Nouriel Roubini: Přijde další pád
|

Nouriel Roubini: Přijde další pád

Profesor New York University a ředitel společnosti RGE Monitor Nouriel Roubini je známý svými předpovědmi kolapsu finančních trhů pro rok 2005. Jaký je jeho názor na světové trhy, roli ropy a zlata a vliv regulace?

Korekce na trzích Trhy Regulace Investiční bubliny
Nouriel Roubini

Řekl jste, že jsme si zaseli na novou krizi. Kde vidíte největší problém?

Roubini: Podívejte se na ceny komodit, třeba ropy. Minulé léto spadly ze 145$ k 30$ začátkem tohoto roku a nyní se blíží 80$. Poptávka je ale na úrovni roku 2005, přitom nabídka je pořád vysoko. Růst ceny ropy podle mě není podložen fundamenty. Samozřejmě, fundamenty se zlepšují, nastává globální zotavování. To ale vysvětluje růst ropy tak od 30$ do 50$.

Myslím, že ten zbytek je pouze spekulativní poptávka a chování stáda. Světová ekonomika se zhroutila, když byla cena ropy na 145$ a já se obávám, že to samé by se mohlo stát teď, kdyby se cena vyšplhala na 100$ z pouhých spekulativních důvodů. A to by mělo velice negativní efekt na všechny země dovážející ropu.

Dala by se podobná situace pozorovat i jinde?

Roubini: Ano, i u cen ostatních komodit, které podle mě také nejsou podpořeny fundamenty. Na trhu je už teď obrovská bublina. V USA máme nulové úrokové sazby, jinde ve světě je to taky tak. Každý si půjčuje v dolarech a vydělává na tom, protože dolar oslabuje. Potom investuje do rizikových aktiv: komodit, fondů a úvěrů. Současná bublina bude větší, než ta předchozí.

Nedala by se přílišná spekulace vyřešit regulací?

Roubini: Myslím, že o tom by se dalo přemýšlet. Většinou se nepřikláním k jakémukoliv omezování, ale myslím že výkyvy cen ropy jsou pro světovou ekonomiku velice nebezpečné. Ropa za 145$ byl důvod pro největší recesi posledních 60 let spíše, než Lehman Brother nebo další krachy. Od pádu ropy k 30$ jsme se dostali k 80$ a brzo se dostaneme ke 100$.

Pokud by byla regulace efektivní, což nevím, tak bych nebyl proti. Výkyvy cen ropy jsou nebezpečné a nepodložené. Kdyby bylo možné je kontrolovat, tak ať.

Nedávno jste se spolupodílel na reportu, ve kterém jste s vašimi kolegy označili USA za světový finanční trh č.3, po Londýnu a Austrálii. Byla jeho podstatnou součástí i regulace?

**Roubini: USA může být na třetím místě celkově, ale v oblasti finanční stability je na 38. místě z 55, protože jsme prodělali ničivou bankovní a finanční krizi. Ta byla částečně způsobena nedostatečnou regulací a dozorem nad finančními institucemi. To je pouze jeden z důvodů, proč byly Spojené státy ohodnoceny tak špatně. Selhání regulace bylo spíše zaviněno neochotou regulátorů k uplatňování regulace. Fed měl veškeré pravomoci zregulovat poskytování toxických hypoték. Raději ale věřil heslu „laissez faire“ a způsobil tak katastrofu.

Jak je možné to napravit?

Roubini: Nevěřím v tržní disciplínu. Nefunguje. Byla ideologií posledních deseti let. Samoregulace znamená žádná regulace. Tržní disciplína neexistuje, když jsme závislí na modelech risk managementu, které nefungují. Nikdo neřeší názory risk manažerů, vydělává ten, kdo podstupuje riziko. Závislost na ratingových agenturách, mírné regulaci, principech místo pravidlech se ukázala jako naprostá katastrofa. Musíme nalézt jednodušší pravidla, která budou zároveň tvrdší a závaznější. Takový přístup je správný.

Jasně jste naznačil, že většina současných cen aktiv je nadhodnocená. Myslíte, že některé druhy aktiv mohou investorům poskytnout nějaké příležitosti?

Roubini: Samozřejmě i nadhodnocená aktiva půjdou ještě chvíli nahoru. Čím více půjdou nahoru, tím spíše se budou vzdalovat fundamentům, a tím riskantnější bude daná investice. Pokud bude zotavení tvaru U, dočkáme se korekce. Proto si myslím, že nejlepší je se vyvarovat rizikových aktiv a nakupovat likvidní aktiva. Nevím, kdy se korekce dostaví, možná až za nějakou dobu, každopádně to bude skutečně velká korekce.

**Když říkáte „vyvarovat se rizikových aktiv“, mnozí si představí „Aha, zlato.“ Roubini: Zlato může jít nahoru jenom ze dvou důvodů. Jedním z nich je inflace. V současnosti se nacházíme v období deflace, poptávka je slabá a nezaměstnanost ve většině vyspělých ekonomik přesahuje 10 procent. Žádná inflace není, a dlouho nebude.

Jediná další možnost, kdy by zlato mohlo růst, je další deprese. A to v nejbližší době taky nehrozí. Takže všichni, kdo říkají, že zlato půjde na 1500$, 2000$ akorát mluví nesmysly. Bez inflace nebo bez deprese nemá zlato kam stoupat. Ano, může se dostat přes 1000$, ale nemůže vzrůst o 20 nebo 30 procent, leda tak za tři až čtyři roky, ale dříve ne.

Zdroj: IU.com