Británie a Japonsko: Opatrné zlepšení pokračuje
|

Británie a Japonsko: Opatrné zlepšení pokračuje

Spojené království sice technicky nevybředlo z recese, ovšem nálada mezi manažery naznačuje zlepšení ve 4. kvartálu. Japonsko úspěšně bojuje s nezaměstnaností, ale zotavení může narazit na malou domácí poptávku.

Japonsko Bank of England Japonský jen
Růst HDP ve vyspělých zemích Inflace ve vyspělých zemích

HDP Spojeného království pošesté v řadě mezičtvrtletně klesalo, po propadu o 0,6 procenta ve 2. čtvrtletí oslabila britská ekonomika o dalších 0,4 procenta. Lepší stav britské ekonomiky však ilustruje index nákupních manažerů jak ve službách (v říjnu 56,9 bodu), tak v průmyslové výrobě (53,7 bodu).

Bank of England ve své čtvrtletní zprávě z 11. listopadu připustila jistý optimismus, pokud jde o ekonomické podmínky. Především zvýšila svůj odhad vývoje HDP na roky 2010 a 2011 na zhruba 4 procenta růstu. Banka ovšem upozornila na to, že bude ještě několik let velice slabě růst úvěrový trh. A právě banky a jejich ochota půjčovat jsou největší neznámou budoucího britského růstu, protože bez půjček se stabilnějšího zotavení sotva dočkáme.

Růst půjček domácnostem a podnikům, který se započítává do celkového množství peněz v ekonomice (tzv. M4 money supply), je stále hluboko pod historickým průměrem 7 procent za rok. To dává jen malou naději na nastartování útrat domácností, spotřebitelé budou raději spořit v reakci na zhoršující se pracovní trh.

Právě ve stínu těchto dlouhodobějších hrozeb a přes krátkodobý dobrý výhled proto nepředpokládáme, že by Bank of England zvyšovala úrokové sazby dříve než v druhé polovině roku 2010. Zároveň se domníváme, že bude postupně zpomalovat nakupování svých dluhopisů.

Japonsko - domácí poptávka rozhodne

Aktuální data z Japonska jsou poměrně slibná. Dál roste průmyslová produkce a podle průzkumů by mohla růst do konce roku. Roste také spotřeba domácností, maloobchodní tržby rostly v říjnu už třetí měsíc v řadě, a s nimi i spotřebitelská důvěra. Velká část tohoto růstu je dílem vládních stimulů, například pobídky k nákupu ekologických vozů a dalších energeticky úsporných přístrojů.

Ekonomické zlepšení dokonce napomohlo mírnému snížení míry nezaměstnanosti z 5,7 procenta v červenci na 5,3 procenta v září. Méně pozitivní je, že poměr pracovních nabídek a počtu přijatých byl v září stále velice nízký, konkrétně 0,43.

Přes nesporně pozitivní data z ekonomiky se ukazují i některé slabé stránky vývoje v Japonsku, které možná budou mít vliv v budoucnu. To je případ výzkumu Economy Watchers, který ukazuje výhled do budoucna a jehož respondenty jsou lidé zaměstnaní v odvětvích závislých na domácí japonské poptávce (viz graf). I podle dalších výzkumů se zhoršují podmínky pro menší podniky, které jsou závislé na domácím trhu a nemohou tolik těžit ze zvyšující se poptávky z asijských trhů.

Tento nesoulad mezi nejistou domácí poptávkou a silným exportem může narůstat, jakmile vyprchá dopad vládních stimulačních plánů. Ačkoli se současná vláda tváří, že chce podporovat malé podniky a domácí poptávku, bude trvat delší dobu, než budou mít její reformy dopad do reálné ekonomiky. Situaci také ztěžuje silný jen, který se dostal na zhruba 90 jenů za americký dolar, a který bude částečně brzdit export a sním spojený cyklus vývoz-zaměstnanost-spotřeba.

Proto zůstává Bank of Japan velice opatrná ve svých inflačních výhledech, kdy předpokládá deflaci do začátku roku 2012. Plánované omezení nákupů dluhopisů by proto nemělo být vnímáno jako výrazná změna monetární politiky. Předpokládáme, že BoJ ponechá úrokové sazby na minimální úrovni 0,1 procenta ještě dlouhé měsíce.

Zdroj: BNP Paribas