Bude dolar dál oslabovat? Vše záleží na vývoji akciových trhů.
|

Bude dolar dál oslabovat? Vše záleží na vývoji akciových trhů.

Vývoj na měnových trzích a vzájemné působení ostatních vlivů. Souvislosti mezi hodnotou dolaru, cenou zlata a vývojem amerického akciového trhu.

Zlato Americký dolar

Měnový pár EUR USD se pohybuje na důležité hranici 1,5000 a další směr je zcela v rukách vývoje ekonomiky v USA. Máme sice platný průraz nad hranici 1,5000, ale spíše se jedná jen rozšíření pásma na 1,49 až 1,51. Když se podíváme, kde byl DJ index na jaře letošního roku, tak na stejném dně byl i EUR USD. Zlato zcela nekoresponduje s americkým dolarem, protože je pod tlakem velkých kupců a i když USD dále výrazně neoslabuje, investoři zlato kupují jako pojistku proti dvojitému dnu současné krize.

Vývoj dolaru vůči euru

Nepřekonáním EUR USD výrazně nad 1,5 se opět otevřely oba směry. Nejdříve se tedy pokusím podle historických dat ukázat trh při pohybu na hranici 1,6000 a nebo výše. Tento pohyb by musel být podpořen masivním růstem akciového trhu, index DowJones by tak musel posílit nad 12 000 bodů.

Růst trhů

To by nemusel být takový problém, protože po pádu Lehman Brothers prošel DJ index menší úpravou a byla změněna váha jednotlivých titulů. To samozřejmě vede k určitému zkreslení, index se zdá být „lepší“, ale jde jen o určitou manipulaci s trhem… Tak výrazný pohyb na akciích by zřejmě dočasně mohl oslabit zlato, protože na trhu je jen určitý objem prostředků a při posílení akciového trhu by nebyl důvod se jistit zlatem. Výnos z akcií i při slabším dolaru by byl dostatečný.

Pokles trhů

Jestliže ale vývoj na akciovém trhu bude mít opačný směr, tedy DowJones index půjde pod 9 000 bodů a pak na svá letošní minima, je velká pravděpodobnost že EUR USD opět půjde pod 1,3. Dá se předpokládat, že zlato při tak masivním poklesu akciového trhu půjde nad 1300 USD.

Nárůst ceny zlata by se pravděpodobně dostavil až po odrazu EUR USD od nového dna. Na páru GBP USD by tak velký pohyb asi nenastal, GBP a USD vychází z podobných fundamentů v základu domácí ekonomiky. Avšak Euro by oslabovalo k dolaru rychleji než Libra. Tam by vznikla velká obchodní příležitost slušně vydělat na EUR GBP. Myslím že ropa by opět atakovala hranici 40 USD za barel. Supící ekonomika nepotřebuje tolik šťávy.

Další vývoj

Nepředpokládám že pohyb EUR USD vydrží v současném pásmu nějak dlouho, stačí jedna zpráva a otázka je, který směr bude ten pravý. Vzhledem k aukcím desetiletých USD dluhopisů, o které byl tento týden velký zájem, bych rozhodně nesázel na další oslabování USD. Rovněž několik „kolektivních intervencí“, které ruku v ruce provedli některé Asijské státy na podporu USD, bych nebral na lehkou váhu.

Zkrátka dolar byl, je a bude ještě dlouho rezervní měnou a jeho pád by přivedl hodně zemí do problémů. Takže si osobně myslím, že na měnovém páru EUR/USD budou stále obchodní příležitosti na prodej.