Anatomie finančních bublin
|

Anatomie finančních bublin

Nízké úrokové sazby po celém světě pomáhají vytvářet potenciální bubliny téměř ve všem. Od akciových trhů v Brazílii, nebo Číně, až po stavebnictví v Asii a Austrálii. A možná je právě na čase se na nějakou tu bublinu připravit. Ovšem se zlatem, jako se záchranným přístavem, rozhodně nepočítejte.

Zlato je pro investory tím nejlepším, na co se mohou v dobách krize obrátit. Tuto komoditu skoupili investoři, kteří jsou přesvědčeni, že hlavní světové měny, především pak americký dolar, budou i nadále ztrácet hodnotu. Zatím to vycházelo. Zlato šplhalo a dolar na druhou stranu neustále klesá.

V minulém týdnu se zlato propadlo téměř o pět procent. A to přes zakolísání akciových trhů, které tak reagovaly na zprávy z Dubaje. Během několika týdnů na konci roku 2008 se zlato propadlo. Ovšem propad byl zapříčiněn snahou investorů, zbavit se všeho ze svých portfolií, včetně zlata.

Ochrana proti další bublině se tak musí hledat někde jinde. Na vrcholu krize v roce 2008 se mnoho analytiků a ekonomických expertů domnívalo, že uplyne mnoho let, než se budeme opět bát nějaké bubliny. Mnoho akademiků se domnívá, že se právě díky krizi stane finanční trh více schopný a odolný vůči dalším potencionálním bublinám.

John Paulson, manažer hedgeových fondů podobné rady ignoroval. A přišel tak s jedním z nejlepších obchodů ve finanční historii. Paulson a několik neznámých investorů očekávali kolaps nemovitostního trhu a následný výprodej na akciových trzích. A existuje několik důvodů, proč by si měli ostatní investoři vzít z jejich metod příklad.

Prudký nárůst finančních bublin, jako byla nemovitostní, energetická, technologická, předpokládá, že by se mělo dát na trzích mnohem obtížněji zorientovat.

Investoři všech velikostí čtou stejné články, koukají na stejné televizní programy zabívající se otázkou investic, a honí se pak za horkými tipy, které by je vynesly do výšin. Pokud se něco pokazí, chtějí se pak všichni dostat stejnou cestou ven a to vede k vysokým ztrátám.