Výhled na české akcie: Komerční banka, Erste Bank, VIG
|

Výhled na české akcie: Komerční banka, Erste Bank, VIG

Představujeme hlavní faktory, které mohou ovlivňovat cenu akcií a určovat tak další směr.

Banky Index PX Komerční banka Vienna Insurance Group (VIG) Trhy
Komerční banka

Komerční banka

Stále se projevuje poměrně silný nákupní zájem. Náš názor jako o relativně poměrně drahé bance se nemění, nicméně zájem ze zahraničí se zdá, jakoby tuto skutečnost neakceptoval a nadále se nacházejí četní kupci. Tato skutečnost nás vede k tomu, že je na Komerční banku možná pohlíženo z trochu jiného úhlu pohledu – potenciálně jako na banku, která je dostatečně silná a alokována v relativně silné ekonomice.

Z fundamentálního hlediska se nic nemění. KB je 20% od svého maxima a sázka na oživení ekonomiky je vlastně již zaceněna.

Krátkodobý výhled

Jen opakování - relativně bychom spíše viděli titul jako neutrální – respektive v bankovním sektoru KB patří stále k relativně nejdražšímu titulu. V kompozici celkového výhledu bychom i v případě KB uvažovali o realizaci zisků.

Erste Bank logo

Erste Bank

Domníváme se, že efekt zvyšování podílu Criterie by měl být již vyprchán, či by k takovému stavu mělo již docházet. Další vývoj bude hodně ovlivněn výsledkovou sezónou a tím jaká se budou reportovat čísla za bankovní sektor. Jen připomínáme, že od 14. října začínají reportovat velké US banky.

Aktuálně zveřejněná prozatím spekulace o možnosti navýšení kapitálu emisí nových akcií ve výši 1 mld. EUR byla trhem přijata negativně. Investoři přemítají, co banku, která ještě nedávno hovořila o nepotřebě dalšího kapitálu, k takovému kroku může vést. Rovněž se spekuluje o postupu případné emise nových akcií.

Krátkodobý výhled

Oslabení díky situaci na trhu, který je podpořen zprávou o potenciálním navýšení kapitálu může vést k silnějšímu oslabení, které by opětovně mohlo přinést zajímavou příležitost.

VIG logo

VIG

Společnost postupně konsoliduje svoje postavení na trzích CEE a systematicky se stává jedním z největších (či největším) pojistných domů v regionu. Jak již několikrát zmíněno, VIG se obvykle pohybuje v tzv. bočním proudu, tedy mimo hlavní zájem. I tentokrát se téměř bez objemů cena vyšplhala již na dohled 1000 Kč za akcii.

Krátkodobý výhled

Nadále se domníváme, že pojišťovnictví je dostatečně defenzivní, ale z pohledu našeho modelu již současná cena poskytuje jen omezený potenciál a tudíž doporučujeme držet.