Zlaté šílenství
|

Zlaté šílenství

Švýcarská společnost Argor-Heraeus slévá zlaté slitky jak rychle to jen jde, aby uspokojila poptávku centrálních bank a individuálních investorů. Ve městečku Mendrisio ve Švýcarsku je rafinována zhruba třetina světového zlata na slitky a cihly. A obchodu se zde daří – každým dnem přijíždí nové plastové pytle s náramky, náhrdelníky a řetízky z dálného východu, ze zastaváren z Asie a z různých klenotnictví z Evropy a Severní Ameriky.

„Zlato nemizí, může to být pozůstatek po vaší prababičce nebo dárek od bývalého přítele,“ říká Erhard Oberli, ředitel rafinéra Argor-Heraeus, který ročně zpracuje přibližně 400 tun zlata.

Uprostřed globální zlaté horečky, hnané miliardovými hedgovými fondy, spekulanty a centrálními bankami, spěchajícími k navýšení rezerv se cena zlata dostala přes 1100 dolarů za trojskou unci – tedy na rekordní hodnoty.

„Zlato se nezměnilo, ale kupující zlata se změnili,“ říká Suki Cooper, stratég pro vzácné kovy u banky Barclays Capital. Dále dodává: „Došlo ke strukturální změně na straně investorů – od asijských centrálních bank k individuálním investorům, nakupujícím zlaté cihly a mince.“

Zlato nabírá na přitažlivosti. Například proslulý 160 let starý londýnský obchodní dům Harrods začal prodávat zlaté mince, stejně jako cihly – od jednogramových slitků až po 12,5 gramové, 400 uncové cihly, které bývají ve filmech zobrazovány ve velkých trezorech. Ve spodním podlaží nákupního domu, kde je propagováno zlato, se začalo objevovat mnoho zaujatých kupujících.

Chris Hall, ředitel prodeje zlata v Harrods říká: „Byli jsme překvapeni, jakou mělo zlato odezvu. Slitky a cihly jsou rozhodně populárnější než mince. A 100 gramové slitky jsou naprosto nejoblíbenější.“

Ve Spojených státech jsou při večerním vysílání televize zcela běžné reklamy, zdůrazňující rostoucí cenu zlata, zatímco prodejci shání místa v nákupních centrech a pořádají po domech soukromá sezení za účelem prodeje zlata.

Zlatníci nejsou jediní, kdo předvídají zlatu vysokou cenu. Jim Rogers, investor proslavený investováním do komodit, předpovídal na pro televizi Bloomberg, že cena zlata může dosáhnout 2000 dolarů za unci. To vyvolalo odezvu ekonoma Nouriela Roubiniho, známého z varování před globální ekonomickou krizí. Na konferenci v New Yorku označil Roubini předpověď J. Rogerse jako „naprostý nesmysl“ s odůvodněním, že neexistují žádné inflační ani ekonomické tlaky, které by vyhnaly cenu zlata až na 2000 dolarů za unci.

Ale i ti největší milovníci zlata byli překvapeni, když Indická centrální banka minulý týden oznámila, že kupuje 220 tun zlata od Mezinárodního měnového fondu za 6,7 miliard dolarů. Ostatní banky by pak mohly následovat a začít se zbavovat aktiv denominovaných v dolarech – jako například vládních dluhopisů a nahrazovat je zlatem.

„Máme dost peněz na nákup zlata, Indie k tomu má dostatek devizových rezerv.“ Komentoval celou situaci Pranab Mukherjee, indický ministr financí.

Centrální banka Srí Lanky také oznámila, že nakupovala zlato. Takový trend by mohl ublížit Spojeným státům, které potřebují zahraniční kupující amerických dluhopisů, aby mohli financovat svůj rostoucí dluh.

Čína za posledních šest let zdvojnásobila své zlaté rezervy, ale Indie byla určitým překvapením, protože to naznačilo, že i nejtradičnější investoři přesouvají části svých aktiv do zlata.

Aby cena zlata upravená o inflaci dosáhla historických maxim, musela by překonat 1 885 dolarů za unci.

Známý manažer hedgového fondu, Paul Tudor Jones, svým investorům minulý týden říkal: „Nejsem přílišný nadšenec zlata. Ale je to majetek, který má, jako vše ostatní, své místo a svou dobu. A ta doba nastala právě nyní.“

Dle údajů ze Světového koncilu pro zlato, klesla v druhém čtvrtletí spotřeba zlata na šperky o 20 procent, zatímco investiční poptávka po zlatu vzrostla o 51 procent.

Zlato prodávané v Harrods je vyráběno firmou PAMP – konkurenčním švýcarským rafinérem. Dle ředitele společnosti MKS, která firmu PAMP vlastní, tvoří poptávku po 100 uncových a menších zlatých cihlách z více než 80 procent individuální investoři.

Prodej šperků a prodej zlata individuálním investorům je nyní velmi výrazný i ve Spojených státech a západní Evropě. Ředitel společnosti MKS to považuje za nový trend, protože doposud bylo investování do zlata daleko populárnější na dálném východě a v Asii. Evropa a USA se v tomto ohledu stále jeví jako rozvíjející se trhy.

Nedávné politické události mohou hrát také významnou roli v globální zlaté horečce. S celosvětovým tvrdým zákrokem proti daňovým rájům a švýcarskými bankami vyzrazujícími úřadům jména nejbohatších Američanů, předpokládá mnoho odborníků, že lidé budou preferovat investice, které lze snadno ukrýt před daňovými úřady.

„V Evropě chtějí lidé zlato, které by mohli skladovat bez jakýchkoliv dokumentů,“ říká Bernhard Schnellmann, ředitel pro služby u Argor-Heraeus. Rafinér obvykle ani nezná místo určení zlatých cihel, zná pouze identitu banky v Curychu nebo Londýně, která předává zásilku.

Region v okolí městečka Mendrisio je po desetiletí známý rafinováním zlata. Svou polohou těží z blízkosti Itálie s dlouhou tradicí výroby šperků a levnou pracovní silou, stejně jako z reputace Švýcarska pro finanční stabilitu a diskrétnost. Švýcarská vláda také pomáhá obchodu, když se zaručuje za ryzost zlata a pečlivě reguluje celé průmyslové odvětví.

100 gramové zlaté slitky, které zde vyrábí, pasují ideálně do dlaně a mají na sobě cenovku 3500 USD. Zatímco standardní 12,5 kilové cihly jsou velká těžítka, jejichž cena je vyšší než apartmán na Manhattanu.

„Veškeré suroviny, které přijdou, musíme také odevzdat. Není to náš materiál.“ Říká E. Oberli z Argor-Heraeus.

Následkem je pak uzavřené diskrétní společenství. Celý závod je obehnán vysokými betonovými zdmi a všichni zaměstnanci musí projít detektory kovů, když jdou každý den z práce.

Každý má strach, že někdo bude sledovat zákazníky. Proto jsou banky zdráhavé s jakýmikoliv informacemi.

Oberli je velmi obezřetný vůči neznámým klientům a přijímá materiál pouze ze zlatých dolů se zaručeným původem s obavami před zlatem z válečných konfliktů z rebely obsazených míst v Africe a jinde.

Argor-Heraeus se stará, aby během rafinace nezmizelo ani to nejmenší množství vzácného kovu. Zlatý prach z bot pracovníků a návštěvníků je při jejich odchodu shromažďován na speciálních rohožkách. Každoročně je také spalován oděv, který zaměstnanci nosí, aby šlo získat zpět i droboučké množství zlata.

Ředitel, pan Oberli věří, že i přes krizi je jeho odvětví odolné proti recesi. „Zlato bylo investicí po dobu 6 000 let. A dokud nebude mít alternativu, stále tomu tak bude.“

Jak investovat do zlata?

Zdroj: New York Times
včera v 18:00

Šperka (Českomoravská Nemovitostní): Komerční reality v Česku nejsou předražené, riziková prémie je stále atraktivní

Riziková prémie spojená s investicemi do českých prémiových komerčních nemovitostí je stále zajímavá, a to i díky...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
15. 10. 2019 15:00

Tři kroky na cestě k lepšímu zapojení IT v (nejen) českých školách

Bez elementární znalosti výpočetní techniky člověk napříště nenajde uplatnění takřka v žádném oboru. Vyučování toho,...
Vzdělání Informační technologie Rozhovor
14. 10. 2019 12:00

Investorský magazín: ČEZ pohledem analytika a investice Petra Koblice

Společnost ČEZ je dlouhodobě nejsledovanějším titulem v kurzovém lístku pražské burzy. Vedle předpokládané lepší...
ČEZ Akcie ČR Energetika
9. 10. 2019 15:00

Finanční a další výhody amerických prezidentů

Spojené státy se starají, byť někdy svérázně, o blaho své i celého světa. Ponechme však tentokrát (geo)politiku...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
8. 10. 2019 15:00

Vzdělávání mimo školu jako výhoda v dalším studiu i na trhu práce

Stále více českých studentů se vzdělává mimo školu. Populární jsou zejména on-line kurzy, které nabízejí (i)...
Vzdělání Děti Česká republika
7. 10. 2019 12:00

Investorský magazín: Stárnutí lidstva jako investiční příležitost

Světová populace stárne a bohatne, což otevírá nové investiční příležitosti. Investice na základě tohoto...
Demografie Investiční strategie Investiční tipy
5. 10. 2019 18:00

(Nejen) český trh práce musí zareagovat na tyto globální trendy, upozorňuje ekonom

Digitalizace a automatizace jsou realitou současnosti, podmínkou pro zachování konkurenceschopnosti českých podniků a...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
1. 10. 2019 09:00

Dufek (ČSOB): Růst mezd v Česku je daní za úspěch, montovny vypadají jinak

Česko již dávno není (jen) levnou montovnou, podle mnoha ukazatelů v tomto ohledu struktura naší ekonomiky vypadá...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
30. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Proč mají ETF smysl?

Indexové fondy šetří investorům peníze, výkonem překonávají většinu aktivně spravovaných portfolií a jsou jednodušší...
Podílové fondy ETF Ponaučení pro investory
28. 9. 2019 18:00

Klíč k lepšímu vzdělání a zařazení mladých na trh práce? Spolupráce škol a byznysu

Školy a firmy by měly spolupracovat. I díky tomu by se studenti dostali k tolik potřebné inspiraci a praxi, uvedl v...
Vzdělání Pracovní trh Byznys a podnikání
26. 9. 2019 18:00

Petr Koblic: Líbí se mi investice do startupů a menších firem s charismatickým vedením

Základem investiční strategie by měla být diverzifikace, uvedl v rámci ABCD investora generální ředitel Burzy cenných...
Small caps Investiční tipy Petr Koblic
26. 9. 2019 07:00

Automatické obchodní systémy: Možnost pro tradery s výhodami i nevýhodami robotů

Automatické obchodní systémy se nemýlí a zvládají bleskurychle sledovat a obchodovat na mnoha trzích. Jsou to ale...
Trading Obchodování Ponaučení pro investory
24. 9. 2019 18:00

Byznys: Hledají se absolventi s kritickým myšlením a globálním přehledem

Mladí lidé vstupující na trh práce by měli naprosto samozřejmě ovládat angličtinu, mít co nejvíce zájmů a schopnost...
Vzdělání Pracovní trh Zaměstnání
24. 9. 2019 07:00

Social trading: Za provizi lze kopírovat úspěšné obchodníky, zvažte ale svůj vztah k riziku

Pokud investujete a chcete své peníze trochu "rozehrát", budete muset obchodování věnovat poměrně dost času. V...
Investiční strategie Forex (FX) Trading
23. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Podzimní výhled pro české akcie a nízké sazby jako nový normál

Investujete do českých akcií? Investorský magazín zanořil sondu do aktuálního kurzového lístku pražské burzy....
Akcie ČR Úrokové sazby Petr Koblic
22. 9. 2019 16:00

Roman Koděra (Patria Finance): Výhody amerického akciového trhu a portfolio složené z titulů obchodovaných v Praze

Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa...
Akcie ČR Americké akcie ČEZ
20. 9. 2019 12:00

Rathouský & Hnát: České školství i byznys potřebují chytré darebáky

Český byznys potřebuje chytré darebáky, kteří namísto memorování problémům přijdou na kloub a přistupují k nim (i...
Vzdělání Česká republika Česká ekonomika
20. 9. 2019 07:00

Lukáš Vácha (Conseq IM): V regionu sázíme na banky i na Ukrajinu

V regionu střední a východní Evropy hledáme jak dlouhodobě podhodnocené tituly, jako jsou například akcie některých...
Ukrajina Střední a východní Evropa Rozhovor
19. 9. 2019 18:00

On-line cesta k alternativním investicím (i) pro drobné investory

Svět alternativních investic byl dlouho výsadou bohatých, to se ale mění. Zkraje září byla v Česku spuštěna nová...
Investiční alternativy Sběratelství Investiční tipy
19. 9. 2019 09:00

Fond, se kterým i drobní investoři mohou vsadit na startupy (a scaleupy)

Mladé firmy, které mají silné růstové vyhlídky, ale ještě nejsou v zisku, shánějí často financování namísto v bankách...
Podílové fondy Small caps Private equity