Tvoří se na mladých trzích bublina kvůli ETF?
|

Tvoří se na mladých trzích bublina kvůli ETF?

Američtí investoři letos napumpovali do fondů rozvíjejících se trhů přes 26 miliard dolarů. 15 miliard z této částky na ně přiteklo skrze ETF, nebo-li burzovně obchodované fondy, pro které se také používají výrazy iShare, SPDR, PowerShare nebo indexová akcie. Tyto fondy mají v portfoliu všechny akcie na trhu nehledě na jejich cenu.

Investiční bubliny ETF

Podle některých manažerů hedgeových fondů a dalších investorů tyto obrovské částky zkreslují skutečnou hodnotu akcií a vytvářejí na trhu bublinu, která může dosáhnout nebývalých rozměrů.

Při zběžném pohledu je těžké nesouhlasit. Peníze proudí do těchto ETF, které pokrývají celou bázi indexu konkrétního rozvojového trhu. Těmito nákupními objednávkami se ceny akcií dostávají výš a strhávají k nákupům další investory. A cena dál roste.

Vznikající bubliny na rozvojových trzích vidí i Gus Sauter, investiční šéf Vanguard Group, jedné z největších společností spravujících indexové fondy a ETF. Některé trhy, jako například Brazílie nebo Peru, letos posílily o 100 procent. "Buď se na těchto trzích stalo něco zásadního, nebo se zkrátka cena akcií utrhla od reality. Podle mě je to spíš ta druhá možnost."

ETF mohou pomoct

Než investoři zpanikaří a vystoupí z fondů na rozvíjejících se trzích, měli by si uvědomit, že bublinu zdaleka nevytvářejí tyto fondy samy; mnohé možná překvapí, že právě ETF by brzy mohly ze vzniklé bubliny část odsát, a to zcela kontrolovaně.

ETF na brazilský trh

Ukažme si to na příkladu Brazílie. ETF pokrývající brazilský akciový trh, iShares MSCI Brazil Index ETF, téměř ztrojnásobil svoji hodnotu během posledního roku. V současnosti je v něm investovaných skoro 11 miliard dolarů, z toho 2 miliardy jsou letošních nových investic. Celých 38 procent fondu je investováno ve dvou společnostech – ropném gigantu Petrobras a těžařské společnosti Vale do Rio Doce.

To ovšem není nic nového ani výjimečného. Některé rozvojové trhy jsou zkrátka o několika velkých hráčích, a tak ETF na tyto trhy ne zcela přesně reflektují stav celé ekonomiky. Právě brazilský trh jsou dvě velké společnosti a spousta malých. Na konci roku 2007 tvořily Petrobras a Vale 50,3 procenta celého indexu, tedy mnohem více než dnes. A navíc se tyto dvě společnosti tehdy obchodovaly o dost dráž.

I pro ETF platí pravidla

Stejně jako se některé ETF jistě podílely svými nákupy na boomu posledního roku, tak budou některé naopak donuceny prodávat. Kvůli platné legislativě, která fungování fondů reguluje, nemohou ETF vložit do jedné akcie více než 25 procent svěřených peněz a alespoň polovina jejich prostředků musí být rozložena mezi akcie s menším než pětiprocentním podílem v portfoliu.

Kvůli těmto omezením musí například brazilský ETF fond prodávat akcie Petrobrasu, jakmile je jejich podíl blízko úrovni 25 procent celého fondu. Podle ředitelky tohoto fondu Diny Ting nahrazuje fond tyto prodávané akcie aktivy se stejnou mírou rizika.

Stejná pravidla se mohou brzy dotknout také fondů na další rozvíjející se trhy. Mimo jiné se to týká jihokorejského iShares MSCI South Korea Index, ve kterém 19 procent tvoří Samsung Electronics. Dalším příkladem je ruský Market Vectors Russia ETF a v něm zahrnuté akcie Sberbank, Rosněft a OAO Gazprom.

Jaké jsou výhody investování pomocí ETF?

ETF neznamenají zásadní hrozbu

Analytik Morgan Stanley Vinicius Silva spočetl, že se rozvíjející se trhy obchodují zhruba na 12,9násobku předpokládaných zisků na akcii v příštím roce. Od roku 1993 je tato hodnota průměrně 12,8. Rozvojející se trhy tak historicky nepředstavují ani extrémně výhodnou koupi, ani nenávratně přefouklou bublinu.

Co to všechno znamená pro investory? ETF nejspíš nevytvořily nějakou extrémní bublinu na trhu, dokonce svým fungováním mohou podobným hrozbám zabránit. Ovšem mnohé z těchto fondů jsou stále hodně koncentrované, tzn. že mají velkou část portfolia, navíc na poměrně rizikových trzích. Pokud tedy budete chtít investovat do ETF, které má většinu kapitálu alokovanou v několika málo akciích, a budete přitom věřit, že jste vhodně diverzifikovali své investice, ta hlavní bublina bude asi někde mezi vašima očima.

Zdroj: WSJ