12 akcií pro ekonomické oživení podle Jima Cramera
|

12 akcií pro ekonomické oživení podle Jima Cramera

Ať tomu věříte, nebo ne, ekonomika se dřív nebo později zotaví. Podle Jima Cramera to bude dokonce pravděpodobně spíše dříve, než později. Alespoň to tvrdí ve své nové knize Getting Back to Even. A známý investor dal dohromady 12 titulů, které na ekonomickém zotavení budou profitovat nejvíce.

Akcie Caterpillar v roce 2009

Caterpillar

Průmysl velkých stavebních strojů a zařízení se prosadí nejsilněji, jakmile se situace v ekonomice zlepší. A podle Cramera vydělá investorům nejvíce peněz. Proto by se měli investoři zamyslet nad nákupem akcií Caterpillaru, největšího a nejlepšího výrobce stavební techniky na světě. Akcie se sice teď mohou zdát poměrně drahé, protože P/E zatím dominuje cena akcie (P). Ale jakmile se ekonomika odrazí a začnou růst tržby (E), akcie se rázem stanou velice levnými.

Akcie 3M v roce 2009

3M

Finanční ředitelé považují podle Cramera společnost 3M za ideálního prostředníka a zástupce pro jakékoli ekonomické oživení. A bude to podle něj první společnost, po které investoři sáhnou, jakmile ucítí skutečné zlepšování ekonomické situace. Je dobré akcie koupit dříve, než se na ně vrhnou velké ryby v burzovním rybníce. A než začne akcie vynášet svým zhodnocením, dá se spolehnout na jeji příjemnou dividendu.

Akcie Emerson Electric v roce 2009

Emerson Electric

Kdykoli chtějí velké společnosti modernizovat svá sídla nebo stavět nová, touží po novém zařízení a podobně, Emerson Electric jsou jistě u toho jako významný dodavatel. A právě podobné typy investic společnosti odkládají na dobu ekonomického růstu. Společnost Emerson Electric vyrábí součástky a nástroje pro další výrobce a 75 procent její působnosti se týká infrastruktury. Takže kdykoli se mluví o stimulaci ekonomiky, Emerson Electric bude u toho.

Akcie Union Pacific v roce 2009

Union Pacifik

Během postupného ekonomického zotavení podle Cramera poroste také zájem o železniční dopravu. Vždyť právě tento způsob přepravy se osvědčil nejlépe při dodávání zboží na trhy. Union Pacific, největší americká železniční dopravní společnost, která se silně orientuje na čínský trh, nabízí jednu z nejlepších cest, jak sledovat trend oživení trhů. Akcie jsou levné a mohou růst i několik příštích let. Akcie PPG Industries v roce 2009

PPG Industries

Cramer je přesvědčen, že pokud chceme dát dohromady seznam akcií vhodných pro zachycení ekonomického růstu, nesmí chybět alespoň jedna společnost z chemického průmyslu. A dává přednost PPG Industries pro jejich široké portfolio cílových trhů po celém světě – výroba, stavebnictví, automobilový průmysl, spotřební průmysl. Šéf společnosti Charles Bunch v Cramerově pořadu Mad Money řekl, že jeho firmy by měla začít opět růst v roce 2010. Nejvyšší čas nakoupit její akcie.

Akcie ConocoPhillips v roce 2009

ConocoPhillips

Vyšší ceny ropy a zemního plynu zažijeme během každého oživení ekonomiky. A než se to stane, měli bychom do tohoto sektoru zainvestovat. ConocoPhillips se zabývá jak ropou, tak zemním plynem, a tak podle Cramera představuje nejvyváženější variantu pro podílení se na konsolidaci energetického sektoru. V době, kdy Cramer psal Getting Back to Even, se ConocoPhillips obchodovala na pouhém čtyřnásobku vlastní cashflow a o 25 procent levněji než konkurenční Chevron A Exxon. A Cramer předpokládá, že bude Conoco mít tendenci svoji konkurenci dostihnout.

Akcie BHP Billiton v roce 2009

BHP Billiton

Cramer věří, že Čína bude vůdčí silou, která potáhne ostatní směrem k ekonomickému oživení. Proč? Protože Země středu rychle prosadila stimulační program zaměřený na infrastrukturu. A pozitivní efekt na sebe nenechal dlouho čekat. Investoři, kteří chtějí vsadit na růst čínské spotřeby, by měli koupit akcie BHP Billiton, největší světové těžařské společnosti. Čína těžko bude stavět své mosty, tunely a přehrady bez kovů a minerálů z portfolia BHP. Tato akcie velmi dobře zajišťuje proti inflaci.

Akcie Hewlett-Packard v roce 2009

Hewlett-Packard

Technologické akcie jsou sexy. A platí to dvojnásob, když se ekonomice daří. Jakmile se daří technologiím, šéfové investičních fondů si nemohou pomoct, a kupují je jako o život. Už proto se na ně během oživení určitě nesmí zapomenout, říká Cramer. Ten navíc nemá Hewlett-Packard v oblibě jen kvůli tomuto momentu. Byznys této společnosti sám o sobě ožije, jakmile poroste firemní i spotřebitelská poptávka a tržby. Akcie Home Depot v roce 2009

Home Depot

Domácnosti a realitní sektor jsou základními pilíři oživení ve Spojených státech, tvrdí Cramer. Podle něj už tento trh přežívá u svého dna a dolů už nepůjde. Zatímco mnozí jistě půjdou hlavně do akcií stavebních firem, Jim by raději viděl investory stát frontu na Home Depot. Vnitřní reorganizace a restrukturalizace firmy posadila HD do pozice štiky, které může konkurenční Lowe’s jen závidět. A slušná dividenda může investorům zpříjemnit čekání na další růst ekonomiky.

Akcie VF Corporation v roce 2009

VF Corporation

Pamatujete si ještě všechna ta zaříkávání z posledních dvou let, která vzývala spoření a omezení utrácení a spotřeby? Američané se možná trochu poučili, ale podívejme se pravdě do očí – jakmile dostanou více peněz, utratí je. A proto je nutné do portfolia zahrnout akcii maloobchodního sektoru. VF Corp. vlastní několik velice známých, kvalitních značek, například Wrangler, North Face a Vans. A má podle Cramera nejlepší strategii v celém oboru a velice vizionářský přístup managementu.

Akcie JPMorgan Chase v roce 2009

JPMorgan Chase

Cramer nenajde více než dvě finanční společnosti, které nejenže během krize přežily, ale dokonce se jim daří. Jsou to Goldman Sachs a JPMorgan Chase. V rámci oživení sází na JPM, protože je levnější než GS a má podle něj silnější růstový potenciál díky řadě silných, účinně diverzifikovaných oborů podnikání. Jakmile nastane ekonomický růst a oživení na trzích, akcie JPMorgan Chase na to budou podle Cramera pozitivně reagovat a potvrdí, co už dávno víme – že se JPM stala jednou z nejsilnějších bank na světě.

Akcie Visa v roce 2009

Visa

Visa není úplně ryzí sázka na ekonomické zotavení, ale právě proto ji Cramer doporučuje. Tato společnost dokáže vydělávat i za velice složitých podmínek. Jakmile se ekonomika zvedne a spotřebitelé začnou utrácet, Visa začne vydělávat díky rostoucímu objemu transakcí. A pokud by k růstu nedošlo, Visa nebude zaskočena – bude vydělávat na trendu posledních let, tedy růstu počtu karet na úkor papírových peněz. Podle Cramera tedy bude Visa v každém případě efektivní investicí.

Zdroj: CNBC
07:00

Moldan: Nové technologie potřebují zavádět do praxe, s dotacemi se to ale nesmí přehnat

Státy musejí podpořit zavádění nových technologií, které pomohou vypořádat se s degradací životního prostředí. Nesmí...
Ekologie Životní prostředí Rozhovor
16. 10. 2018 07:00

Bedřich Moldan: Konec používání fosilních paliv se blíží

V těžbě a využívání fosilních paliv dojde (nejen) v důsledku degradace životního prostředí v příštích dvaceti nebo...
Komodity Ropa Uhlí a koks
15. 10. 2018 12:00

Investorský magazín: Domácí fotovoltaika aneb Jak ušetřit na výdajích za elektřinu

Na světě jsou jen dvě jistoty – daně a smrt. Tento citát Benjamina Franklina lze možná doplnit o třetí jistotou, a...
Nemovitosti Bydlení Elektřina
13. 10. 2018 07:00

Kysilka (6D Academy): Data o zákaznících jsou zlato 21. století, Česko k nim má stále daleko

Česko není montovna, to je klišé, ale je v rámci globálních řetězců někde uprostřed, a tím pádem není prodejcem...
Česká republika Česká ekonomika Informační technologie
10. 10. 2018 18:00

Kupka & Novák: Nástup nového čínského průmyslu je impozantní

Struktura čínské ekonomiky se mění, stále významnější je výroba s vyšší přidanou hodnotou. Typickým příkladem jsou...
Čína Emerging Markets Světová ekonomika
9. 10. 2018 07:00

Pavel Kysilka (6D Academy): Auta využíváme ze 7 %, technologie to změní

Poptávka po osobních vozech na západě by do dvaceti let mohla propadnout na deset procent stávající produkce. České...
Auta Technologie Sdílená ekonomika
8. 10. 2018 12:00

Investorský magazín: Český vodík si razí cestu srdcem USA

Vodík má nakročeno stát se palivem budoucnosti. Technologie, které ho jednou dostanou i pod kapotu vašeho auta,...
Investorský magazín Investiční alternativy Investování
7. 10. 2018 15:00

START Day č. 3: Primoco UAV a UDI CEE od investorů získaly více než 320 milionů Kč. Jak úpis akcií hodnotí jejich zástupci?

V úterý proběhl na trhu START pražské burzy pro malé a střední podniky úpis akcií výrobce bezpilotních letadel...
Akcie ČR Pražská burza Technologie
6. 10. 2018 18:00

Jeff Bezos v roce 1997: Nejbohatší muž světa byl i v začátcích svého byznysu o krok napřed

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos je nejbohatší člověk na světě. Nebylo to tak vždy, vlastně ještě celkem nedávno ne....
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Byznys a podnikání
6. 10. 2018 12:00

Česko v síti globálních řetězců: Vláda může udělat hodně, bojovat s globalizací ale nemá smysl, tvrdí ekonom

České firmy v obchodních a dodavatelských řetězcích umějí uspět. Nejsou sice zpravidla na vrcholu, ale dokáží se...
Česká republika Česká ekonomika Globalizace
5. 10. 2018 12:00

David Bárta (CityOne): Státy a města musejí podporovat inovace pro lepší život

Lidé se stále více zajímají o to, v čem žijí. Brzdou pro Česko a další středoevropské a východoevropské země je...
Technologie Informační technologie Spotřebitelé
4. 10. 2018 15:00

Pavel Kohout: Riziko amerického penzijního systému a ukolébaná Evropa plná regulace

Americký penzijní systém je z velké části založen na tom, že zaměstnancům spoří jejich zaměstnavatelé. Velké...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Penzijní fondy
2. 10. 2018 12:00

Politolog Strejček: Politiku Donalda Trumpa Evropa nepochopila

Na přelomu 19. a 20. století byla globálním hospodářským hegemonem Velká Británie a na paty jí začínalo šlapat...
Mezinárodní obchod Ekonomické a politické hrozby Donald Trump
1. 10. 2018 12:00

Investorský magazín: Průvodce světem akcií

Pokud máte rádi akcie, aktuální Investorský magazín je přesně pro vás. Svět akcií přibližuje začátečníkům, ale také...
Akciový trh Pravidla a doporučení pro investování Ponaučení pro investory
25. 9. 2018 07:00

Chytrá města: Technologie nás mohou dovést zpět k tradičním hodnotám a výrobkům, věří expert

Chytrá města ukazují, jak je podstatné posilovat demokracii, informovanost a vzdělanost lidí. Poté je možné...
Technologie Informační technologie Spotřebitelé
24. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Předpověď podzimního burzovního počasí v Praze, opční obchody a úspěšné děti

V aktuálním Investorském magazínu se zaměřujeme na podzimní vyhlídky akcií nejen z pražské burzy, poradíme, jak...
Akcie ČR Střední a východní Evropa Rozhovor
22. 9. 2018 07:00

Schneider (Aspen Institute): Otevřenost ekonomiky znamená výhody i rizika, Češi by si to měli více uvědomovat

Osmdesát procent českého zahraničního obchodu je se zeměmi Evropské unie, a mělo by proto smysl odpovídající podíl...
Česká republika Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
20. 9. 2018 07:00

Toto je největší výzva pro čínskou ekonomiku, říká ekonom

Nová, bohatší generace Číňanů již nemusí mít takovou chuť tvrdě pracovat, jakou měli ještě jejich rodiče. To by pro...
Čína Emerging Markets Ekonomické a politické hrozby
18. 9. 2018 07:00

Novák (AKCENTA CZ): Čína se dere do čela globálního pelotonu, tak dominantní jako USA ale nebude

Po přepočtu podle parity kupní síly je čínská ekonomika již nyní největší na světě. Spíše než globálním hegemonem se...
Světová ekonomika Čína Emerging Markets
17. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Desáté výročí pádu Lehman Brothers

15. září 2008 vyhlásila bankrot čtvrtá největší investiční banka v Americe. Krach Lehman Brothers odstartoval...
Lehman Brothers Finanční krize Světové akcie