Investovat do akcií? Zatím ano.
|

Investovat do akcií? Zatím ano.

Index Dow Jones přeskočil psychologickou hranici 10 000 bodů, americký akciový trh je od začátku letošního roku 60 procent v plusu, a přesto si někteří investoři ještě teď hojí rány.

Investice Investiční portfolio Investování

Mnoho drobných investorů se pouze koukalo z povzdálí a sledovalo půlroční rally na akciových trzích. Poslední průzkumy ukazují, že téměř 60 procent investorů společných fondů neudělala ve svých portfoliích sebemenší změnu. A to už od začátku propadu trhů, tedy před 2 roky.

Pokud pomineme fakt, že tato krize napáchala množství škod, jak na lidech, tak na celé ekonomice, tak více jak polovina z oněch 60 procent investorů tvrdí – o investování za celé ty dva roky už víme mnohem víc, jsme zkušenější. Ovšem mimo zkušeností zanechala krize v lidech za sebou i strach. Nečinnost ovšem nic nevyřeší a pro ty, kdo chtějí investovat by měl být strach na vedlejší koleji.

„Investiční svět je strašidelný svět. Je plný milných i správných rozhodnutí, cizích termínů a slov. Strach, ten tu hraje obrovskou roli – lidé si chtějí uchovat naději na zisk a ne psát závěť.“ Podotkl s trochou nadsázky Peter Crawford, více president pro investice u Charlese Schwaba. Zde je několik tipů, jak se opět čile zapojit do obchodování na trzích.

Odhadněte ztráty

Při poklesu na trhu je stav vašeho účtu přinejmenším nestabilní. Dobrá zpráva ovšem je, že většina portfolií se tváří o 100 procent lépe, než před devíti měsíci. Investoři by měli být oproti minulosti mnohem více obezřetní a kontrolovat své investice v zásadě na denní bázi. To jestli odvětví kam investovali padá, nebo roste, je pro investory životně důležité. A to není jediná kontrola. Velmi důležité je pak portfolio rozdělit mezi světové akcie a domácí akcie. Po dodržení těchto podmínek přichází na řadu rebalancování portfolia. To spočívá v prodeji a nákupu aktiv. Analytici se v názoru na rebalancování liší, někteří radí čtvrtletně, někteří radí jednou za rok.

Ujasněte si výkonnost portfolia

Je na čase si říct, jestli je dobré spoléhat na svůj fond. Podívejte se na výkonnost společného fondu, především na to, o kolik procent od roku 2008 povyrostl. Ověřte si také výkonnost fondu s ostatními a to za poslední rok, tři roky, pět let a deset let. Pokud váš fond za jinými zaostává je nutné najít důvod. Pokud je to vina trhu, nebo pokud je to vina přímo konkrétního fondu. A když už váš fond ztratil svoji vitalitu, je nutné ho opustit, abyste předešli ještě dalším ztrátám.

Chuť riskovat

Schopnost zariskovat je stále mnohem důležitější. Neal Ringquist, prezident Advisor Software dodává: „Je to o tom, kolik si toho dovolíte a kolik peněz jste schopni do toho dát. To co je člověk schopen unést po psychologické stránce, je věc jiná. To kolik rizika jste schopni podstoupit se rozhodně projeví na vašem účtu.“ Pro investory, kteří jsou schopni unést riziko a mají dlouhodobější horizont, řekněme rok 2015, je nejlepší 55 – 60 procentní zastoupení akcií v portfoliu.

Skočte po tom!

I přes to, že ta největší rally je už za námi, tak na investici není pozdě. Don Humphreys, prezident Voyager Wealth Management dodává "To na čem záleží je časový horizont – podle mého názoru by bylo zbytečné investovat v horizontu půl roku a ž roku. Ovšem ten, kdo nechá své investice u ledu po dobu pěti až deseti let, bude s konečným ziskem nad míru spokojen.“ Ekonomika je stále na nízké úrovni a k celkovému zotavení máme ještě daleko. Dlouhodobé investice by tedy měly být tím správným rozhodnutím.

Zdroj: U.S. News