Mýty z akciových trhů odhaleny!
|

Mýty z akciových trhů odhaleny!

Současná situace na trzích je pro řadu investorů prvním střetnutím s něčím silnějším, než je jejich schopnost předvídat, jakým směrem se budou trhy vyvíjet a kam dobře vložit peníze.

Americký dolar

Kromě aktuální rychlosti propadu, nebo růstu, ať už akciových trhů, komodit, měn, nebo čehokoli jiného, jim také pomáhá důvěra v něco, co nemusí být až tak úplně pravda. To něco jsou analýzy, tiskové zprávy atd., které je ovlivňují v mnoha úsudcích. Současné ekonomické dění a vývoj na trzích provází řadu mýtů, kterým je dobré se vyvarovat.

Rychlost a síla půl roku trvající rally je nebývalá

Nejenom, že tato rally není jedinečná, ale v historii můžeme najít přinejmenším jednu, která jí je velmi blízko. Jedná se o drtivou rally z roku 1937 - 38. Porovnání růstových období – zářijového až lednového z přelomů let 1937 a 1938, a z březnového až říjnového období letošního roku, je zřejmé, že se setkáváme s podobným, né li stejným, průběhem. Pokud se i nadále budeme držet scénáře z roku 1938, je současná rally skoro u konce.

Dalším příkladem může být období růstu z let 1974 – 75. Pokud bychom se řídili podle tohoto scénáře, čekala by nás v nadcházejících týdnech prudká korekce a trhy by opět propadly. Ovšem vzniklo by dost místa pro novou rally. Nelze ovšem spekulovat o tom, že by současná rally byla něčím neobvyklým.

Kolaps amerického dolaru

dolarový index

Ne tak úplně. Je zřejmé, že pozorujeme určitý svažující se trend ve vývoji americké měny. Od března, kdy dolar začal klesat, dosáhl na historická minima vůči mnohým světovým měnám a zlatu. Pomohl také k růstu rizikovým aktiv (typů investic), jako jsou akcie, nebo komodity. Ovšem podle dolarové indexu (U.S. Dollar Index) je jeho hodnota na úrovni, kde se nacházel před rokem, a kde pobyl většinu roku 2008. Dolar sice není "stoprocentně silný", ale abychom v současnosti mluvili o krizi amerického dolaru, k tomu má ještě hodně daleko. Prostoru a času pro růst má dost.

Skok indexu Dow Jones nad desetitisícovou laťku je jasný signál, že Wall Street je znovu v sedle

Dow Jones historický

Jen těžko. Pro příklad, průměrná takzvaná cílová cena pro širší akciový index S&P 500, kterou dali investiční stratégové z mnoha makléřských firem a bank byla 1050 bodů. Po propadu na jaře letošního roku ji posunuli o pouhý bod dolů na 1049. U indexu Dow Jones se očekával podobný pohyb, a proto není žádný důvod si myslet, že se na trzích stalo něco zázračného, co by naznačovalo tomu, že by měl být Wall Street "na vrcholu blaha."

Portfoliomanažeři jsou pro trh zátěží

Portfolio manažeři si ovšem jen užívají dlouhotrvající rally, která překonala běžné normy indexů. Běžný americký akciový podílový fond se dostal za posledních několik měsíců v průměru o 5 procentních bodů nad hodnotu amerického akciové indexu S&P500. Další index, měřící sílu střednědobých portfolií, RBC Hedge 250 Index poráží S&P500 od začátku září. Dostatečné důvody pro to, nechat portfolio manažery na pokoji.

Zdroj: Barron's