12 akcií pro ekonomické oživení podle Jima Cramera
|

12 akcií pro ekonomické oživení podle Jima Cramera

Ať tomu věříte, nebo ne, ekonomika se dřív nebo později zotaví. Podle Jima Cramera to bude dokonce pravděpodobně spíše dříve, než později. Alespoň to tvrdí ve své nové knize Getting Back to Even. A známý investor dal dohromady 12 titulů, které na ekonomickém zotavení budou profitovat nejvíce.

Akcie Caterpillar v roce 2009

Caterpillar

Průmysl velkých stavebních strojů a zařízení se prosadí nejsilněji, jakmile se situace v ekonomice zlepší. A podle Cramera vydělá investorům nejvíce peněz. Proto by se měli investoři zamyslet nad nákupem akcií Caterpillaru, největšího a nejlepšího výrobce stavební techniky na světě. Akcie se sice teď mohou zdát poměrně drahé, protože P/E zatím dominuje cena akcie (P). Ale jakmile se ekonomika odrazí a začnou růst tržby (E), akcie se rázem stanou velice levnými.

Akcie 3M v roce 2009

3M

Finanční ředitelé považují podle Cramera společnost 3M za ideálního prostředníka a zástupce pro jakékoli ekonomické oživení. A bude to podle něj první společnost, po které investoři sáhnou, jakmile ucítí skutečné zlepšování ekonomické situace. Je dobré akcie koupit dříve, než se na ně vrhnou velké ryby v burzovním rybníce. A než začne akcie vynášet svým zhodnocením, dá se spolehnout na jeji příjemnou dividendu.

Akcie Emerson Electric v roce 2009

Emerson Electric

Kdykoli chtějí velké společnosti modernizovat svá sídla nebo stavět nová, touží po novém zařízení a podobně, Emerson Electric jsou jistě u toho jako významný dodavatel. A právě podobné typy investic společnosti odkládají na dobu ekonomického růstu. Společnost Emerson Electric vyrábí součástky a nástroje pro další výrobce a 75 procent její působnosti se týká infrastruktury. Takže kdykoli se mluví o stimulaci ekonomiky, Emerson Electric bude u toho.

Akcie Union Pacific v roce 2009

Union Pacifik

Během postupného ekonomického zotavení podle Cramera poroste také zájem o železniční dopravu. Vždyť právě tento způsob přepravy se osvědčil nejlépe při dodávání zboží na trhy. Union Pacific, největší americká železniční dopravní společnost, která se silně orientuje na čínský trh, nabízí jednu z nejlepších cest, jak sledovat trend oživení trhů. Akcie jsou levné a mohou růst i několik příštích let. Akcie PPG Industries v roce 2009

PPG Industries

Cramer je přesvědčen, že pokud chceme dát dohromady seznam akcií vhodných pro zachycení ekonomického růstu, nesmí chybět alespoň jedna společnost z chemického průmyslu. A dává přednost PPG Industries pro jejich široké portfolio cílových trhů po celém světě – výroba, stavebnictví, automobilový průmysl, spotřební průmysl. Šéf společnosti Charles Bunch v Cramerově pořadu Mad Money řekl, že jeho firmy by měla začít opět růst v roce 2010. Nejvyšší čas nakoupit její akcie.

Akcie ConocoPhillips v roce 2009

ConocoPhillips

Vyšší ceny ropy a zemního plynu zažijeme během každého oživení ekonomiky. A než se to stane, měli bychom do tohoto sektoru zainvestovat. ConocoPhillips se zabývá jak ropou, tak zemním plynem, a tak podle Cramera představuje nejvyváženější variantu pro podílení se na konsolidaci energetického sektoru. V době, kdy Cramer psal Getting Back to Even, se ConocoPhillips obchodovala na pouhém čtyřnásobku vlastní cashflow a o 25 procent levněji než konkurenční Chevron A Exxon. A Cramer předpokládá, že bude Conoco mít tendenci svoji konkurenci dostihnout.

Akcie BHP Billiton v roce 2009

BHP Billiton

Cramer věří, že Čína bude vůdčí silou, která potáhne ostatní směrem k ekonomickému oživení. Proč? Protože Země středu rychle prosadila stimulační program zaměřený na infrastrukturu. A pozitivní efekt na sebe nenechal dlouho čekat. Investoři, kteří chtějí vsadit na růst čínské spotřeby, by měli koupit akcie BHP Billiton, největší světové těžařské společnosti. Čína těžko bude stavět své mosty, tunely a přehrady bez kovů a minerálů z portfolia BHP. Tato akcie velmi dobře zajišťuje proti inflaci.

Akcie Hewlett-Packard v roce 2009

Hewlett-Packard

Technologické akcie jsou sexy. A platí to dvojnásob, když se ekonomice daří. Jakmile se daří technologiím, šéfové investičních fondů si nemohou pomoct, a kupují je jako o život. Už proto se na ně během oživení určitě nesmí zapomenout, říká Cramer. Ten navíc nemá Hewlett-Packard v oblibě jen kvůli tomuto momentu. Byznys této společnosti sám o sobě ožije, jakmile poroste firemní i spotřebitelská poptávka a tržby. Akcie Home Depot v roce 2009

Home Depot

Domácnosti a realitní sektor jsou základními pilíři oživení ve Spojených státech, tvrdí Cramer. Podle něj už tento trh přežívá u svého dna a dolů už nepůjde. Zatímco mnozí jistě půjdou hlavně do akcií stavebních firem, Jim by raději viděl investory stát frontu na Home Depot. Vnitřní reorganizace a restrukturalizace firmy posadila HD do pozice štiky, které může konkurenční Lowe’s jen závidět. A slušná dividenda může investorům zpříjemnit čekání na další růst ekonomiky.

Akcie VF Corporation v roce 2009

VF Corporation

Pamatujete si ještě všechna ta zaříkávání z posledních dvou let, která vzývala spoření a omezení utrácení a spotřeby? Američané se možná trochu poučili, ale podívejme se pravdě do očí – jakmile dostanou více peněz, utratí je. A proto je nutné do portfolia zahrnout akcii maloobchodního sektoru. VF Corp. vlastní několik velice známých, kvalitních značek, například Wrangler, North Face a Vans. A má podle Cramera nejlepší strategii v celém oboru a velice vizionářský přístup managementu.

Akcie JPMorgan Chase v roce 2009

JPMorgan Chase

Cramer nenajde více než dvě finanční společnosti, které nejenže během krize přežily, ale dokonce se jim daří. Jsou to Goldman Sachs a JPMorgan Chase. V rámci oživení sází na JPM, protože je levnější než GS a má podle něj silnější růstový potenciál díky řadě silných, účinně diverzifikovaných oborů podnikání. Jakmile nastane ekonomický růst a oživení na trzích, akcie JPMorgan Chase na to budou podle Cramera pozitivně reagovat a potvrdí, co už dávno víme – že se JPM stala jednou z nejsilnějších bank na světě.

Akcie Visa v roce 2009

Visa

Visa není úplně ryzí sázka na ekonomické zotavení, ale právě proto ji Cramer doporučuje. Tato společnost dokáže vydělávat i za velice složitých podmínek. Jakmile se ekonomika zvedne a spotřebitelé začnou utrácet, Visa začne vydělávat díky rostoucímu objemu transakcí. A pokud by k růstu nedošlo, Visa nebude zaskočena – bude vydělávat na trendu posledních let, tedy růstu počtu karet na úkor papírových peněz. Podle Cramera tedy bude Visa v každém případě efektivní investicí.

Zdroj: CNBC
včera v 12:00

Investorský magazín: Na dividendové vlně aneb Hledá se dojná kráva

Jak se postavit riziku recese a poklesu ziskovosti firem? Odpovědí jsou dividendové akcie, kterým je věnován aktuální...
Americké akcie Investiční strategie Coca-Cola
13. 9. 2019 12:00

Cesta k lepšímu školství? Není to (jen) o penězích, říká jeden z nejlepších učitelů u nás

(Kvalitních) učitelů není v Česku dost, a to nejen kvůli penězům. Ke zlepšení situace by určitě přispěla menší...
Česká republika Vzdělání Rozhovor
10. 9. 2019 18:00

Nízké sazby jsou novým normálem západního světa, shodují se experti

Nízké (nikoli záporné) sazby jsou novým normálem, na kterém se ani v nekrizových dobách nejspíše nebude mnoho měnit....
Úrokové sazby Výnosy Dluhopisový trh
10. 9. 2019 15:00

Kvalitní žák vs. kvalitní pedagog aneb Co (ne)chybí českému školství

Učitelé v českých školách často vystupují autoritativně, čímž ničí zvědavost a lásku k vědění. Možná i proto, že...
Vzdělání Děti Rozhovor
9. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Možná ohniska příští krize, podzim na trzích a rady od Buffetta

Kdy přijde další finanční krize? Tato otázka se na trzích pravidelně opakuje. Že nakonec přijde, je jasné, aktuální...
Finanční krize Dluhová krize Ekonomické a politické hrozby
8. 9. 2019 16:00

Úspěch na trhu práce zítřka? Škola musí učit flexibilitě, zdůrazňuje Kupka

České školství ve stále menší míře zvládá připravovat studenty na potřeby firem, sladit nabídku s poptávkou v tomto...
Vzdělání Pracovní trh Rozhovor
5. 9. 2019 18:00

10 průlomových technologií současnosti

Technologie budou hrát v řešení problémů světa zásadní roli, ať jde o klimatickou změnu, nebo třeba příjmovou...
Technologie Informační technologie Světová ekonomika
3. 9. 2019 15:00

Kvalita školství není přímo úměrná množství peněz. Bez nich to ale ne(pů)jde, říká ekonom

České školství je dlouhodobě podfinancované, což potvrzuje i srovnání se zeměmi s nejúspěšnějšími vzdělávacími...
Česká republika Vzdělání Rozpočet
2. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Zaostřeno na emisní povolenky, dolarové milionáře a kapesné amerického prezidenta

Kdysi nepopulární emisní povolenky se staly jednou z nejlepších investic na světě. Jak tento netradiční nástroj...
Emisní povolenky Energetika ČEZ
31. 8. 2019 18:00

Dva ekonomové optimisticky o robotizaci

Robotizace smaže z trhu práce řadu pracovních pozic, nová místa ale během související přeměny ekonomiky budou vznikat...
Ekonomické a politické hrozby Technologie Pracovní trh
29. 8. 2019 15:00

Co z vás (u)dělá dobrého šéfa?

Příruček a návodů na to, jak vést pracovní týmy, je více než poliček ve vaší knihovně. A proto přijměte pár poznámek...
Management Byznys a podnikání Mezilidské a pracovní vztahy
28. 8. 2019 18:00

Anketa: Na co se letos na podzim (ne)těšit na trzích?

Letošní podzim podle všeho nudný nebude. Chystá se (tvrdý) brexit, ECB připravuje nová opatření na podporu ekonomiky...
Světové akcie Ján Hájek Petr Koblic
27. 8. 2019 12:00

Petr Sklenář (J&T Banka): Evropa (nejen) technologicky zaspala a dále ztrácí, i tak se tu ale bude žít dobře

Těžiště inovací a technologického rozvoje se po století páry postupně přesunulo do USA a také do (jiho)východní Asie....
Evropa Evropská ekonomika Inovace
26. 8. 2019 12:00

Investorský magazín: (Inverzní) výnosová křivka od A do Z

Inverzní neboli převrácená výnosová křivka. Graf, který v současnosti znervózňuje i jinak celkem otrlé investory. Je...
Americké státní dluhopisy Státní dluhopisy Úrokové sazby
25. 8. 2019 16:00

Personalizace vs. automatizace aneb Kudy se (také) mohou vydat byznys a vzdělávání

Vlastní tempo, zohlednění preferencí, zdůraznění silných stránek ano, odtržení od sociální reality a absence...
Vzdělání Informační technologie Rozhovor
22. 8. 2019 18:00

Ray Dalio: Měli byste mít zainvestováno v Číně. Copak byste kdysi nechtěli mít vsazeno třeba na průmyslovou revoluci?

Zakladatel hedgeového fondu Bridgewater Associates Ray Dalio je přesvědčený, že by investoři měli část portfolia ...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
20. 8. 2019 15:00

Potřeba systémové (r)evoluce ve vzdělávání aneb Jak by školy (ne)měly hodnotit studenty

Znát žáka či studenta a dát mu možnost dlouhodobě projevovat talent a zájem. Tudy může vést cesta k lepším studijním...
Vzdělání Rozhovor Pracovní trh
19. 8. 2019 12:00

Investorský magazín: Zlato jako sázka roku a výběr kvalitních akcií v kostce

Obavy o budoucnost světové ekonomiky a očekávané snižování sazeb ze strany centrálních bank letos pomáhají vracet...
Zlato Stříbro Vzácné kovy
16. 8. 2019 12:00

Jak si (i) kvůli hedgeovým fondům nafukujeme bubliny a podřezáváme větve, na kterých sedíme (a bydlíme)

Nehlídané přeshraniční toky financí opakovaně působí lokální problémy, na něž paradoxně doplácejí i ti, kteří...
Nemovitosti Realitní trh Rozhovor
15. 8. 2019 15:00

12 kroků k úspěchu podle Byrona Wiena

Slavný investor a také pilný rádce jiných investorů a podnikatelů. To je Byron Wien. Jeho každoročních 10 možných...
Úspěch Byznys a podnikání Životní úroveň