12 akcií pro ekonomické oživení podle Jima Cramera
|

12 akcií pro ekonomické oživení podle Jima Cramera

Ať tomu věříte, nebo ne, ekonomika se dřív nebo později zotaví. Podle Jima Cramera to bude dokonce pravděpodobně spíše dříve, než později. Alespoň to tvrdí ve své nové knize Getting Back to Even. A známý investor dal dohromady 12 titulů, které na ekonomickém zotavení budou profitovat nejvíce.

Akcie Caterpillar v roce 2009

Caterpillar

Průmysl velkých stavebních strojů a zařízení se prosadí nejsilněji, jakmile se situace v ekonomice zlepší. A podle Cramera vydělá investorům nejvíce peněz. Proto by se měli investoři zamyslet nad nákupem akcií Caterpillaru, největšího a nejlepšího výrobce stavební techniky na světě. Akcie se sice teď mohou zdát poměrně drahé, protože P/E zatím dominuje cena akcie (P). Ale jakmile se ekonomika odrazí a začnou růst tržby (E), akcie se rázem stanou velice levnými.

Akcie 3M v roce 2009

3M

Finanční ředitelé považují podle Cramera společnost 3M za ideálního prostředníka a zástupce pro jakékoli ekonomické oživení. A bude to podle něj první společnost, po které investoři sáhnou, jakmile ucítí skutečné zlepšování ekonomické situace. Je dobré akcie koupit dříve, než se na ně vrhnou velké ryby v burzovním rybníce. A než začne akcie vynášet svým zhodnocením, dá se spolehnout na jeji příjemnou dividendu.

Akcie Emerson Electric v roce 2009

Emerson Electric

Kdykoli chtějí velké společnosti modernizovat svá sídla nebo stavět nová, touží po novém zařízení a podobně, Emerson Electric jsou jistě u toho jako významný dodavatel. A právě podobné typy investic společnosti odkládají na dobu ekonomického růstu. Společnost Emerson Electric vyrábí součástky a nástroje pro další výrobce a 75 procent její působnosti se týká infrastruktury. Takže kdykoli se mluví o stimulaci ekonomiky, Emerson Electric bude u toho.

Akcie Union Pacific v roce 2009

Union Pacifik

Během postupného ekonomického zotavení podle Cramera poroste také zájem o železniční dopravu. Vždyť právě tento způsob přepravy se osvědčil nejlépe při dodávání zboží na trhy. Union Pacific, největší americká železniční dopravní společnost, která se silně orientuje na čínský trh, nabízí jednu z nejlepších cest, jak sledovat trend oživení trhů. Akcie jsou levné a mohou růst i několik příštích let. Akcie PPG Industries v roce 2009

PPG Industries

Cramer je přesvědčen, že pokud chceme dát dohromady seznam akcií vhodných pro zachycení ekonomického růstu, nesmí chybět alespoň jedna společnost z chemického průmyslu. A dává přednost PPG Industries pro jejich široké portfolio cílových trhů po celém světě – výroba, stavebnictví, automobilový průmysl, spotřební průmysl. Šéf společnosti Charles Bunch v Cramerově pořadu Mad Money řekl, že jeho firmy by měla začít opět růst v roce 2010. Nejvyšší čas nakoupit její akcie.

Akcie ConocoPhillips v roce 2009

ConocoPhillips

Vyšší ceny ropy a zemního plynu zažijeme během každého oživení ekonomiky. A než se to stane, měli bychom do tohoto sektoru zainvestovat. ConocoPhillips se zabývá jak ropou, tak zemním plynem, a tak podle Cramera představuje nejvyváženější variantu pro podílení se na konsolidaci energetického sektoru. V době, kdy Cramer psal Getting Back to Even, se ConocoPhillips obchodovala na pouhém čtyřnásobku vlastní cashflow a o 25 procent levněji než konkurenční Chevron A Exxon. A Cramer předpokládá, že bude Conoco mít tendenci svoji konkurenci dostihnout.

Akcie BHP Billiton v roce 2009

BHP Billiton

Cramer věří, že Čína bude vůdčí silou, která potáhne ostatní směrem k ekonomickému oživení. Proč? Protože Země středu rychle prosadila stimulační program zaměřený na infrastrukturu. A pozitivní efekt na sebe nenechal dlouho čekat. Investoři, kteří chtějí vsadit na růst čínské spotřeby, by měli koupit akcie BHP Billiton, největší světové těžařské společnosti. Čína těžko bude stavět své mosty, tunely a přehrady bez kovů a minerálů z portfolia BHP. Tato akcie velmi dobře zajišťuje proti inflaci.

Akcie Hewlett-Packard v roce 2009

Hewlett-Packard

Technologické akcie jsou sexy. A platí to dvojnásob, když se ekonomice daří. Jakmile se daří technologiím, šéfové investičních fondů si nemohou pomoct, a kupují je jako o život. Už proto se na ně během oživení určitě nesmí zapomenout, říká Cramer. Ten navíc nemá Hewlett-Packard v oblibě jen kvůli tomuto momentu. Byznys této společnosti sám o sobě ožije, jakmile poroste firemní i spotřebitelská poptávka a tržby. Akcie Home Depot v roce 2009

Home Depot

Domácnosti a realitní sektor jsou základními pilíři oživení ve Spojených státech, tvrdí Cramer. Podle něj už tento trh přežívá u svého dna a dolů už nepůjde. Zatímco mnozí jistě půjdou hlavně do akcií stavebních firem, Jim by raději viděl investory stát frontu na Home Depot. Vnitřní reorganizace a restrukturalizace firmy posadila HD do pozice štiky, které může konkurenční Lowe’s jen závidět. A slušná dividenda může investorům zpříjemnit čekání na další růst ekonomiky.

Akcie VF Corporation v roce 2009

VF Corporation

Pamatujete si ještě všechna ta zaříkávání z posledních dvou let, která vzývala spoření a omezení utrácení a spotřeby? Američané se možná trochu poučili, ale podívejme se pravdě do očí – jakmile dostanou více peněz, utratí je. A proto je nutné do portfolia zahrnout akcii maloobchodního sektoru. VF Corp. vlastní několik velice známých, kvalitních značek, například Wrangler, North Face a Vans. A má podle Cramera nejlepší strategii v celém oboru a velice vizionářský přístup managementu.

Akcie JPMorgan Chase v roce 2009

JPMorgan Chase

Cramer nenajde více než dvě finanční společnosti, které nejenže během krize přežily, ale dokonce se jim daří. Jsou to Goldman Sachs a JPMorgan Chase. V rámci oživení sází na JPM, protože je levnější než GS a má podle něj silnější růstový potenciál díky řadě silných, účinně diverzifikovaných oborů podnikání. Jakmile nastane ekonomický růst a oživení na trzích, akcie JPMorgan Chase na to budou podle Cramera pozitivně reagovat a potvrdí, co už dávno víme – že se JPM stala jednou z nejsilnějších bank na světě.

Akcie Visa v roce 2009

Visa

Visa není úplně ryzí sázka na ekonomické zotavení, ale právě proto ji Cramer doporučuje. Tato společnost dokáže vydělávat i za velice složitých podmínek. Jakmile se ekonomika zvedne a spotřebitelé začnou utrácet, Visa začne vydělávat díky rostoucímu objemu transakcí. A pokud by k růstu nedošlo, Visa nebude zaskočena – bude vydělávat na trendu posledních let, tedy růstu počtu karet na úkor papírových peněz. Podle Cramera tedy bude Visa v každém případě efektivní investicí.

Zdroj: CNBC
1. 4. 2020 17:21

Alternativní investice a panika na trhu: Proč se (ne)bát nemovitostí a spol.?

Pokud bude pandemie koronaviru dočasným faktorem v řádu týdnů či měsíců, alternativní investice v čele s realitami by...
Panika na trzích Koronavirus Rozhovor
31. 3. 2020 17:18

Tomáš Jandík (REICO): Dlouhodobé nemovitostní strategie koronavirus příliš nezasáhne, největší starosti budou mít hotely

Pandemie onemocnění COVID-19 a preventivní opatření vlád dopadají na globální ekonomiku. Budou cítit i na trhu s...
Nemovitosti Podílové fondy Komerční reality
30. 3. 2020 12:00

Investorský magazín: Současné tržní turbulence podle Jána Hájka, kolik nakupovat zlata a jak přežít home office

Investoři zažívají na trzích jedno z nejvíce volatilních období v historii. Jak touto dokonalou bouří proplout? S...
Investorský magazín Rozhovor Ján Hájek
30. 3. 2020 09:05

Semotan (J&T Banka): ČEZ a Avast jsou to nejlepší, co si teď na pražské burze můžete koupit

Pokles cen akcií bank na pražské burze se jeví jako atraktivní příležitost, ale pozastavení dividend bude zájem...
Akcie ČR Dividendy Rozhovor
26. 3. 2020 06:37

Sklenář (Saxo Bank): Podpora ekonomiky by mohla být pro stříbro jako průmyslový kov další vzpruhou

Cena trojské unce stříbra kvůli obavám z dopadů pandemie koronaviru rychle spadla, v posledních dnech ale našla...
Stříbro Komodity Průmyslové kovy
25. 3. 2020 09:16

Sklenář (Saxo Bank): Barel ropy okolo 25 USD dává smysl, počítejte ale s velkou volatilitou

Aktuální ceny barelu ropy mohou lákat kupce finančních nástrojů, například certifikátů, které mají černé zlato jako...
Ropa Komodity Ropa WTI
24. 3. 2020 06:26

Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Zlato srazily níže maržové obchody, vyhlížím kurz 2 000 USD za unci

Dolarová cena zlata až do začátku března rostla, a zdálo se tak, že žlutý kov potvrzuje pověst bezpečné investice v...
Zlato Investiční alternativy Komodity
23. 3. 2020 13:00

Investorský magazín: České nemovitosti v době (po)koronavirové

Co čeká české nemovitosti, až skončí karanténa? Scénářů je několik, ale ani jeden zatím neslibuje rychlý návrat...
Nemovitosti Realitní trh Česká republika
21. 3. 2020 07:06

Tlak na trhu s dluhopisy: Pohled portfoliomanažera

Výnosy některých vládních dluhopisů v souladu s defenzivním charakterem těchto cenných papírů v posledních týdnech...
Dluhopisový trh Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
20. 3. 2020 06:35

Pražská burza: Oporou v krizi je po výsledcích ČEZ. Bankám by svědčil jiný přístup ČNB, říká makléř

Akcie ČEZ jsou v současnosti pro českou burzu oporou, investoři se mohou těšit možná i na dvojí dividendu v letošním...
Akcie ČR Panika na trzích Koronavirus
18. 3. 2020 12:19

Vácha (Conseq IM): Černí pasažéři v indexech, kteří se svezli vzhůru, mohou teď mít o to větší problémy

Poslední jedenáct let šly nahoru ceny většiny aktiv. V současných turbulencích se může jako problém ukázat například...
ETF Medvědí trh Uber
18. 3. 2020 06:23

Michal Šnobr (J&T Banka): ČEZ má potenciál zvyšovat dividendu, ve hře je i mimořádná výplata

Hospodaření ČEZ se podle očekávání vyvíjí solidně. Cena akcií tomu po plošných hlubokých výprodejích na trzích...
ČEZ Dividendy Akcie ČR
17. 3. 2020 09:45

Sýkora & Jaroš (WOOD & Company): Pandemii koronaviru zvládneme, nejvíce jsou teď na trhu potřeba klid a trpělivost

Prožili jsme hluboké krize, třeba bankrot Ruska nebo pád Lehman Brothers. Propady byly značné, důvěra v trhy se ale...
Koronavirus Světové akcie Medvědí trh
16. 3. 2020 12:11

Nový jaderný blok v Česku nic nevyřeší. Politici lžou, říká Šnobr

Spoléhání se na rozvoj jaderné energetiky v Česku působí jako nesmysl. Cena, ze kterou politici uvažují postavit nový...
Česká republika Česká ekonomika Energetika
13. 3. 2020 09:00

Investorský magazín: Černé pondělí a konec býka v Americe pohledem burzovního veterána

Akciové trhy po celém světě v druhém březnovém týdnu prudce oslabovaly. Začalo to výraznými pondělními propady, které...
Světové akcie Americké akcie Panika na trzích
13. 3. 2020 06:35

Vácha (Conseq IM): Výprodeje z posledních týdnů otevírají příležitosti, zajímavé jsou emerging markets

To, co zažíváme, je minimálně v rámci tržního momenta přehnaná reakce. Propady mohou pokračovat, to je jasné, ale...
Emerging Markets Investiční tipy Panika na trzích
11. 3. 2020 08:54

Tětek (TopMonks): Bitcoin bude za rok výše, volatilita ale může být výrazná

Výkon bitcoinu v letošním roce je zatím výrazně lepší než výkon amerických akcií, ale i zlata. V květnu navíc může...
Bitcoin Kryptoměny Výhled na rok 2020
10. 3. 2020 12:13

Jak (ne)reagovat na tržní výplach?

Diverzifikace je základ, uvedl zkraje března v rámci cyklu ABCD investora Lukáš Vácha z Conseq Investment Management....
Investiční strategie Diverzifikace investic Korekce na trzích
10. 3. 2020 06:39

Dva akciové sektory, které vás mohou (částečně) chránit před zvýšenou volatilitou

Síťové společnosti a telekomunikační firmy v Evropě nabízejí oproti zbytku trhu atraktivní dividendy, které především...
Sektory Investiční tipy Evropské akcie
9. 3. 2020 11:50

Investorský magazín: Jak hrát volatilitu na trzích?

Volatilita je v krátkodobém horizontu postrachem zejména konzervativnějších investorů. Těm, kteří se jí nebojí, ale...
Volatilita Diverzifikace investic Investiční strategie