Mírný optimismus v eurozóně a opatrnost v Británii
|

Mírný optimismus v eurozóně a opatrnost v Británii

Důvěra v růst v zemích eurozóny během září rostla. V Británii naopak vládne větší opatrnost a centrální banka dokonce uvažuje o dalším snížení sazeb.

Eurozóna Úrokové sazby Evropa ECB Bank of England

Nálada na evropském trhu měřená indexem nákupních manažerů (PMI) se během září dál zlepšovala. Od poloviny roku 2008 výrazně roste a potvrzuje, že se daří především sektoru služeb. V září tento index dosáhl hodnoty 51,1 bodu, což znamená druhý růstový měsíc (nad 50 bodů). Po poklesu HDP o 0,2 procenta ve druhém a o 2,5 procenta v prvním čtvrtletí to dává naději na růst ve třetím kvartálu, protože tento index nálady mezi manažery relativně hodně souvisí právě s růstem HDP.

EU - průmyslová výroba EU - nezaměstnanost

Také podle Evropské komise je situace dobrá. Spotřebitelská i podnikatelská důvěra jsou na ročních maximech a dál stoupají. Ačkoli nejspíš dojde ke zpomalení ve vývoji těchto indexů, v každém případě signalizují, že recese je v eurozóně minulostí. Růst je podporován hlavně výrobou, ekonomickým cyklem a exportem. A ve druhém pololetí by měl sílit, a to navzdory dopadu rostoucí nezaměstnanosti (9,6 procenta v srpnu) na soukromou spotřebu. Maloobchodní tržby klesají průběžně celý letošní rok.

Evropská centrální banka si však tyto brzdy růstu uvědomuje, a tak pravděpodobně vytrvá ve své monetární politice i v roce 2010, ačkoli Jean-Claude Trichet na konci září připustil, že do trhu nelze zasahovat donekonečna. A některá čísla už se začínají vracet do normálu. Například tříměsíční sazba Euribor (mezibankovní sazba) se v září posunula na 0,75 procenta ze srpnových 0,82 procenta, Eonia je stabilně 0,35 procenta a ECB za uplynulý rok vykoupila z trhu aktiva jen za 75 miliard EUR (oproti 442 miliardám v červnu).

Bank of England je dál opatrná

Na svém zasedání 8. října podržela anglická centrální banka základní úrokovou sazbu na 0,5 procenta a nenavýšila svůj program nákupu aktiv, což původně v září naznačovala. 175 miliard liber, uvolněných na tento program, by mělo být vyčerpáno do konce října. Komise pro monetární politiku ovšem stále připouští další navýšení objemu těchto peněz. Rozhodnuto bude možná v listopadu.

Zatímco Fed a ECB pomalu připravují zpřísnění monetární politiky a opatrně mluví o příštím růstu ekonomiky, v Británii je nálada pesimističtější – výroba roste velice pomalu, roste nezaměstnanost, apod. Bank of England dokonce uvažuje o dalším snížení sazeb. Prvním krokem na podporu ekonomiky je snaha o oslabení libry, především vůči euru, které by mělo pomoct britskému exportu.

Zdroj: BNP Paribas