického segmentu trhu práce bude mít. Půjde o řekněme zvláštnost, která se nakonec může stát postkrizovým standardem: ekonomický růst a vysoká nezaměstnanost prostě půjdou ruku v ruce. A co je důležité si v souvislosti s touto možností uvědomit je to, že pokud k tomu nakonec dojde, bude pro stát jen velmi obtížné postupně snižovat míru, do jaké do chodu ekonomiky zasahují.

Británie je už tak výrazně zadlužená. Další záchranné a podpůrné akce by její situaci ještě zhoršily. Nebude tak prostě vláda k ukončení intervencí nakonec donucena?

V tuto chvíli zažíváme návrat keynesiánské ekonomiky. A jinak to asi ani není možné. Poptávka firem a spotřebitelů totiž státní injekce nenahradí. Pochopitelně, až se dostaneme do situace, kdy spotřebitelská poptávka bude podobně silná jako před krizí, bude nutné se dluhu začít zbavovat. Což ale nebude tak jednoduché. A já se obávám, že se vláda proto pokusí zbavit se dluhů s pomocí inflace. Někteří tuto hypotézu zpochybňují tím, že by to šlo jen velmi obtížně skloubit s cílem národní banky udržet nízkou inflaci. Nicméně, ceny domů nejsou do většiny inflačních ukazatelů započítávány. A proto je možné, že se nakonec skutečně rozhodneme zbavit se dluhu tím, že opět uměle nafoukneme ceny nemovitostí.

Vycházíme-li z tohoto předpokladu, dá se tak očekávat, že libra bude i nadále oslabovat?

Směnný kurz GBP/USD

Národní banka Anglie je v tuto chvíli bezpochyby pro oslabování libry. Chce totiž podpořit konkurenceschopnost britských firem na světových trzích. A monetární politika i komentáře centrálních bankéřů tomu odpovídají a podle mě ještě nějakou dobu odpovídat budou. Proto libra oslabuje a bude zřejmě oslabovat i dál; možná až na úroveň eura. Dvě věci, které by mohly vyvinout jistý protitlak, jsou návrat proinflačních tlaků a kurzy ostatních měn. Co se druhého týče, veškerá pozornost by se nyní měla soustředit na dolar a na to, kam až se propadne. Další otázkou pak je, zda se Evropská centrální banka nerozhodne pro devalvaci eura, což by mohl být jistý životabudič evropské ekonomiky. Jinými slovy, libra je pod tlakem z mnoha stran a další vývoj kurzu není jen a pouze v britských rukách.

Ještě nedávno byla silná libra něčím, čeho se ani centrální banka ani politici nebyli schopni vzdát. Může toto sehrát roli i tentokrát a nebo národní pýcha ustoupí stranou realitě?

Máte pravdu. Ještě nedávno tu byla devalvace považována za něco hanebného. O tom se opakovaně přesvědčily vlády ve čtyřicátých letech, v šedesátých letech a na počátku let devadesátých, kdy na ni doplatily konzervativci Johna Majora. V tuto chvíli si ale myslím, že je podobný pohled už přežitý, že vítězí mnohem racionálnější přístup. A snad i proto jsme svědky jednoho z nejvýraznějších pádů libry v moderní historii země a nikdo to za až tak velký problém nepovažuje. K čemuž přispívá i to, že je většina velkých britských firem natěsno svázána s globální ekonomikou a slabší libra jim teď pomáhá. Nemyslím si proto, že by tentokrát národní pýcha mohla vést k intervenci ve prospěch libry.

Nakolik se to – a obecněji monetární a fiskální politika – může změnit v případě očekávaného vítězství konzervativců ve volbách, které Británii v příštím roce čekají?

Vláda konzervativců Davida Camerona by zřejmě chtěla seškrtat veřejné výdaje a dostat finance pod kontrolu mnohem dříve, než o termínech, o kterých se nyní mluví. Alespoň to nyní slibují. Je pochopitelně těžké říci, zda by skutečně něco podobného v případě svého vítězství naordinovali. Ale pokud ano, pak by to pro britskou ekonomiku mělo velké – a já tvrdím, že katastrofální – důsledky. Britská ekonomiky totiž ani zdaleka není v takové kondici, aby se obešla bez státní podpory. Možná by tak příchod konzervativců přechodně posílil libru. Ale pokud ekonomika zažije další pád a počet lidí bez práce vzroste řekněme na 3 a nebo 3,5 milionu tak, samozřejmě, půjde o růst víceméně krátkodobý.

Roman Chlupatý je redaktorem investicniweb.cz v londýnské City

Nezaměstnanost na Slovensku v září stagnovala na 5,4 %
před 31 minutami

Nezaměstnanost na Slovensku v září stagnovala na 5,4 %

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září zůstala na 5,4 % při očekávání růstu na 5,5 %. Počet nezaměstnaných se...
Slovensko Nezaměstnanost
Rusko údajně nabízí Exxonu nové projekty, navzdory sankcím
Rusko údajně nabízí Exxonu nové projekty, navzdory sankcím
před hodinou

Rusko údajně nabízí Exxonu nové projekty, navzdory sankcím

Rusko zahájilo jednání s americkou firmou ExxonMobil o nových projektech v oblasti ropy a zemního plynu. Jde o...
Rusko ExxonMobil Americké akcie
Asijské trhy zakončily týden smíšeně, dařilo se čínským akciím
Asijské trhy zakončily týden smíšeně, dařilo se čínským akciím
před hodinou

Asijské trhy zakončily týden smíšeně, dařilo se čínským akciím

Asijské akciové trhy se v závěru týdne na směru neshodly. Náladu na trzích určovala výsledková sezóna, pozornost ale...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Přebytek bilance běžného účtu eurozóny se v srpnu snížil na 24…
před hodinou

Přebytek bilance běžného účtu eurozóny se v srpnu snížil na 24 miliard eur

Přebytek bilance běžného účtu eurozóny se podle sezónně očištěných dat v srpnu zvýšil na 24 miliard eur z 19 miliard...
Evropská ekonomika Eurozóna Mezinárodní obchod
Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
09:58

Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích

Švédský výrobce nákladních automobilů Volvo za třetí čtvrtletí zvýšil provozní zisk meziročně z 6,95 na 10,25...
Švédsko Auta Výsledková sezóna
VW nabízí prémie za sešrotování aut se starými dieselovými motory
VW nabízí prémie za sešrotování aut se starými dieselovými motory
09:38

VW nabízí prémie za sešrotování aut se starými dieselovými motory

Volkswagen se rozhodl přispět ke zlepšení znečištění ovzduší a ještě na tom vydělat. Automobilka nabízí německým...
Volkswagen Auta Německo
Tesla uvedla na trh nový Model 3 za 45 000 dolarů
Tesla uvedla na trh nový Model 3 za 45 000 dolarů
09:00

Tesla uvedla na trh nový Model 3 za 45 000 dolarů

Americká společnost Tesla ve čtvrtek představila na svých webových stránkách novou verzi sedanu Model 3 s cenou...
Tesla Americké akcie Auta
Růst čínské ekonomiky zpomalil na 6,5 %, zaostal za očekáváním
Růst čínské ekonomiky zpomalil na 6,5 %, zaostal za očekáváním
08:26

Růst čínské ekonomiky zpomalil na 6,5 %, zaostal za očekáváním

Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 6,5 procenta ze 6,7 procenta v předchozím kvartálu a zaostal za...
Čína HDP Hospodářský růst
Americké akciové indexy ve čtvrtek výrazně klesly, nejvíce ztratil…
Americké akciové indexy ve čtvrtek výrazně klesly, nejvíce ztratil…
včera v 22:30

Americké akciové indexy ve čtvrtek výrazně klesly, nejvíce ztratil technologický sektor

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek znovu výrazně oslabily. Důvodem byly přetrvávající obavy investorů z obchodní...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Starbucks prodá kavárny v západní Evropě prostředníkovi
Starbucks prodá kavárny v západní Evropě prostředníkovi
včera v 21:36

Starbucks prodá kavárny v západní Evropě prostředníkovi

Americká společnost Starbucks prodá své kavárny ve Francii a zemích Beneluxu dlouholetému partnerovi z Mexika, firmě...
Americké akcie Káva
Akciové obchody zvané cum-ex prý způsobily v Evropě velké škody
včera v 20:09

Akciové obchody zvané cum-ex prý způsobily v Evropě velké škody

Akciové obchody označované jako cum-ex podle médií připravily evropské země v čele s Německem minimálně o 55,2...
Evropské akcie Německo Dividendy
EK: Návrh italského rozpočtu závažným způsobem porušuje pravidla
EK: Návrh italského rozpočtu závažným způsobem porušuje pravidla
včera v 19:26

EK: Návrh italského rozpočtu závažným způsobem porušuje pravidla

Návrh italského rozpočtu na příští rok obzvlášť závažným způsobem porušuje rozpočtová pravidla Evropské unie. Podle...
Itálie Rozpočet Evropská unie
Ekonomové v nadcházejících letech čekají ekonomický útlum
včera v 19:03

Ekonomové v nadcházejících letech čekají ekonomický útlum

ČR i celý svět se nachází na vrcholu ekonomického cyklu a v nadcházejících letech se dá čekat ekonomický útlum....
Světová ekonomika Česká ekonomika Mezinárodní obchod
Uber prodal první dluhopisy, zájem výrazně překonal nabídku
Uber prodal první dluhopisy, zájem výrazně překonal nabídku
včera v 18:46

Uber prodal první dluhopisy, zájem výrazně překonal nabídku

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber prodal své první dluhopisy, za které získal dvě miliardy dolarů....
Uber Firemní dluhopisy Dluhopisový trh
Účast na konferenci v Rijádu se kvůli zmizelému novináři tenčí
včera v 18:34

Účast na konferenci v Rijádu se kvůli zmizelému novináři tenčí

Počet účastníků nadcházející investiční konference v Rijádu se kvůli zmizení saúdskoarabského novináře a kritika...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ
Bulharský antimonopolní úřad odmítá novou žádost o uznání prodeje…
Bulharský antimonopolní úřad odmítá novou žádost o uznání prodeje…
včera v 18:17

Bulharský antimonopolní úřad odmítá novou žádost o uznání prodeje aktiv ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad (KZK) se odmítl znovu zabývat žádostí společnosti Inercom o schválení nákupu bulharských...
ČEZ Akcie ČR Bulharsko
Evropské burzy ve čtvrtek uzavřely v mínusu, akcie řetězce Carrefour…
Evropské burzy ve čtvrtek uzavřely v mínusu, akcie řetězce Carrefour…
včera v 18:00

Evropské burzy ve čtvrtek uzavřely v mínusu, akcie řetězce Carrefour však zdražily o více než 9 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v negativním pásmu poté, co se evropští lídři rozhodli odložit...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Merkelová: V prosinci chceme mít rámec reformy měnové unie
Merkelová: V prosinci chceme mít rámec reformy měnové unie
včera v 17:43

Merkelová: V prosinci chceme mít rámec reformy měnové unie

Šéfové států a vlád 27 zemí Evropské unie se ve čtvrtek shodli, že na summitu v prosinci chtějí mít na stole rámec...
Evropská unie Eurozóna Politika