Pimco: Tajemství portfolia největšího fondu na světě
|

Pimco: Tajemství portfolia největšího fondu na světě

Pimco Total Return Fund je největším světovým investičním fondem, který hravě překonavá svojí výkonností většinu své konkurece. Co vlastně drží ve svém portfoliu?

Fond Pimco Total Return drží celková aktiva o hodnotě 193 miliard dolarů. To je přibližně tolik, co hrubý domácí produkt menší země – řekněme Chile, Singapuru nebo Filipín. Je to největší investiční fond, následovaný Growth Fund of America, který v aktivech drží 145 miliard dolarů.

bill gross

I přes mediální všudypřítomnost manažera Billa Grosse a jeho rady o makroekonomických trendech zůstává fungování největšího světového fondu z velké části záhadou. Poslední report z 30. června má 368 stran a je tak nejasný, že mnoho investičních poradců má problémy mu porozumět. Mnoho z nich se o to ani nesnaží.

„Moc nesledují co drží,“ komentuje situaci finanční stratég Ray LeVitre z Net Worth Advisory, která má ve fondu investováno 5 milionů dolarů. „Proto platíme Billa Grosse, aby se postaral o to, co spravují.“

Ale co fond vlastně spravuje? Server morningstar.com se tomu snažil detailněji porozumět. To, co Pimco označuje za hotovost, hodnotí Morningstar jako dluhopisy. Ke 30. červnu tvořily 131,3% aktiv fondu dluhopisy, dodatečných 58% byla hotovost v dlouhé (long) pozici, naproti tomu v krátké (short) pozici – tedy na opačné straně bylo 94,6 procent hotovosti – neboli investice, která nabývá na hodnotě, když ceny klesají.

Zbývajících 8% bylo označeno jako ostatní, tedy: konvertibilní dluhopisy, prioritní akcie nebo deriváty. Takovéto portfolio je podobné hedgovým fondům s finanční pákou.

Syntetické dluhopisy

Pimco total return fond není hedgovým fondem, ale používá některé z technik hedgových fondů. Mírná finanční páka je pro Pimco charakteristickým nástrojem. Ale lidé v Pimcu to nazývají „dluhopisy plus“ Obecně to zahrnuje deriváty.

Fond nakupuje futures kontrakty na dluhopisy nebo jiné deriváty, aby vytvořil expozici vůči dluhopisům, místo toho, aby je nakupoval přímo. Skládá pouze zlomek hodnoty futures kontraktu jako kolaterál. Například kontrakt na 100 milionů dolarů hypotečních dluhopisů může požadovat pouze 5 milionů jako margin (kolaterál). Vzniká tak investice s finanční pákou.

Zbývajících 95 milionů dollarů může manažer fondu uložit do krátkodobých vládních dluhopisů (Treasury bills). Tak vzniká takzvaný „syntetický dluhopis,“ vládní dluhopisy jsou považovány za bezrizikové a tím omezují pákový efekt. Ale Pimco obvykle nakupuje i jiné dluhopisy.

Na více než 100 stranách reportu jsou zmíněny čisté peněžní ekvivalenty, čítající širokou škálu od hypotečních zástavních listů až po dluhopisy z rozvíjejících se trhů (emerging markets). Dluhopisy jsou označovány za ekvivalenty hotovosti, protože mají duraci kratší než jeden rok.

Durace je pojem, který přibližně vypovídá, jak jsou citlivé dluhopisy na pohyb úrokových měr. Pokud je durace dluhopisu 1,5 roku, pak jeho cena spadne přibližně o 1,5% pokud úrokové sazby vzrostou o 1% a naopak jeho cena spadne o 1,5% pokud úrokové sazby spadnou o stejnou míru. Pimco považuje vše s vysokým ratingem a durací menší než 1 za „ekvivalent hotovosti.“

Total return

fondy tzv. absolutní návratnost, které se snaží, na rozdíl od klasických podílových fondů, dosahovat kladného zhodnocení i za nepříznivých tržních podmínek (např. medvědího trhu)

Ačkoliv Total Return fond využívá pouze mírnou finanční páku, stále existují určitá rizika. Jeffrey Gundlach, správce 11 miliardového fondu TCW Total return by nikdy nekupoval deriváty.

„Mnoho dluhopisových fondů mělo minulý rok problémy při použití derivátových kontraktů. Protože místo ukládání peněz do vládních dluhopisů, investovaly do nemovitostmi krytých cenných papírů, které považovaly za ekvivalent hotovosti.

Některé z těchto cenných papírů ztratily na hodnotě více než 50%. Fondy utrpěly masivní ztráty je proto, že se snažily zvýšit svůj výnos o několik desetin procenta.“

Bill Gross předčil výnosností fondu za poslední desetiletí 95% svých konkurentů. Pozice fondu v derivátech mají výrazný vliv na jeho výkonnost. E. Jacobson, ředitel výzkumu v Morningstar, říká, že ho míra užití derivátů u Pimca znepokojuje. „Ale Bill Gross má na druhou stranu dlouhodobě velmi dobré výkony v tomto typu investování.“

Finanční poradci sdílí podobné názory: „Nesledujte, jaké drží fond dluhopisy, ale jak vynáší při různých tržních podmínkách,“ říká Jeff Feldman z Rochester Financial Services. „Deriváty jsou nad moje chápání, ale pokud by tento fond měl velkou finanční páku, byl by volatilnější než ostatní dluhopisové fondy. A to není.“

Základní pravidlo investování je: „vědět co kupujete.“ A proč je tak těžké zjistit co největší světový investiční fond drží? Fakt je, že dokud bude dobře vynášet, nikoho to nebude moc zajímat.

Zdroj: BusinessWeek