Krátkodobý výhled na české akcie: prosinec 2009 a CME, VIG a AAA Auto
|

Krátkodobý výhled na české akcie: prosinec 2009 a CME, VIG a AAA Auto

Potenciál a riziko jednotlivých akcií obchodovaných v systému SPAD pro následující týdny.

Vienna Insurance Group (VIG) AAA Auto CME (CETV)
CME

CME

Společnost nadále provádí restrukturalizaci včetně přesunu sídla z Londýna do ČR, ale v průběhu měsíce byla informačně spíše mimo dění. Za zmínku stojí opětovné snížení ratingu, ale to se dalo spíše očekávat, protože většina ratingových agentur měla na CME negativní výhled. Negativní výhled nadále přetrvává, protože se počítá na 12 měsíční klouzavé bázi a tudíž s posunem roku a horšími čísly za poslední čtvrtletí a potenciálně i za 1Q10 může opětovně dojít ke snížení ratingu.

CME je jasně procyklická společnost a tudíž bez oživení ekonomik nelze čekat výrazné vylepšení hospodaření. Tradingově se zdá silná úroveň 25 USD, ale trochu se obávám, že další snížení ratingu či potenciální negativní překvapení pří výsledcích za 4Q09 mohou tuto hranici atakovat.

Krátkodobý výhled

Titul až do výsledků za 4Q09 (únor 2010) bude reagovat spíše na tržní sentiment a potažmo očekávaný vývoj ekonomiky z popudu procykličnosti společnosti. Do konce roku neočekáváme, že by se titul měl obchodovat mimo sentiment.

VIG logo

VIG

Výsledky za 9M09 dle očekávání nepřinesly žádné překvapení - čistý zisk 263 mil. EUR vs. oček. 263 mil. EUR. Absence výhledu či komentáře o případné připravenosti společnosti na akvizice lehce zklamala, ale v současné ekonomické realitě pravděpodobně nelze od VIG očekávat žádná ostřejší vyjádření. Společnost rovněž indikovala, že nemá žádnou angažovanost v situaci kolem Dubai World.

Nicméně obdobné situace se mohou na trhu opakovat a právě pojišťovnictví může být potenciálně oborem, které by v negativním případě mohlo být negativně zasaženo (nemusí být sama společnost, ale nálada na sektor by ovlivňovala i neangažované společnosti).

Krátkodobý výhled

Nadále se domníváme, že VIG představuje stabilní obchodní model, který vykazuje dostatečně konzervativní charakteristiky. Rovněž se stále domníváme, že současné podmínky na trhu akvizic mohou nahrávat pro případnou akviziční činnost společnosti, která má stále k dispozici zhruba 1,5 mld. EUR na akvizice. Současné ocenění odpovídá naší cílové ceně, a tudíž jsme neutrální s tím, že potenciální akvizice může výrazně změnit pohled na titul.

AAA Auto

AAA Auto

Výsledky za 3Q09 přinesly poměrně pozitivní náhled s tím, že se společnost již dostává do kladných čísel a to 900 tis. EUR čistého zisku oproti 200 tis. EUR ztráty z minulého roku. Společnost bude nadále pokračovat ve své restrukturalizaci, která by měla vést ke stabilizaci a postupnému návratu ke generování pozitivních výsledků. Nezbytnou součástí je zlepšení ekonomického klimatu a spotřebitelské poptávky po ojetých vozech.

Krátkodobý výhled

Do konce roku neočekáváme, že by se na obchodování s akciemi AAA Auto mělo něco výraznějšího měnit. Nadále očekáváme spíše drobný zájem investorů a vyčkávání na průběh hospodaření v příštím roce, kdy by mělo dojít ke stabilizaci vzhledem k podniknuté restrukturalizaci. Expanzivní plány jsou investory brány vzhledem k historické zkušenosti spíše velmi opatrně.