Wall Street: Chamtivost je dobrá?!
|

Wall Street: Chamtivost je dobrá?!

Neoficiální motto z 80. let - „chamtivost je dobrá“, by dnes mohlo být nahrazeno jiným - „riziko je špatné“. Jak velká rizika jsou dnes přítomna na Wall Street?

GREED IS GOOD = Chamtivost je dobrá

tento legendární výrok zazněl z úst Gordona Gekka (Michael Douglas) v oskarovém filmu Wall Street

Už jsme zažili situaci, kdy nikdo nechtěl riskovat. Bylo to v září 2008. Banky tehdy přestaly půjčovat dalším bankám ze strachu, že by jim nebyly půjčky splaceny. Po uveřejnění spekulací o potenciálním kolapsu začali klienti vybírat své peníze z velkých investičních bank, což pouze dopomohlo spekulacím k realitě. Cenné papíry byly považovány za něco škodlivého a obchodování se téměř zastavilo. Rok od pádu Lehman Brothers se finanční instituce staly rizikovější.

Barack Obama ve své řeči určené investičním bankéřům na Wall Street minulý týden prohlásil:

„Aby trh fungoval, tak musí ti, kdo na něm investují a půjčují uvěřit, že jejich peníze jsou v nebezpečí", a dodal: "Wall Street si musí uvědomit možné následky svých rizikových sázek, protože příště už ho americký daňový poplatník nezachrání“.

Samozřejmě moc rizika se nakonec vždycky vymstí. Příkladem je zestátněná pojišťovna AIG, která ztratila miliardy v investicích do rizikových hypoték.

Poté co krize ustoupila, je na čase se již nedívat na riziko a finanční systém přehnaně zjednodušeným pohledem. Je sice pravda, že nejbezpečnější místo pro peníze je pod matrací, ale ekonomiky by asi moc dobře nefungovali, kdyby je tam všichni dávali.

Portfoliomanažeři na Wall Street, regulátoři a ekonomové se začínají na rizika dívat jiným způsobem, než dříve.

Jakým rizikům musí dnes čelit trh ?

Dá říct, že se trh stabilizoval a další Lehman Brothers už se v nejbližší době neobjeví. Profesor Sloan School of Management Simon Johnson si myslí, že aktivity na Wall Street jsou v poslední době mnohem opatrnější.

„Pravděpodobně nebude na současnou krizi navazovat další. Lidé jsou teď opatrnější,“ uvedl. „Co se týče rizikovosti trhu, tak se nacházíme tak někde kolem roku 2004, 2005.“

Asi největší riziko celého systému je pákový efekt. Spoustu cizího kapitálu bylo použito na špatné investice. To vše se pak zhroutilo. Dále je zde velké množství rizikových služeb, dokonce více než minulý rok. Na rozdíl od služeb pro klienty jsou tyto služby “určené pro další služby.“

Pomocí metody VaR (value at risk) se odhaduje maximální pravděpodobná ztráta portfolia finančních nástrojů v důsledku nepříznivých pohybů sazeb na trhu. Jednodušeji řečeno, dá se tak změřit tržní riziko.

Například parametr VaR banky Goldman Sachs vzrostl za první čtvrtletí z 240 milionů dolarů na 245 milionů dolarů. V březnu 2007, měsíc před prodejem Bear Stearns JPMorgan Chase, byla hodnota ukazatele pouhých 127 milionů dolarů a následně se uskutečnily nejvýhodnější obchody banky.

VaR je metoda spolehlivá pouze v 99%. Ukazatel ve skutečnosti opomenul to, co vedlo k současné recesi. Ačkoliv se Goldman Sachs transformovala na bankovní holding, šéf její finanční administrativy David Viniar tvrdí, že se její model ve skutečnosti nikdy nezměnil.

Na jednu stranu je dobře, že Goldman Sachs ví, jak řídit riziko. Na druhou stranu je těžké říct, jak dlouho jí to v businessu velmi podobné hazardní hře udrží.

Její konkurence, Morgan Stanley, se vydal opačným směrem. Firma omezila podstupování rizika. Tím ale doposud ztratila, zatímco Goldman Sachs na riskování znovu vydělává. V tomto konkrétním případě se tedy zdá být větší podstoupení rizika pozitivní.

Zdroj: WSJ