Komodity: Volná hotovost stále nahrává býkům
|

Komodity: Volná hotovost stále nahrává býkům

Trh s komoditami pokračoval v několik měsíců trvajícím růstu, hnán zásobami likvidity, oslabujícím dolarem a pokračujícím optimismem na akciových trzích.

Komodity Ropa Kukuřice Měď

Index CRB, který se skládá z 19 nejvíce obchodovaných komodit, za uplynulý mědíc přidal 12%. Všechny složky vykázaly pozitivní růst a 6 komodit dokonce přidalo více jak 20%. Ropa byla zastoupena třemi futures kontrakty, zbývající tří místa připadly na pomerančový džus, pšenici a kukuřici.

Investoři hledají zajištění proti dalšímu oslabení dolaru v komoditách. Ve třetím čtvrtletí navýšili podle Bloombergu hedgové komoditní fondy aktiva pod správou o 7,3% na 60 miliard dolarů.

Ropa

Vývoj ceny ropy

Ropa v minulém týdnu dosáhla nových maxim a připsala si již čtvrtý růstový týden v řadě. Sektoru pomohlo hlavně zlepšující se ekonomické prostředí a klesající zásoby zemního plynu. I přes nedávné posílení se zemnímu plynu nepodařilo prorazit cenové rozpětí, v němž se obchoduje od června tohoto roku a katalyzátorem dalšího růstu bude jednak snižování zásob a jednak definitivní potvrzení rostoucí poptávky.

OPEC ve čtvrtek navrhl poněkud překvapivě možné zvýšení produkce na prosincovém zasedání. To ukazuje, že rychlost oživení je skutečně nečekaná.

Nabízí se otázka, jestli však oživení není příliš rychlé. Jedním z aspektů, který OPEC sleduje, je oslabování dolaru, neboť to bude nepochybně další příčinou růstu. To vede k zamyšlení na tím, nakolik cena může růst, aniž dojde k reálnému dopadu na poptávku. Není v ničím zájmu, aby se barel ropy prodával opět za 100 USD, zvláště v okamžiku, kdy oživení je skutečně křehké. Z vyjádření OPECu je zřejmé, že sdílí právě tento pohled.

Jak se může chovat cena ropy v následujících týdnech? Platný průlom ceny 75 USD spustil pokrývaní spekulací na pokles u investorů, kterým se dařilo přes letní měsíce obchodovat ropu v úzkém pásmu. Toto momentum technicky vedlo k dalším nákupům od fondů, které podle momenta investují a to vše pomohla ropě překonat hladinu 80 USD.

Nemyslíme, že by komodity měly před sebou pouze cestu vzhůru. Na ropě WTI Crude s prosincovým dodáním se tvoří nové pásmo s vrcholem mezi 85 a 90 USD. Na ceně 82,10 USD se nachází 100 denní klouzavý průměr. Tato rezistence zatím překonána nebyla a indikátor relativní síly – RSI Index – vykazuje na těchto úrovních silnou překoupenost. Pokles je limitovaný cenou 75 USD a porušení rostoucího trendu by znamenalo teprve obchodování pod úrovní 70 USD. Zemní plyn

Podle posledního reportu se listopadový kontrakt zemního plynu obchodoval opět za 5 USD a to přesto, že v listopadu vzrostly zásoby opět na rekordní úrovně a to již čtvrtý týden v řadě. Podle Úřadu pro energii vzrostly podzemní zásoby plynu na 3,734 bilionů kubických stop a blíží se tak své kapacitě ve výši 3,9 bilionů.

Zásoby historicky rostou do půlky listopadu. Poté začnou klesat s tím, jak roste poptávka díky chladnému počasí. Proto je dobré sledovat předpověď počasí na následující týdny. Může napovědět, zda teploty podpoří ceny plynu. Pro další růst ceny jsou třeba klesající zásoby a celkové obnovení poptávky.

Meď

Meď

Měď se vyvíjela podobně jako ropa. Opustila pásmo, v kterém se pohybovala 3 měsíce, průraz však nebyl následován žádnou dodatečnou cenovou rally. Proto je potřeba potvrzení dalších signálů k tomu, abychom viděli další růst. Pokud na konci týden zavře kontrakt s dodáním v prosinci nad cenou 300 USD, bude to signál k růstu na 310 USD a poté na 325 USD.

Růst ceny následoval po té, co Čína zvýšila ve třetím čtvrtletí spotřebu o 8,9%. Stalo se tak v důsledku fiskálního stimulu, rekordních půjček a obav o dodávky ze strany Čile a Peru.

Kukuřice

Kukuřice

Kukuřice přidala v uplynulém měsíci 30% a v i minulém týdnu cena našla podporu po té, co déšť a sníh na Středozápadě USA zpozdily sklizeň. Nedávný růst ceny navíc vrátil do hry výrobu etanolu jako náhražky ropy.

Vypadá to, že zářijová minima jsme na ceně kukuřice definitivně opustili. Nyní sledujeme kontrakty s dodáním v červnu a cenu 450 a poté 485 USD. I na kukuřici ukazuje index relativní síly – RSI – překoupený stav, což v krátkodobém pohledu může představovat riziko. Návrat ceny zpět k 390 USD je možný, ale současné úrovně podpory vypadají stabilně.

Zlato

Zlato konsoliduje v pásmu 1 043 USD a 1 070 USD. Nedávné oslabení dolaru nedalo zlatu nový impuls k růstu a tak je konsolidace před dalším růstem na místě.

Sledujte podporu na hladině 1 043 USD 1 032 USD a rezistence na hladinách 1 070 USD 1 083 USD.