Obchodní příležitost na Japonském jenu
|

Obchodní příležitost na Japonském jenu

"Můžete říct, že recese je u konce, ale neočekávejte [Japonsko] prudký návrat zpět," říká Jay Bryson, globální ekonom společnosti Wells Fargo Securities.

Japonsko Japonský jen

"Všechna negativa tam stále jsou," říká Steven Englander, měnový šéf stratég Barclays. "[Japonsko] má stále deflaci. Skutečnost, že se jedná o Asii, je pro hospodářské podmínky špatným singálem. Problém je jeho dluh, který by mohl i nadále růst, "říká Bryson. S odkazem na současnou výši japonského vládního dluhu na úrovni 180 procent HDP, Bryson říká, že "existují obavy, o dlouhodobou fiskální solventnost. Většina odhadů se přiklání k možnosti, že poměr dluh – HDP, bude v příštích dvou letech více než 200 procent. Ty by mohlo vyústit někdy v budoucnosti v downgrade od ratingových agentur. "

USDJPY

Japonská jednodenní zápůjční sazba zůstává téměř na nule - v současné době na 0,10 procenta a podle analytiků se nedají očekávat do konce roku 2009 nebo v roce 2010 žádné změny. Není vidět ani náznak žádného zvýšení sazeb nebo škrty měsíčních nákupů vládních dluhopisů a to až do prvního čtvrtletí roku 2011.

Co tedy stojí za posilováním Jenu? Japonský přebytek běžného účtu. Japonsko jako exportní země většinu svých produktů prodává v USD, tyto dolary poté putují do Japonska a za ně se nakupuje Jen.

Zatím chybí důvod k držení USD, ale dá se očekávat, že již začátkem příštího roku bude FED otevřeně mluvit o zvyšování sazeb. Pak USD JPY půjde opět nad 95,00.