Zlato vystoupá až na 1100 USD
|

Zlato vystoupá až na 1100 USD

Oslabování dolaru, růst inflace a zklamání z vývoje světové monetární politiky. To jsou důvody, které mohou příští rok posunout cenu zlata na rekordní úrovně, tvrdí analytici Deutsche Bank.

Inflace Zlato Americký dolar

Zlato by se mohlo příští rok obchodovat na úrovních 1100 USD za trojskou unci, což je o přibližně 70 USD víc než letošní maximum z počátku března. Americký dolar by tak mohl oslabit až k hranici 1,6 USD za EURO.

„Připravujeme se na to, že zlato dosáhne příští rok nových maxim“, stojí v posledním reportu analytiků Deutsche Bank, kteří posunuli svůj odhad vývoje ceny zlato o třicet procent nahoru.

Deutsche Bank očekává, že další vlna oslabování dolaru a hrozba inflace se pozitivně odrazí na cenách zlata. Světové centrální banky od roku 1988 vždy více zlata prodávaly, než kupovaly. To se však podle analytiků Deutsche Bank v příštím roce změní.

I přes plánovaný prodej zlata z rezerv Mezinárodního měnového fondu se prodeje centrálních bank v Evropě sníží a centrální banky z mladých ekonomik budou zlato kvůli diverzifikaci spíš kupovat.

Ceně zlata také může pomoct větší regulace na trhu derivátů, kde americká Commodity Futures Trading Commission bude více kontrolovat velikosti pozic na kontraktech futures a nepřímo „tlačit investory“ k investicím do indexových fondů (ETF).

“Již nyní vlastní investoři indexové fondy, které jsou fyzicky podloženy 1700 tunami zlata”. Jen pro porovnání, Čínská národní banka má zlaté rezervy ve výši 1054 tun.

Analytikům se líbí také další vzácné kovy. Potenciál růstu vidí například u platiny a paladia, které se používá v automobilovém průmyslu při výrobě katalyzátorů.

„Očekáváme, že kombinace investiční a fyzické poptávky (pozn. ze strany zlatníků v Číně) po platině a silné prodeje automobilů na mladých trzích vykompenzují pokles poptávky na trzích vyspělých“, takovou situaci předpovídají pro platinu analytici z Deutsche Bank.

Jak investovat do zlata?

Zdroj: Deutsche Bank