149. Ročník Aukce vín v Hospice de Beaune naznačil, že vína z ročníku 2009 nebudou rozhodně levnou záležitostí!
|

149. Ročník Aukce vín v Hospice de Beaune naznačil, že vína z ročníku 2009 nebudou rozhodně levnou záležitostí!

Cena samozřejmě odráží náladu na trhu s vínem, ale zejména kvalitu ročníku a ta je letos bezesporu výjimečná! Již při degustacích bylo zřejmé, že ročník 2009 se zařadí po bok posledních skvělých ročníků jako 2005 nebo 1999.

Víno Investiční alternativy

Aktuální ročník burgundských vín je představován každým rokem vůbec poprvé na aukci vín z Hospice de Beaune. Právě tady obchodníci, významní soukromí investoři a restauratéři z celého světa ohodnotí tento ročník cenou, za kterou jsou ochotni jednotlivá vína vydražit. Ceny dosažené při této aukci jsou totiž významným signálem pro určení výše cen nejen běžných vín z Bourgogne, ale také vín z Bordeaux, jejichž čas přijde na jaře příštího roku.

vino hospice

Cena samozřejmě odráží náladu na trhu s vínem, ale zejména kvalitu ročníku a ta je letos bezesporu výjimečná! Již při degustacích bylo zřejmé, že ročník 2009 se zařadí po bok posledních skvělých ročníků jako 2005 nebo 1999. Vína jsou velice komplexní, vyvážená a mají i dostatek potřebného potenciálu pro dlouhodobou archivaci. Kvalita jednotlivých cuvée je velmi vyrovnaná a tak se velmi obtížně hledají konkrétní výjimečná vína.

Proto nebylo jednoduché stanovit strategii pro dražbu samotnou, ale pokusili jsme se pro český trh získat co možná nejvíce z poměru kvality a ceny prvních letošních lahví z ročníku 2009.

Je neděle 15.listopadu – den 149. aukce vín Hospice de Beaune

 • 7.30 – setkáváme se ve sklepě Luciena Lemoine, což je vinař, kterému svěříme vydražená vína do péče, aby se o ně staral po celé 2 roky, než přijde jejich čas a budou nalahvována. Proč právě Lucien Lemoine? Jde o výjimečného vinaře, který stojí u zrodu mnoha skvostných vín, vždyť právě jeho vína najdete na vinných kartách mnoha 3 hvězdičkových michelinových restaurací, včetně té zřejmě nejznámější, El Bulli!

 • 08.00 – začíná poslední z řady degustací, znovu ochutnáváme všechna cuvée a děláme poslední změny ve výběru vín, teď už musí přijít rozhodnutí…

 • 10.00 – sedíme nad programem aukce, počítáme, kalkulujeme a upravujeme pořadí výběru dle konkrétního dražebního programu jednotlivých položek, napětí stoupá…

 • 12.30 – vše je rozhodnuto, maximální ceny jsou stanoveny, přichází chvilka uklidnění a odpočinku u sklenky vína, ještě něco k zakousnutí a přesouváme se přímo do aukční síně!

 • 14.00 – prakticky všechna místa jsou obsazená, na galerii hledají zástupci tisku z celého světa očima známé osobnosti a cvakají první fotoaparáty…

 • Několik slavnostních proslovů a již se ujímá zástupce aukční síně Christie´s svého dnešního úkolu, vydražit 799 položek, 799 sudů vín různých cuvée, začíná téměř 7hod trvající maratón, kdy jen chvilková nepozornost může znamenat konec všem nadějím.

 • 14.30 – je tady první Cuvée /Beaune 1er Cru – Dames Hospitalieres/, ceny se rozjíždí pozvolně, 3.200 EUR za sud není špatný začátek, že by ceny byly podobně přátelské jako loni…vystřízlivění přichází obratem, hned druhé cuvée razantně mění situaci, Pommard 1er Cru – Dames de la Charité jde za 5.200 EUR za sud, proti loňským průměrným 4.000 EUR je to jasný signál!

 • 15.10 – Po Volnay 1er Cru a dalším Beaune 1er Cru se nic nemění, ceny jsou cca o 30% vyšší než loni, začínáme se obávat o naše maximální stanovené ceny… dražba

dražba christies
 • 15.20 – přichází první „velká ryba“ Clos de la Roche Grand Cru /draží se pouze 3 sudy/, odhad ceny před aukcí 20 – 30tis EUR …začátek je optimistický, rychle je dosaženo ceny 24tis, potom se přihazování zastavuje, že by…ne přichází druhá vlna, cena končí na 35ti tis EUR! Ale to ještě není vše, druhý sud jde za neuvěřitelných 38tis EUR. Naše nálada je na bodu mrazu, koupíme letos vůbec něco?

 • 15.40 – První z Cortonů – Charlotte Dumay, bohužel se letos moc nepovedl, přesto jeho cena opět dosahuje horní hranice předpokládané ceny a prodává se v průměru za 6.500 EUR!

 • Ve stejném stylu následuje další Beaune 1er Cru, Pommard 1er Cru a další tři cuvée.

 • Zpestřením je potom dražba „Les Piéces des Présidents“, což v letošním roce představuje sada dvou sudů /Meursault a Corton/, celá částka jde samozřejmě na dobročinné účely a tak nás cena 90.000 EUR dnes už ani nepřekvapí i když loni to bylo „pouze“ 50.000 EUR!

 • 16.50 – druhé a poslední „velké“ červené cuvée je tady, Mazis – Chambertin Grand Cru jde za průměrných 25tis EUR za sud, to ještě není tak hrozné, poslední sudy však šplhají ke hranici 30tis E, a tak se dá říci, že nákup několika sudů na začátku za 24tis EUR je vlastně terno!

 • 17.10 – po více jak třech hodinách přichází první víno, o které máme eminentní zájem, Corton Clos du Roi Grand Cru, naše maximální cena je 7.500 EUR, což je horní hranice odhadu, realita je však děsivá, prvních pár sudů se prodává za 10tis, další se šplhají na neuvěřitelných 13tis, což znamená dvojnásobek loňské ceny!

 • 17.50 – po dalších dvou položkách jde první velké bílé víno, Corton Charlemagne Grand Cru, cena opět šplhá rychle nahoru a končí na 30tis EUR, další sudy jsou o něco levnější, štěstí má paradoxně dražitel úplně posledního sudu, ten je za 23tis, že by se začínala projevovat únava…

 • 18.30 – po dvou cuvée z apelace Meursault jde vrchol aukce, pouhé 4 sudy skvělého Grand Cru Batard-Montrachet, cena letí jako na střelnici, za pár vteřin je tady první majitel, 65.000 EUR, další tři sudy jdou levněji, poslední opět jako nejlepší nákup „jen“ za 53.000 E.

 • 19.10 – po dalších dvou bílých vínech přichází opět naše chvíle, Meursault Cuvée Goureau, při degustaci bylo skvělé, ale co cena…první sud jde za 6.400, druhý 6.500, kupujeme lot dvou sudů á 6.200 společně s majitelem El Bulli, tak něco máme, teď už jsme klidnější, aukce se posouvá dál, po několika vínech přichází poslední z Cortonů, ale cena je opět příliš vysoká!

 • 19.40 – Clos de La Roche se prodává za 30tis, následuje Beaune 1er Cru a Pommard Raymond Gyrot, cena je příjemná, kolem 3.500 EUR! Kupujeme jeden sud ve druhém lotu a máme splněno.

 • 20.10 – jdou další tři vína, pro zajímavost čekáme ještě na poslední bílé Meursault 1er Cru, bylo skvostné, ale cena nebude nic pro naše záměry. Někteří dražitelé odcházejí, také naše skupinka se rozpadá, všichni už toho mají „plné zuby“.

 • Odchází i můj velký kamarád Lolo, když mu říkám, že ještě koupíme to Meursault za 7.500, tak se směje, no nic, ještě čekáme…

 • 20.30 – jde poslední bílé, Meursault 1er Cru, čekám cenu kolem 10tis, ale co se děje, cena se zastavuje na 7.000! Rychle se snažím dostat zpátky do aukce, všechno však jde strašně rychle, je pouze 8 sudů, někdo vzal celý zbytek prvního lotu, jsou to nervy, kladívko letí vzduchem a je to tady! Máme poslední sud za 7tis, to je neuvěřitelné, nákup dne!

Teď už na nic nečekám, zvedáme se a jdeme oslavovat!

149. aukce vín Hospic de Beaune řečí čísel

Celkem draženo sudů: 799

Celkem vydražená částka: 5.095.431 EUR /z toho: 4.998.300 za vína/

Průměrná cena na jeden vydražený sud: 6.256 EUR

Nárůst ceny vín proti ročníku 2008: 20,38 %

Výpočet ceny vína z vydražené částky na příkladu:

Cena v dosažená v aukci za sud: 10.000 EUR
Dražební poplatek: 7%
Cena sudu: 520 EUR
Lahev, korek, etiketa: 4 – 10 EUR
Poplatek za školení vína: 30 – 65 % /dle konkrétního vinaře/
Marže obchodníka: 15 – 30 % /dle kvality a atraktivnosti vína/

Cena 1 lahve při platbě ihned po aukci: 64 - 105 EUR

Jak je vidět, cena může být velmi rozdílná, ale je třeba opravdu zvážit, kterého vinaře pro vyškolení „svého“ vína vybereme. Jedná se o zřejmě nejdůležitější rozhodnutí při samotném nákupu, samozřejmě práce obchodníka, který víno vybere a vydraží je také důležitá, ale bez kvalitního vinaře vlastně přijde vniveč!

včera v 15:00

Tři kroky na cestě k lepšímu zapojení IT v (nejen) českých školách

Bez elementární znalosti výpočetní techniky člověk napříště nenajde uplatnění takřka v žádném oboru. Vyučování toho,...
Vzdělání Informační technologie Rozhovor
14. 10. 2019 12:00

Investorský magazín: ČEZ pohledem analytika a investice Petra Koblice

Společnost ČEZ je dlouhodobě nejsledovanějším titulem v kurzovém lístku pražské burzy. Vedle předpokládané lepší...
ČEZ Akcie ČR Energetika
9. 10. 2019 15:00

Finanční a další výhody amerických prezidentů

Spojené státy se starají, byť někdy svérázně, o blaho své i celého světa. Ponechme však tentokrát (geo)politiku...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
8. 10. 2019 15:00

Vzdělávání mimo školu jako výhoda v dalším studiu i na trhu práce

Stále více českých studentů se vzdělává mimo školu. Populární jsou zejména on-line kurzy, které nabízejí (i)...
Vzdělání Děti Česká republika
7. 10. 2019 12:00

Investorský magazín: Stárnutí lidstva jako investiční příležitost

Světová populace stárne a bohatne, což otevírá nové investiční příležitosti. Investice na základě tohoto...
Demografie Investiční strategie Investiční tipy
5. 10. 2019 18:00

(Nejen) český trh práce musí zareagovat na tyto globální trendy, upozorňuje ekonom

Digitalizace a automatizace jsou realitou současnosti, podmínkou pro zachování konkurenceschopnosti českých podniků a...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
1. 10. 2019 09:00

Dufek (ČSOB): Růst mezd v Česku je daní za úspěch, montovny vypadají jinak

Česko již dávno není (jen) levnou montovnou, podle mnoha ukazatelů v tomto ohledu struktura naší ekonomiky vypadá...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
30. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Proč mají ETF smysl?

Indexové fondy šetří investorům peníze, výkonem překonávají většinu aktivně spravovaných portfolií a jsou jednodušší...
Podílové fondy ETF Ponaučení pro investory
28. 9. 2019 18:00

Klíč k lepšímu vzdělání a zařazení mladých na trh práce? Spolupráce škol a byznysu

Školy a firmy by měly spolupracovat. I díky tomu by se studenti dostali k tolik potřebné inspiraci a praxi, uvedl v...
Vzdělání Pracovní trh Byznys a podnikání
26. 9. 2019 18:00

Petr Koblic: Líbí se mi investice do startupů a menších firem s charismatickým vedením

Základem investiční strategie by měla být diverzifikace, uvedl v rámci ABCD investora generální ředitel Burzy cenných...
Small caps Investiční tipy Petr Koblic
26. 9. 2019 07:00

Automatické obchodní systémy: Možnost pro tradery s výhodami i nevýhodami robotů

Automatické obchodní systémy se nemýlí a zvládají bleskurychle sledovat a obchodovat na mnoha trzích. Jsou to ale...
Trading Obchodování Ponaučení pro investory
24. 9. 2019 18:00

Byznys: Hledají se absolventi s kritickým myšlením a globálním přehledem

Mladí lidé vstupující na trh práce by měli naprosto samozřejmě ovládat angličtinu, mít co nejvíce zájmů a schopnost...
Vzdělání Pracovní trh Zaměstnání
24. 9. 2019 07:00

Social trading: Za provizi lze kopírovat úspěšné obchodníky, zvažte ale svůj vztah k riziku

Pokud investujete a chcete své peníze trochu "rozehrát", budete muset obchodování věnovat poměrně dost času. V...
Investiční strategie Forex (FX) Trading
23. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Podzimní výhled pro české akcie a nízké sazby jako nový normál

Investujete do českých akcií? Investorský magazín zanořil sondu do aktuálního kurzového lístku pražské burzy....
Akcie ČR Úrokové sazby Petr Koblic
22. 9. 2019 16:00

Roman Koděra (Patria Finance): Výhody amerického akciového trhu a portfolio složené z titulů obchodovaných v Praze

Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa...
Akcie ČR Americké akcie ČEZ
20. 9. 2019 12:00

Rathouský & Hnát: České školství i byznys potřebují chytré darebáky

Český byznys potřebuje chytré darebáky, kteří namísto memorování problémům přijdou na kloub a přistupují k nim (i...
Vzdělání Česká republika Česká ekonomika
20. 9. 2019 07:00

Lukáš Vácha (Conseq IM): V regionu sázíme na banky i na Ukrajinu

V regionu střední a východní Evropy hledáme jak dlouhodobě podhodnocené tituly, jako jsou například akcie některých...
Ukrajina Střední a východní Evropa Rozhovor
19. 9. 2019 18:00

On-line cesta k alternativním investicím (i) pro drobné investory

Svět alternativních investic byl dlouho výsadou bohatých, to se ale mění. Zkraje září byla v Česku spuštěna nová...
Investiční alternativy Sběratelství Investiční tipy
19. 9. 2019 09:00

Fond, se kterým i drobní investoři mohou vsadit na startupy (a scaleupy)

Mladé firmy, které mají silné růstové vyhlídky, ale ještě nejsou v zisku, shánějí často financování namísto v bankách...
Podílové fondy Small caps Private equity
17. 9. 2019 18:00

Koblic (BCPP) & Vácha (Conseq IM): Centrální banky v případě krize mohou přijít s inovacemi v měnové politice. Má ale jejich dohled nad růstem vůbec smysl?

Centrální banky před deseti lety, když se ekonomika hrabala z hluboké krize, přišly s neortodoxními opatřeními typu...
Centrální banky Krize Světová ekonomika