Evropské akcie: na správné cestě
|

Evropské akcie: na správné cestě

Ekonomický vývoj činí akcie stále atraktivní a i nadále očekáváme solidní vývoj evropských akciových trhů. Zejména telekomunikace, média a technologie jsou favority.

Evropa

Další ze série článků z posledního vydání Perspectives, měsíčníku pro institucionální klienty BNP Paribas Investment Partners od Erica Renarda a Sophie Vallat se zabývá aktuálním výhledem na akciové trhy se zaměřením na Evropu.

Nedávno zveřejněná makro i mikro údaje byly velmi příznivé pro akcie. V srpnu MSCI Europe dosáhl nového letošního vrcholu, tažený zejména průmyslovými a finančními tituly. Potěšil nás první mezičtvrtletní růst ve Francii i Německu, zaznamenali jsme pokles žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA stabilizaci amerického realitního trhu - podle nás klíčové podmínky pro udržitelnou důvěru.

Na straně podniků potěšily silné výnosy ve 2. čtvrtletí. Díky těmto prvním znamením oživení a díky nárůstu ISM, světově nejuznávanějšího předstihového ukazatele do hodnot nad 50 a díky pokračující velmi mírné měnové politice, dále očekáváme solidní výkonnost akciových trhů v Evropě.

Zpátky k fundamentu

Ačkoliv zůstává nejistota v delším období, vstupujeme do normalizační fáze, kde znalosti by při stock pickingu měly zase začít hrát významnou roli. Společnosti prokázaly podivuhodnou pružnost a odolnost v této bezprecedentní úvěrové krizi.

Zaměřujeme se na společnosti, které v krizi zvýšily svou konkurenceschopnost a u kterých se očekává nárůst schopnosti vytvářet hodnotu v průběhu fáze oživení.

Náš zájem se obrátil k pozdně cyklickým sektorům

Když se nyní zdá, že oživení přichází, chystáme se posunout se od brzkých cyklických odvětví (suroviny, doly) k těm pozdním. Hlavními zástupci pozdních cyklických sektorů jsou TMT (technologie, média, telekomunikace) a Investiční celky.

Na oblasti TMT nás lákají zejména 3 faktory:

  • Jejich business model dobře odpovídá současným podmínkám. TMT sektory demonstrovaly svou odolnost v obdobích s omezenou schopností diktovat ceny. Očekáváme, že technologické investice, reklamní výdaje a spotřeba v oblasti telekomunikací (zejména v oblasti mobilů) poroste. Všechny tři sektory zůstávají pod historickými trendovými liniemi a přitom jsou vysoce korelované s HDP. A se schopností generovat cash flow, která je nyní na historických maximech, by firmy z oblastí TMT mohly profitovat na růstu spotřeby zejména ze strany korporátních klientů. Například investice v oblasti technologií mohou generovat všobecně ceněný nárůst produktivity. Dále telekomunikační sektor, který využívá více cizích zdrojů bude profitovat z poklesu úrokových marží a obecného zlepšení podmínek na finančních trzích.

  • Konsensus trhu ohledně zisků se nám zdá být příliš pesinistický a

  • ocenění zůstává atraktivní, s nízkými násobky a podpořený atraktivními dividendovými výnosy (kromě technologií).

Technologie patří k námi nejvíce nadváženým sektorům. Držíme společnost STMicroelectronics, která by měla benefitovat z normalizace podmínek na trhu a následnou obnovou stavu zásob.

Navýšili jsme expozici vůči médiím a nahlížíme na WPP jako na atraktivně oceněnou společnost, vezmete-li v úvahu její solidní marže a defenzivní profil – management je konzervativní a bilance stabilní.

Zůstáváme pozitivní na sektor telekomunikací – líbí se nám Telefonica, která je méně zadlužená než její konkurenti a která by měla profitovat ze své expozice vůči rozvíjejícím se trhům.

Eric Renard a Sophie Vallat jsou oba produktovými specilisty Evropského akciového týmu BNP Paribas Asset Management. V červnu tohoto roku naštívil Eric Prahu a na několika přednáškách se podělil o názory na aktuální vývoj této třídy aktiv, tak důležité pro velkou část evropských investorů.