149. Ročník Aukce vín v Hospice de Beaune naznačil, že vína z ročníku 2009 nebudou rozhodně levnou záležitostí!
|

149. Ročník Aukce vín v Hospice de Beaune naznačil, že vína z ročníku 2009 nebudou rozhodně levnou záležitostí!

Cena samozřejmě odráží náladu na trhu s vínem, ale zejména kvalitu ročníku a ta je letos bezesporu výjimečná! Již při degustacích bylo zřejmé, že ročník 2009 se zařadí po bok posledních skvělých ročníků jako 2005 nebo 1999.

Víno Investiční alternativy

Aktuální ročník burgundských vín je představován každým rokem vůbec poprvé na aukci vín z Hospice de Beaune. Právě tady obchodníci, významní soukromí investoři a restauratéři z celého světa ohodnotí tento ročník cenou, za kterou jsou ochotni jednotlivá vína vydražit. Ceny dosažené při této aukci jsou totiž významným signálem pro určení výše cen nejen běžných vín z Bourgogne, ale také vín z Bordeaux, jejichž čas přijde na jaře příštího roku.

vino hospice

Cena samozřejmě odráží náladu na trhu s vínem, ale zejména kvalitu ročníku a ta je letos bezesporu výjimečná! Již při degustacích bylo zřejmé, že ročník 2009 se zařadí po bok posledních skvělých ročníků jako 2005 nebo 1999. Vína jsou velice komplexní, vyvážená a mají i dostatek potřebného potenciálu pro dlouhodobou archivaci. Kvalita jednotlivých cuvée je velmi vyrovnaná a tak se velmi obtížně hledají konkrétní výjimečná vína.

Proto nebylo jednoduché stanovit strategii pro dražbu samotnou, ale pokusili jsme se pro český trh získat co možná nejvíce z poměru kvality a ceny prvních letošních lahví z ročníku 2009.

Je neděle 15.listopadu – den 149. aukce vín Hospice de Beaune

 • 7.30 – setkáváme se ve sklepě Luciena Lemoine, což je vinař, kterému svěříme vydražená vína do péče, aby se o ně staral po celé 2 roky, než přijde jejich čas a budou nalahvována. Proč právě Lucien Lemoine? Jde o výjimečného vinaře, který stojí u zrodu mnoha skvostných vín, vždyť právě jeho vína najdete na vinných kartách mnoha 3 hvězdičkových michelinových restaurací, včetně té zřejmě nejznámější, El Bulli!

 • 08.00 – začíná poslední z řady degustací, znovu ochutnáváme všechna cuvée a děláme poslední změny ve výběru vín, teď už musí přijít rozhodnutí…

 • 10.00 – sedíme nad programem aukce, počítáme, kalkulujeme a upravujeme pořadí výběru dle konkrétního dražebního programu jednotlivých položek, napětí stoupá…

 • 12.30 – vše je rozhodnuto, maximální ceny jsou stanoveny, přichází chvilka uklidnění a odpočinku u sklenky vína, ještě něco k zakousnutí a přesouváme se přímo do aukční síně!

 • 14.00 – prakticky všechna místa jsou obsazená, na galerii hledají zástupci tisku z celého světa očima známé osobnosti a cvakají první fotoaparáty…

 • Několik slavnostních proslovů a již se ujímá zástupce aukční síně Christie´s svého dnešního úkolu, vydražit 799 položek, 799 sudů vín různých cuvée, začíná téměř 7hod trvající maratón, kdy jen chvilková nepozornost může znamenat konec všem nadějím.

 • 14.30 – je tady první Cuvée /Beaune 1er Cru – Dames Hospitalieres/, ceny se rozjíždí pozvolně, 3.200 EUR za sud není špatný začátek, že by ceny byly podobně přátelské jako loni…vystřízlivění přichází obratem, hned druhé cuvée razantně mění situaci, Pommard 1er Cru – Dames de la Charité jde za 5.200 EUR za sud, proti loňským průměrným 4.000 EUR je to jasný signál!

 • 15.10 – Po Volnay 1er Cru a dalším Beaune 1er Cru se nic nemění, ceny jsou cca o 30% vyšší než loni, začínáme se obávat o naše maximální stanovené ceny… dražba

dražba christies
 • 15.20 – přichází první „velká ryba“ Clos de la Roche Grand Cru /draží se pouze 3 sudy/, odhad ceny před aukcí 20 – 30tis EUR …začátek je optimistický, rychle je dosaženo ceny 24tis, potom se přihazování zastavuje, že by…ne přichází druhá vlna, cena končí na 35ti tis EUR! Ale to ještě není vše, druhý sud jde za neuvěřitelných 38tis EUR. Naše nálada je na bodu mrazu, koupíme letos vůbec něco?

 • 15.40 – První z Cortonů – Charlotte Dumay, bohužel se letos moc nepovedl, přesto jeho cena opět dosahuje horní hranice předpokládané ceny a prodává se v průměru za 6.500 EUR!

 • Ve stejném stylu následuje další Beaune 1er Cru, Pommard 1er Cru a další tři cuvée.

 • Zpestřením je potom dražba „Les Piéces des Présidents“, což v letošním roce představuje sada dvou sudů /Meursault a Corton/, celá částka jde samozřejmě na dobročinné účely a tak nás cena 90.000 EUR dnes už ani nepřekvapí i když loni to bylo „pouze“ 50.000 EUR!

 • 16.50 – druhé a poslední „velké“ červené cuvée je tady, Mazis – Chambertin Grand Cru jde za průměrných 25tis EUR za sud, to ještě není tak hrozné, poslední sudy však šplhají ke hranici 30tis E, a tak se dá říci, že nákup několika sudů na začátku za 24tis EUR je vlastně terno!

 • 17.10 – po více jak třech hodinách přichází první víno, o které máme eminentní zájem, Corton Clos du Roi Grand Cru, naše maximální cena je 7.500 EUR, což je horní hranice odhadu, realita je však děsivá, prvních pár sudů se prodává za 10tis, další se šplhají na neuvěřitelných 13tis, což znamená dvojnásobek loňské ceny!

 • 17.50 – po dalších dvou položkách jde první velké bílé víno, Corton Charlemagne Grand Cru, cena opět šplhá rychle nahoru a končí na 30tis EUR, další sudy jsou o něco levnější, štěstí má paradoxně dražitel úplně posledního sudu, ten je za 23tis, že by se začínala projevovat únava…

 • 18.30 – po dvou cuvée z apelace Meursault jde vrchol aukce, pouhé 4 sudy skvělého Grand Cru Batard-Montrachet, cena letí jako na střelnici, za pár vteřin je tady první majitel, 65.000 EUR, další tři sudy jdou levněji, poslední opět jako nejlepší nákup „jen“ za 53.000 E.

 • 19.10 – po dalších dvou bílých vínech přichází opět naše chvíle, Meursault Cuvée Goureau, při degustaci bylo skvělé, ale co cena…první sud jde za 6.400, druhý 6.500, kupujeme lot dvou sudů á 6.200 společně s majitelem El Bulli, tak něco máme, teď už jsme klidnější, aukce se posouvá dál, po několika vínech přichází poslední z Cortonů, ale cena je opět příliš vysoká!

 • 19.40 – Clos de La Roche se prodává za 30tis, následuje Beaune 1er Cru a Pommard Raymond Gyrot, cena je příjemná, kolem 3.500 EUR! Kupujeme jeden sud ve druhém lotu a máme splněno.

 • 20.10 – jdou další tři vína, pro zajímavost čekáme ještě na poslední bílé Meursault 1er Cru, bylo skvostné, ale cena nebude nic pro naše záměry. Někteří dražitelé odcházejí, také naše skupinka se rozpadá, všichni už toho mají „plné zuby“.

 • Odchází i můj velký kamarád Lolo, když mu říkám, že ještě koupíme to Meursault za 7.500, tak se směje, no nic, ještě čekáme…

 • 20.30 – jde poslední bílé, Meursault 1er Cru, čekám cenu kolem 10tis, ale co se děje, cena se zastavuje na 7.000! Rychle se snažím dostat zpátky do aukce, všechno však jde strašně rychle, je pouze 8 sudů, někdo vzal celý zbytek prvního lotu, jsou to nervy, kladívko letí vzduchem a je to tady! Máme poslední sud za 7tis, to je neuvěřitelné, nákup dne!

Teď už na nic nečekám, zvedáme se a jdeme oslavovat!

149. aukce vín Hospic de Beaune řečí čísel

Celkem draženo sudů: 799

Celkem vydražená částka: 5.095.431 EUR /z toho: 4.998.300 za vína/

Průměrná cena na jeden vydražený sud: 6.256 EUR

Nárůst ceny vín proti ročníku 2008: 20,38 %

Výpočet ceny vína z vydražené částky na příkladu:

Cena v dosažená v aukci za sud: 10.000 EUR
Dražební poplatek: 7%
Cena sudu: 520 EUR
Lahev, korek, etiketa: 4 – 10 EUR
Poplatek za školení vína: 30 – 65 % /dle konkrétního vinaře/
Marže obchodníka: 15 – 30 % /dle kvality a atraktivnosti vína/

Cena 1 lahve při platbě ihned po aukci: 64 - 105 EUR

Jak je vidět, cena může být velmi rozdílná, ale je třeba opravdu zvážit, kterého vinaře pro vyškolení „svého“ vína vybereme. Jedná se o zřejmě nejdůležitější rozhodnutí při samotném nákupu, samozřejmě práce obchodníka, který víno vybere a vydraží je také důležitá, ale bez kvalitního vinaře vlastně přijde vniveč!

včera v 07:00

Novák (AKCENTA CZ): Čína se dere do čela globálního pelotonu, tak dominantní jako USA ale nebude

Po přepočtu podle parity kupní síly je čínská ekonomika již nyní největší na světě. Spíše než globálním hegemonem se...
Světová ekonomika Čína Emerging Markets
17. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Desáté výročí pádu Lehman Brothers

15. září 2008 vyhlásila bankrot čtvrtá největší investiční banka v Americe. Krach Lehman Brothers odstartoval...
Lehman Brothers Finanční krize Světové akcie
14. 9. 2018 09:00

Pivoňka & Lalka: Regulace není žádná legrace

Ekonomický vývoj a rozvoj technologií mají za následek vytváření nových regulací. O některých ne zrovna povedených...
Česká republika Česká ekonomika Slovensko
13. 9. 2018 18:00

Měnové systémy a technologie: Lokálních měn, platebních platforem a aplikací bude přibývat, peníze na běžném účtu jsou na ústupu

Během finanční krize zamrzly penězovody, na což reagovaly různé segmenty ekonomiky a komunity specifickými řešeními....
Měny Světová ekonomika Trendy
13. 9. 2018 07:00

Pavel Hnát (VŠE): Evropa se na globální scéně přeceňuje, nástup Asie v čele s Čínou pro Česko může být i příležitost

Ekonomický i politický význam Evropy na globální scéně je dlouhodobě nadhodnocován. Současná nejistota ohledně...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
11. 9. 2018 09:00

Technologie nebo ekonomický nacionalismus (z)mění globální řetězce. Je to pro Česko hrozba?

Věřím, že si české firmy i do budoucna budou schopny najít vždy ten správný výklenek trhu, a díky tomu i v novém...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
10. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Blíží se cenový vrchol na českém realitním trhu?

Český realitní trh prožívá zlaté časy. V řadě měst byly zaznamenány nejvyšší ceny v historii a pozadu nezůstává ani...
Česká republika Česká ekonomika Bydlení
6. 9. 2018 15:00

Topolová (AAA Auto): Důraz na nízké emise nezbrzdí rozvoj automobilového průmyslu

Citlivost na ceny aut je mezi zákazníky nadále výraznější než důraz na ekologii a technologie. Zájem o dieselové...
Auta Ekologie Rozhovor
5. 9. 2018 07:00

Cla na dovoz evropských aut do USA jsou stále živé téma, upozorňuje expert

Zavádění nových cel ze strany USA bylo zatím směrem k Evropské unii spíše takovým škádlením, možnost zavedení vyšších...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
4. 9. 2018 07:00

Schneider (Aspen Institute): Evropa v éře Trumpa a nástupu Číny na vrchol globálního řádu zaostává

Když si odečteme Trumpovy tweety, zůstane trend, ve kterém se USA chtějí starat v první řadě samy o sebe. Je to...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Čína
3. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Nejen o restrukturalizaci ČEZ s jeho finančním ředitelem

ČEZ je, byl a bude magnetem pro drobné české investory. Jedna z nejstabilnějších dividendových společností stojí před...
ČEZ Akcie ČR Energetika
1. 9. 2018 18:00

Tomáš Pivoňka (ČIIA): Riziko změny regulace vnímá byznys mimořádně silně, bez firemní kultury nelze pomýšlet na úspěch

Firemní kultura je jako lidská krev. Když si zlomíte kost, sroste. Unavené svaly stačí zregenerovat. Když ale...
Regulace Byznys a podnikání Světová ekonomika
1. 9. 2018 07:00

Co si myslí tržní experti: Na čem závisejí výnosy?

Investiční poradce Barry Ritholtz platí na trhu tak trochu za celebritu - píše pro Bloomberg, má firmu sdružující...
Výnosy Investování Ponaučení pro investory
29. 8. 2018 07:00

Lehman Brothers, LIBOR, Wells Fargo: Ponaučili jsme se? Pochybuji, říká expert

Pád Lehman Brothers, kauza manipulace se sazbou LIBOR a podvodné zakládání účtů v bance Wells Fargo mají minimálně...
Lehman Brothers LIBOR Finanční krize
28. 8. 2018 07:00

Toto jsou tři hlavní typy rizik pro světové firmy

Regulace, vývoj technologií a geopolitika jsou největšími riziky pro korporátní svět. Nějaká krize přijde, je to v...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Rizika
27. 8. 2018 12:00

Investorský magazín: Zaostřeno na Turecko

Finanční trhy se po několika měsících opět dostaly do hledáčku běžných médií. Může za to volný pád turecké liry a na...
Turecko USD/TRY Emerging Markets
25. 8. 2018 12:00

Horská & Chlupatý: O (nových) penězích v době tektonických změn ve světové ekonomice

Konzultant a publicista Roman Chlupatý si s hlavní ekonomkou Raiffeisenbank Helenou Horskou v rámci projektu Alter...
Peníze Centrální banky Regulace
23. 8. 2018 18:00

Co by (také) měly děti vědět o penězích?

Někdy je jasný příklad lepší než lekce z ekonomické učebnice.
Finanční gramotnost Peníze Děti
22. 8. 2018 07:00

Roman Chlupatý: Kryptoměny mají budoucnost, jejich nástup urychlily finanční krize a záliba v technologiích

Bitcoin (a s ním další kryptoměny) svou popularitou možná předběhl připravenost uživatelů i celého finančního systému...
Bitcoin Kryptoměny Technologie
21. 8. 2018 07:00

Konec monopolu centrálních bank a lekce z biologie

Centrální banky v době kryptoměn ztrácejí kontrolu nad našimi penězi. Jak se k tomu mohou ony i samotné státy...
Centrální banky Měny Kryptoměny