Velká deprese se blíží
|

Velká deprese se blíží

Dobře ještě dlouho nebude. Ačkoli se ve světě množí optimističtější názory na budoucí vývoj, meziroční srovnání s loňským rokem je něco jako vítězství v soutěži s nejslabším hráčem. Kdo dostane padáka v dalším kole? Na mušce jsou spotřebitelé. Jaké jsou pro to důvody?

Osobní spotřeba Trhy

1. Pracovních míst ubývá každý měsíc

Statistiky sice ukazují zpomalování růstu nezaměstnanosti, ale je to trochu výmysl. Ze statistik o podpoře v nezaměstnanosti každý týden vypadávají tisíce nezaměstnaných, a ti už se nikde neobjevují. Podle Shadowstats.com dosahuje reálná nezaměstnanost ve Spojených státech téměř ke 20 procentům. Myslete si, co chcete, ale podobná míra nezaměstnanosti už hodně připomíná Velkou depresi.

2. Úvěrů stále ubývá

Za posledních deset let si Američané zvykli na to, že úvěr (nebo dluh, jak je libo) je něco jako jejich druhý příjem. A to už nefunguje. Banky možná čerpají miliardy z vládní pomoci, ale jednotlivců se to skutečně netýká. Připočtěte k tomu úbytek na straně těch běžných, skutečných příjmů, a máte najednou miliony lidí, kteří nemají často ani na základní nákupy.

3. Propadlých nemovitostí dál přibývá

Ano, i po dvou letech plných nesplácených hypoték je stále řada dalších v ohrožení. A těm nepomohou vládní programy na podporu financování nemovitostí. Nezaměstnanost a nedostatek úvěrů znamenají pro miliony lidí neřešitelný problém se splácením hypotéky. Kdo dnes ztratí práci, má jen malou šanci sehnat takovou, která pokryje jeho dluh.

Ve skutečnosti ještě ceny nemovitostí nespadly na své dno. Konzervativní odhady hovoří o 15 procentech, ale co když jde o podcenění? Co když realitní sektor spadne o 30 procent? V Japonsku v 90. letech spadly ceny o 80 procent. A kdybyste se zeptali některých Japonců, kde začala deprese, stačilo by jistě nějakých 45 procent.

4. Dluhy jsou spláceny pozdě

Speciálně na kreditních kartách. Bank of America vykázala za 3. čtvrtletí ztrátu okolo 2 miliard dolarů, a to zčásti kvůli nespláceným dluhům na kreditních kartách. A takhle nevypadá dobrá situace ve spotřebitelské sféře. Navíc kdo dnes nesplácí dluh na kartě, bude mít v budoucnu problém získat novou. Právě prodlení při splácení dluhů je varovným signálem pro banky, které by měly rozhýbat trh s úvěry. A proto je prodlení dalším důvodem, proč úvěrů jen těžko začne brzy přibývat.

5. Malé firmy v krizi hodně trpí

Tento motor americké ekonomiky zaměstnává 70 procent lidí. Nyní se nedostanou k úvěrům, a všechno znovu schytají spotřebitelé jako celek. Aby firmy přežily, musely strmě snížit platy. Dalším krokem bude logicky propouštění. Mnozí už samozřejmě propouštějí, protože zkrátka nemají na výběr.

Navíc i mnohé velké firmy, které investory konejší svými dobrými hospodářskými výsledky, musely přistoupit k těmto nepopulárním opatřením. Ovšem je to začarovaný kruh – když propustíte zaměstnance, globálně se tím sníží kupní síla zákazníků, a to zpětně ovlivní vaše tržby. Nehledě na velikost firmy.

6. Střední třída bojuje o přežití

Jestliže jsou menší firmy hnacím motorem pracovního trhu a výroby, střední třída se má starat o osobní spotřebu. A střední stav trpí všemi výše zmíněnými faktory. Mnozí příslušníci této dříve spokojené vrstvy dříve nebo později pochopí, že budou muset slevit ze svého standardu, třeba nechodit do posilovny, ale chodit si jen zaběhat ven.

Dojde tak k omezení na straně věcí, které mají svoji náhradu v nižším cenovém segmentu. Dochází také k odkládání nákupů nových vozů, omezení zábavy mimo domov a podobně. Střední vrstva se zoufale brání pádu na úroveň nižších ekonomických vrstev společnosti. A ke stabilitě vede jediná cesta, stejná jako v případě malých firem – omezení spotřeby.

Největší deprese?

Představte si motor auta. Pokud je v něm dost oleje, písty létají nahoru dolů a motor šlape, jak má. Když je oleje málo, motor dost trpí. Ještě nějakou dobu funguje, ale je čím dál náchylnější k problémům. Nakonec se zadře.

Ekonomika je dnes ve fázi, kdy olej došel a písty pracují hodně na doraz. Nejprve krach akciového trhu. Biliony vládní pomoci. Pak naopak nejrychlejší růst na burze za dlouhá desetiletí. Lidé jsou hodně nervózní, což se dá dobře vyčíst na blozích, diskusních fórech, nebo i v obchodech a na ulici. Systém překotně míří do výrazných extrémů.

Jsme v úvodních fázích "Největší deprese", což je pojem stanovený zakladatelem společnosti Trends Forecast Geraldem Cementem. Další fáze bude podle Celenteho "jiná než cokoli, co jsme dosud zažili". Vítejte v Největší depresi.

Zdroj: Seeking Alpha