Telefonica 02: Investiční R-faktor
|

Telefonica 02: Investiční R-faktor

Vzbuďte mě na jaře, jakoby se chystala říci Telefónica, alespoň pokud jde o akciový titul. Posledním z mezníků vývoje byly kvartální výsledky, které trh přijal příznivě, výhled pro letošní rok byl potvrzen, čímž pro tento rok investorům spadl kámen ze srdce a jali se spíše než burzovní parket monitorovat vánoční dárky.

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace

Co se týče dividendy, odhady míří stále stejným směrem: „Předpokládáme nezměněnou dividendu za rok 2009 kolem 45 až 47 korun, tj. nepříliš daleko od obligátních 50 Kč,“ komentuje Petr Hlinomaz z BH Securities. Pojďme se podívat na agregaci doporučení od počátku září se zahrnutím nových reportů a určeme novou hodnou R-FACTOR.

R-FACTOR

Investiční doporučení, jež vydávají jednotlivé analytické domy jsme pro větší přehlednost zjednodušili do pěti stupňů (buy, overweight, neutral, underweight, sell) a přiřadili jsme jim číselné hodnoty (1-5), hodnoty jsme zprůměrovali a výsledkem je jedno key-number, které hledáte a zanedlouho budete moci porovnat v rámci SPADových emisí. Ukazatel nabývá hodnot od 1 do 5 (1 znamená „buy,“ 5 znamená „sell,“ čím blíže tedy bude ukazatel jedné, tím je podle analytiků atraktivnější a naopak).

Pojďme se jako vždy nejdříve „namočit“ do cílových cen pro tento titul. Vzhledem k tomu, že život společnosti výrazněji rozvíří jen málo faktorů a na titulu se systematicky nepřiživuje žádný „analytik“ typu Alpha Value na Erste, nové reporty se neobjevují až tak často. Vezměme proto při výpočtu průměrného cíle reporty vydané dva měsíce zpět: Z nich se dostáváme na hodnotu 508 Kč, což investorům slibuje sladký život s 20% výnosem.

Vypovídací hodnotu zároveň posiluje relativní homogenita jednotlivých cílů (475 – 565 Kč). Stále je ovšem platný např. cíl 376 Kč od Goldman Sachs z 29. října s doporučením „prodat.“

Pojďme na agregaci doporučení: V seznamu opět najdeme všechny stupně, novou hodnotou R-FACTOR je 2,27, což je výrazné zlepšení oproti původním 2,61. Výsledek konverguje ke stupni „nadvážit,“ s čímž koresponduje i příznivá relace mezi průměrným cílem a tržní cenou.

Jak si vedou ostatní SPADové akcie podle R-faktoru:

 1. Telefónica O2 2,27

 2. ČEZ 2,46

 3. Komerční banka 2,57

 4. Unipetrol 2,57

 5. VIG 2,88

 6. Erste Bank 3

 7. Pegas 3

 8. NWR 3,06

 9. CME 3,29

 10. Orco 4,67

 11. ECM 5