4 nejlevnější mladé trhy
|

4 nejlevnější mladé trhy

Jaká je ta správná strategie pro investora, který se rozhodne vstoupit na mladé trhy? Na to a mnoho jiných otázek se snažil odpovídat Arjun Divecha, portfolio manažer ze společnosti GMO Emerging Markets III Fund. Specialista na mladé trhy, který ví, jak a kam investovat.

Čína Indie BRICS
Arjun Divecha

Po silném propadu v roce 2008 se rozvíjející se, nebo chcete li, mladé trhy vrátily velkou rychlostí na výsluní. Index MSCI, měřící sílu mladých trhů vzrostl za rok 2009 o 36 procent. Za růstem stála spolu s ostatními především Čína a Indie.

Jaký je váš výhled na makroekonomickou situaci v rozvíjejících se trzích?

Když se podívám na všechny země, představím si je ve spektru. Na jednom konci budou ty, pro které je současná situace dlouholetým problémem. Jako příklad mohu uvést Spojené státy, nebo Velkou Británii. V těchto zemích dochází a bude i nadále docházet k rozsáhlým změnám ve finančním sektoru, které se mohou dotknout mnoha oblastí ekonomiky. Na druhé straně spektra pak stojí spousta mladých trhů, pro které je současná krize pouze přechodnou situací. Mladé trhy zasáhla recese silně především z důvodu závislosti na exportu a závislosti na upadající zahraniční měně.

Mladé trhy vs. US

Jak moc se mladé trhy odpoutaly od těch vyspělých?

motor pro domácí poptávku a spotřebu může být udržován na mladých trzích na stále stejných otáčkách

Myslím, že každý z těch mladých trhů působil jako loď s dvěma motory. Jeden sloužící pro export, druhý pro domácí poptávku. Takže pokud někdo uvažuje o odpojení trhů, musí uvažovat o každé z těchto věcí zvlášť. Je jasné, že motor pro export nelze nahradit. Ale motor pro domácí poptávku a spotřebu může být udržován na stále stejných otáčkách. V rozvíjejících se ekonomikách nepřecenili platební sílu spotřebitelů – i proto možná padl v Brazílii historický rekord v počtu prodaných aut.

Co pohání tyto změny v Brazílii a jí podobných zemích?

Nachází se zde obrovská masa skryté poptávky. Je to v zásadě jednoduché, například v Brazílii je obrovská poptávka po autech od lidí, co prostě milují auta. Co je před tím drželo stranou, byla vysoká cena, která se platila za pořízení, následný přepis a nakonec i samotné vlastnictví auta. Stimuly zavedené v Brazílii, které snížily úrokové sazby a nutily vládu více utrácet - prostě fungovaly.

Dalším důležitým bodem je, že se populace v rozvíjejících se ekonomikách silně omladila. Mladí lidé se nebojí tolik utrácet, a jelikož jsou výkonní, dokáží si stále slušně vydělávat. Ekonomice to pak přináší velké výhody.

Oproti tomu, Evropa i Spojené státy se potýkají s problémem zvaným stárnutí obyvatel…

Ano, přesně tak. Ale pro rozvíjející trhy je důležité, aby investovaly. Pro to, aby se rozvíjely tím správným směrem. Ještě před deseti lety byla například Indie zcela závislá na zahraničním kapitálu. Teď se díky úsporným prostředkům, které dosahují až 30 procentům hrubého domácího produktu, nemusí spoléhat na nikoho. Peníze „už prostě má“.

V jaké zemi vidíte ty nejlepší příležitosti?

favority mám na mladých trzích čtyři: Rusko, Turecko, Jižní Korea a Thajsko.

Země, kterým nejvíce věřím, jsou zároveň ty, které se podle mě nejrychleji a zcela uzdraví. Favority mám čtyři – patří mezi ně Rusko, Turecko, Jižní Korea a Thajsko. Mezi ty menší favority patří Čína, Jižní Afrika a Indie. Čína i Indie se opravdu hodně uzdravily, ale stále nejsou z hlediska akciových příležitostí, tak výhodné a a levné, jako například Turecko, nebo Rusko.

Jak myslíte, že si povede v budoucnu Čína?

Z hlediska akciových příležitostí je Čína z krátkodobého hlediska velmi nezajímavá. Důvodem je velikost stimulačního opatření od Číny. Svojí velikostí je balíček tak 3x větší, než ten americký.

Máte z něčeho opravdu velké obavy?

Věřím, že hodně z peněz plynoucích ze záchranného balíčku se nevrátí v podobě investic. Myslím, že Čína teď investuje hodně krátkodobě, což se projevuje. Ovšem z dlouhodobého hlediska to nemůže přinést dobrý výsledek.

Jaký to může mít pro Čínu dopad?

Myslím, že se mohou stát dvě věci. První je, že v dlouhodobém horizontu budou mít banky problém se špatnými půjčkami. Druhý, z hlediska krátkodobého musí vláda počítat s vytvořením takzvané kreditní bubliny. Tedy vytvářením až příliš velkého množství kapitálu. Nevím, kdy se to stane, ale pomalu to k tomu spěje.

Jaký je důvod, že jste nezařadil Brazílii mezi hlavní favority?

Nesmýšlím o Brazílii nijak negativně. Jen se za poslední rok nestala tak levnou zemí. Myslím si, že tamní vláda má ještě stále mnoho prostoru pro úsporná opatření. Uvážíme li, že základní úroková sazba je na 9 procentech, tak je to vzhledem k inflaci (která činí 2 procenta) velice dobrá pozice. Kterému mladému trhu se naopak vyhýbáte?

nevěřím východní Evropě, kde je většina zemí silná pouze kvůli oslabujícím zahraničním měnám

Je to východní Evropa. Velice připomíná Asii v průběhu krize v roce 1997. Většina zemí východní Evropy, je silná pouze kvůli oslabujícím zahraničním měnám. Takže pokud tyto země budou mít problém s vlastní měnou, budou muset plnit závazky v cizí měně a to se jim velmi prodraží.

Pokud se posuneme až k Rusku. Jednou z hlavních nevýhod investování v této zemi je korupce. Jaký je Váš názor?

Každý, kdo to o Rusku říká má pravdu. Korupce je tam opravdu zásadním problémem. Pokud ovšem pomineme tento zásadní problém a například i to, že ekonomická situace v Rusku není nejlepší, jedná se stále o jeden z nejlevnějších trhů na světě s obrovským potenciálem do budoucna.

Proč si myslíte, že je Jižní Korea dobrou investiční příležitostí?

Hodnota akcií je zde velmi nízká. Navíc, vývoj okolních měn, tedy čínského yuanu a japonského jenu, Jižní Koreji nahrává. Dva sousedé a zároveň největší rivalové v exportu se potýkají s pádem domácí měny a Jižní Korea z toho profituje.

Jaký je Váš názor na Thajsko?

Thajsko je velmi, ale opravdu velmi levné. Důvodem je především politická situace, která byla v posledních letech otřesná, ale postupně se začíná stabilizovat. Nemyslím si, že by to přímo ovlivnilo burzu, ale jistý dopad to má.

Jaké jsou vyhlídky pro mladé trhy obecně?

zdlouhodobého hlediska zastáváme spíše býčí postoj, krátkodobě ale může přijít po letošním silném růstu korekce

Z dlouhodobého hlediska zastáváme spíše býčí postoj. Jediným problémem je, že si celý svět za posledních pár měsíců užil pěknou rally. Nyní se každý obává možné zpětného efektu, kdy by se trhy mohly opět propadnout. I přes to si ale myslím, že na mladých trzích uvidíme dobrý, stálý růst ekonomiky. Dá se říci, že stejným směrem se budou ubírat i vyvinuté ekonomiky, ale u těch to není tak jednoduchá predikce, jako u mladých trhů.

A jaké jsou Vaše největší obavy ohledně mladých trhů?

Především takové věci ze západu, jako je protekcionismus. Kdyby se situace zhoršila především ve Spojených státech a ve vyvinutých ekonomikách, přineslo by to sebou vládní kroky, které by směřovaly právě k ještě většímu protekcionismu, než vidíme dnes. Spustila by se tím obchodní válka na trzích a to by mělo velký dopad právě na rozvíjející se trhy. Bohužel by to pro rozvíjející se trhy dopadlo určitě hůř, než pro vyspělé ekonomiky.

Zdroj: Barron's