Burzovní kalendář 14. 12. - 18. 12. 2009
|

Burzovní kalendář 14. 12. - 18. 12. 2009

Wall Street čeká příští týden „rej čarodějnic“, který s sebou přinese kolísavější obchodování. Pražská burza se nejspíš bude znovu potýkat s nízkými objemy obchodů a vyhlížet objednávky od zahraničních investorů.

ORCO Property Group

Wall Street

Americké akcie po sérii lepších makroekonomických ukazatelů vykázaly v minulém týdnu zisky (Dow +0,8%, S&P500 +0,4% , Nasdaq 0,25%) a na dotek se přiblížily letošním maximům, které dosáhly na začátku prosince. Investoři částečně ignorovali nejasnosti ohledně splácení dubajského dluhu a soustředili se na domácí makrozprávy, která ve většině případů potvrdily, že ekonomické oživení je reálné a má šanci pokračovat i v roce 2010.

„Americká ekonomika za čtvrté čtvrtletí vzroste o 4,5 procenta, když růst podpoří export a maloobchodní tržby“, napsali svým klientům analytici JPMorgan, kteří ještě před měsícem odhadovali růst HDP jen o 3,5 procenta.

Příští týden se dá na Wall Street očekávat více volatility, která je typická pro týden ve kterém mají "rej čarodějnice" tzv. quadruple witching. V pátek dochází k vypořádání opcí na akcie a burzovní indexy a zároveň futures na akcie a indexy. Ale i přes větší rozkolísanost vsází většina analytiků na to, že letošní růst ještě nemusí v příštím týdnu skončit.

„Domníváme se, že se do konce roku můžeme podívat ještě na vyšší hodnoty akciových indexů“, říká hlavní stratég z investiční společnosti U.S. Trust, jehož cílová cena na závěrečnou letošní hodnotu indexu S&P 500 je 1150 a pro příští rok vidí růst až na 1300 bodů.

V americkém makrokalendáři bude důležité zasedání FEDu, které však nemá podle odhadů analytiků přinést žádné překvapení a sazby zůstanou dále v pásmu 0-0,25 procenta. Vliv by ale mohlo mít prohlášení, které zasedání bankéřů FEDu provází.

Konfirmaci ekonomického růstu může dát vývoj průmyslové produkce za listopad nebo páteční předstihové ukazatele. Ignorovat se nedá ani vývoj na trhu práce a to v podobě čtvrtečních žádostí o podporu. Nemovitostní trh budou zastupovat nové žádosti o stavební povolení.

Korporátně bude slyšet od opozdilců výsledkové sezóny, kterými v příštím týdnu bude například prodejce elektroniky Best Buy, výrobce mobilního telefonu BlackBerry společnost Research in Motion nebo zasilatelské společnost FedEx.

Svou „tradiční roli" bude mít i vývoj amerického dolaru, který v minulém týdnu posílil vůči EURu o 0,7 %.

„Věříme, že dolar ve střednědobém horizontu bude posilovat“, říká Marc Chandler, měnový stratég z investiční společnosti Brown Brothers Harriman.

datum událost
14/12-18/12 Výsledková sezóna (Best Buy, FedEx, Oracle, Adobe)
15/12 Průmyslová výroba
16/12 FED - rozhodnutí o úrokových sazbách
16/12 Nová stavební povolení

Česká republika

Pražská burza v minulém týdnu vygumovala zisky, které dosáhla o týden dřív a index PX skončil s týdenní ztrátou 3,5 %. Obchodování provázely extrémně nízká objemy obchodů a proto „nebyl problém“ několika většími objednávkami v závěrečné aukci změnit "finální barvu" indexu PX.

Malé objemy s velkou pravděpodobností budou provázet obchodování na parketu pražské burzy i v nadcházejícím týdnu, ve kterém korporátně vyčnívá valná hromada držitelů dluhopisů a warrantů developerské společnosti Orco. Jednání, ve kterém půjde zjednodušeně řečeno o to, přesvědčit současné držitele dluhopisů, aby je vyměnili za akcie, může mít vliv na vývoj kurzové hodnoty této společnosti.

České makroekonomické indikátory zastupují v burzovním kalendáři maloobchodní tržby a průmyslová výroba. Oba zmiňované ekonomické parametry budou zveřejněny v pondělí ráno.

Ve čtvrtek také zasedá bankovní rada ČNB, která však podle odhadu analytiků oslovené agenturou Bloomberg ponechá sazby beze změny (1,25%).

datum událost
14/12 Průmyslová výroba, maloobchodní tržby
16/12 Orco - valné hromady držitelů dluhopisů a warrantů
16/12 ČNB - rozhodnutí o úrokových sazbách

Eurozona

Západoevropské akcie stejně jako americké v minulém týdnu posilovaly (DJ EUROSTOXX +0,9%).

Příští týden může obchodování na starém kontinentu ovlivnit středeční index ekonomického sentimentu ZEW, inflační čísla v podobě indexu spotřebitelských cen o den později a v závěru týdne pak index důvěry firemních manažerů IFO.

datum událost
15/12 ZEW - index ekonomického sentimentu v Německu
16/12 Inflace - index spotřebitelských cen
18/12 IFO - index firemní důvěry v Německu