Prosinec na burzách: Porazí burzovní almanach zprávy z Dubaje?
|

Prosinec na burzách: Porazí burzovní almanach zprávy z Dubaje?

Až do konce listopadu se zdálo, že rok 2009 bude doobchodován v klidném tempu. Zprávy z Dubaje mohou tento výhled změnit. Přesto, trhy na konci listopadu vypadají ospale, jakoby investoři utrhli z kalendáře o list víc a už si užívali Vánoc.

Rally Burzovní almanach Světové akcie

Alespoň tomu nasvědčuje objem obchodů. Ten je podobný jako v letních měsících, tradičně velice klidných. Podprůměrné obchodování zažívají vyspělé trhy na obou stranách Atlantiku.

Americké akcie a objem obchodů v roce 2009

Podle investičních stratégů může za toto zpomalení několik faktorů. Jejich společným znakem je právě konec roku, ve kterém akcie rekordně posilovaly, což bylo po dvou letech propadu pro investory velice důležité.

Příkladem jsou manažery velkých investičních fondů. Ti se teď snaží uchránit letošní zisky, a proto nemají žádný důvod hrnout se na trh.

"Nemálo investorů letos dokázalo poměrně slušně vydělat, a není důvod, aby na tom do konce roku cokoli měnili," myslí si Graham Secker z Morgan Stanley. "Když jste v plusu, nic vás nežene, můžete v klidu počkat na další rok a s novou chutí roztočit akciovou ruletu." V aktuální situaci asi nejlepší rada pro ty, kdo věří v růst i v příštím roce.

Aktuálně trhy mohou rozhýbat zprávy z Dubaje: Dubaj a spol: co může pokazit předvánoční náladu

S tím souhlasí i další analytici. Komu se podařilo na jaře trefit začátek masivních růstů světových akciových indexů, má na konci listopadu v kapse přes 50 procent zisku, v některých případech i více.

Historie přitom radí v prosinci poměrně bez obav nakupovat. Podle Goldman Sachs je prosinec jedním z nejlepších měsíců pro evropské akcie. Od roku 1974 průměrně evropské akcie vynesly 1,7 procenta oproti průměru 0,8 procenta za všechny měsíce roku. A to platilo i v metech, kdy předchozích 11 měsíců roku bylo veskrze pozitivních.

Na burzovní almanach zřejmě nebudou spoléhat ani hedgeové fondy. Ty schopnější nebo šťastnější z nich už dokonce dosáhly svých předchozích maxim (tzv. watermarks), a mohou tak svým klientům znovu začít účtovat poplatky za výkonnost fondu. Proto mohou částečně omezit rizikovější investice, a tím se samozřejmě snižuje celkový objem investic. Dalšími důležitými hráči na trhu, kteří nemají velkou motivaci do konce roku na nervózním trhu utrácet, jsou velké investiční banky a obchodníci. Jejich finanční rok se chýlí ke konci, a tak jsou jistě jejich manažeři velice rádi, že mohou ve svých rozvahách nabídnout kladná čísla a alespoň nějaké zásoby kapitálu.

Britské akcie a objem obchodů v roce 2009

Malé objemy, velký problém?

Samotný fakt, že objemy zaostávají, ještě nemusí znamenat, že dojde k poklesu trhu. Letošní rally je toho důkazem. Ovšem přece jen je to něco, co dlouhodobě přináší starosti. Především na méně likvidním trhu mají jednotlivé obchody relativně větší význam, a tak jedna série objednávek může zahýbat cenou dané akcie víc než na více likvidním trhu. Hrozí tedy nárůst volatility akcií, a tím samozřejmě nervozity investorů.

Investoři by se měli na trh postupně vracet. Po splasknutí technologické bubliny na přelomu tisíciletí a dosažení dna mezi lety 2002 a 2003 trvalo více než rok, než se objemy obchodů začaly vzpamatovávat. A právě takový dárek možná dostanou akciové trhy k Vánocům, ale až příští rok.

Zdroj: Financial Times